Oppositie twijfelt aan geloofwaardigheid Grapperhaus
DEN HAAG (ANP) - PvdA en SP hebben nog geen oordeel over de positie en geloofwaardigheid van jusititieminister Ferd Grapperhaus. Aan het begin van het coronadebat stelden zij de nadrukkelijke vraag hoe de CDA-minister zijn geloofwaardigheid en gezag wil gaan herstellen.
Aanleiding zijn foto's die zijn opgedoken van zijn bruiloft vorige maand, waarop te zien is dat de coronaregels worden overtreden. Grapperhaus heeft vorige week daarover zijn spijt betuigd. Maar inmiddels zijn nieuwe beelden verschenen, waarop ook de minister zelf de fout in gaat.
PvdA-leider Lodewijk Asscher wil weten wat de boodschap is van de minister aan handhavers, aan mensen die de coronaboetes betalen en aan alle andere mensen die moeite doen om de coronamaatregelen op te volgen. Zijn collega Lilian Marijnissen (SP) noemt het "heel ernstig" dat de geloofwaardigheid van de minister in het geding is.
Veel boetes, maar niet voor minister
Onafhankelijk Kamerlid Femke Merel van Kooten stelt dat Grapperhaus niet meer geloofwaardig is op zijn positie. Ook PVV-leider Geert Wilders hekelt "de hypocrisie" van de minister. Duizenden mensen zijn volgens hem onder het gezag van Grapperhaus beboet. Alle boetes zouden moeten worden kwijtgescholden of ingetrokken, vindt Wilders "Iedereen moet worden gelijkgetrokken aan de minister." Anders is er volgens hem sprake van klassejustitie.
Het CDA, de partij van de minister, wil eerst uitleg van Grapperhaus. "Hij moet zich verantwoorden aan de Tweede Kamer én aan de mensen in het land", zei CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma. Het leidde tot hoon bij de PVV, SP, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS en GroenLinks, die hem ervan beschuldigden zich er te makkelijk van af te maken.
Ook coalitiepartijen VVD en D66 vragen zich af hoe Grapperhaus zijn gezag en geloofwaardigheid gaat terugwinnen. De excuses van de bewindsman zijn terecht, "maar het roept ook de vraag op hoe boa's nu hun werk goed kunnen doen op straat", zegt D66-fractievoorzitter Rob Jetten. Klaas Dijkhoff (VVD) noemt de situatie "pijnlijk" en "een domper" voor zowel mensen in de zorg als de handhavers.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De nationale 'bouwbaas' die D66 wil introduceren, is volgens vier deskundigen geen goed idee. Zo'n nieuwe functie zou een "extra laag in het toch al topzware bureaucratische woonbeleid" betekenen, staat in een advies voor de formatiegesprekken tussen D66 en CDA. Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, heeft het dinsdag overhandigd aan de leiders van de twee partijen en woensdag gedeeld met het ANP.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn als het om stikstof gaat, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij woensdag over dit onderwerp in gesprek ging als onderdeel van het formatieproces. CDA'er Bontenbal: "We gaan er gewoon zakelijk, inhoudelijk naar kijken vandaag."
1 uur geledenDen Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).
17 uur geleden