Oppositie Slowakije wil strafrechtelijk onderzoek naar regering
BRATISLAVA (ANP/BLOOMBERG) - Een Slowaakse oppositiepartij heeft opgeroepen tot een strafrechtelijk onderzoek naar de regering wegens vermeend misbruik van de inlichtingendienst om politieke tegenstanders te onderdrukken. De politieke spanningen in Slowakije lopen hiermee verder op.
De partij Vrijheid en Solidariteit (SaS) heeft een klacht ingediend bij het Openbaar Ministerie. Dit naar aanleiding van een geheim rapport dat premier Robert Fico aanhaalde om de oppositie te beschuldigen van het organiseren van een "staatsgreep" in samenwerking met media en niet-gouvernementele organisaties.
Volgens SaS zet de inlichtingendienst zich in voor de belangen van de regering door activisten te bespioneren en anti-regeringsprotesten in diskrediet te brengen. "Vreedzame protesten zijn gericht op het behoud van het democratische karakter van Slowakije, het waarborgen van een pro-Atlantische en pro-Europese koers en het voorkomen van samenwerking met Rusland", verklaarde SaS-lid Ondrej Dostal voorafgaand aan het indienen van de klacht.
Militaire steun aan Oekraïne
Fico zei woensdag dat een door de Verenigde Staten gefinancierde groep experts actief is in Slowakije met als doel de regering omver te werpen via demonstraties. Deze groep was volgens hem ook betrokken bij soortgelijke bewegingen in Georgië en Oekraïne. Fico kondigde aan dat de Veiligheidsraad donderdag bijeenkomt. "We zullen preventieve stappen overeenkomen om destabilisatie van de staat te voorkomen", zei de premier.
Slowakije heeft sinds eind 2023 een nationalistische regering onder leiding van Fico, die al drie keer eerder premier was. De regeringsleider heeft de militaire steun aan Oekraïne stopgezet en zoekt in tegenstelling tot zijn voorganger toenadering tot Rusland. Er vinden al maandenlang demonstraties plaats tegen de regering. Vrijdag worden nieuwe betogingen gehouden in verschillende steden in heel Slowakije, waaronder de hoofdstad Bratislava.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Het Britse parlement stemt dinsdag over een mogelijk onderzoek naar premier Keir Starmer, meldt de parlementsvoorzitter. Uit dat onderzoek zou moeten blijken of Starmer het Lagerhuis bewust of onbewust heeft misleid bij het aanstellen van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
7 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, geeft de Verenigde Staten de schuld van het mislukken van de vredesbesprekingen in Pakistan. Dat zei hij na zijn aankomst in Rusland, waar hij de Russische president Vladimir Poetin ontmoet.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft een 37-jarige man opgepakt, die te maken zou hebben met een reeks aanslagen op verschillende Joodse locaties in Londen. De afgelopen maand zijn in totaal 26 mensen gearresteerd vanwege het onderzoek naar brandstichting en andere aanvallen in de Britse hoofdstad.
15 uur geledenODESA (ANP/RTR) - Elf mensen zijn gewond geraakt door een Russische droneaanval op de zuidelijke Oekraïense stad Odesa, meldden Oekraïense functionarissen. De aanvallen waren het zwaarst in het centrum van de stad, waarbij onder meer huizen, een hotel en andere voorzieningen werden beschadigd.
15 uur geledenVIRGINIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse zangeres Nedra Talley Ross is op 80-jarige leeftijd overleden. "Ze lag veilig in haar eigen bed thuis, omringd door haar familie, wetende dat ze geliefd was", schreef haar dochter in een bericht op Facebook. Talley Ross was het laatst levende lid van meidengroep The Ronettes.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Drie mensen zijn omgekomen bij een aanval van het Amerikaanse leger op een vermeende drugsboot in het oostelijke deel van de Stille Oceaan. Dat maakte het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) in de nacht van zondag op maandag bekend op X.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voor het Correspondents' Dinner zaterdag in Washington gold niet de hoogste beveiligingsstatus die normaal bij zulke bijeenkomsten wordt afgegeven. Dat schrijft The Washington Post op gezag van anonieme overheidsfunctionarissen.
18 uur geleden