Oppositie Slowakije wil strafrechtelijk onderzoek naar regering
BRATISLAVA (ANP/BLOOMBERG) - Een Slowaakse oppositiepartij heeft opgeroepen tot een strafrechtelijk onderzoek naar de regering wegens vermeend misbruik van de inlichtingendienst om politieke tegenstanders te onderdrukken. De politieke spanningen in Slowakije lopen hiermee verder op.
De partij Vrijheid en Solidariteit (SaS) heeft een klacht ingediend bij het Openbaar Ministerie. Dit naar aanleiding van een geheim rapport dat premier Robert Fico aanhaalde om de oppositie te beschuldigen van het organiseren van een "staatsgreep" in samenwerking met media en niet-gouvernementele organisaties.
Volgens SaS zet de inlichtingendienst zich in voor de belangen van de regering door activisten te bespioneren en anti-regeringsprotesten in diskrediet te brengen. "Vreedzame protesten zijn gericht op het behoud van het democratische karakter van Slowakije, het waarborgen van een pro-Atlantische en pro-Europese koers en het voorkomen van samenwerking met Rusland", verklaarde SaS-lid Ondrej Dostal voorafgaand aan het indienen van de klacht.
Militaire steun aan Oekraïne
Fico zei woensdag dat een door de Verenigde Staten gefinancierde groep experts actief is in Slowakije met als doel de regering omver te werpen via demonstraties. Deze groep was volgens hem ook betrokken bij soortgelijke bewegingen in Georgië en Oekraïne. Fico kondigde aan dat de Veiligheidsraad donderdag bijeenkomt. "We zullen preventieve stappen overeenkomen om destabilisatie van de staat te voorkomen", zei de premier.
Slowakije heeft sinds eind 2023 een nationalistische regering onder leiding van Fico, die al drie keer eerder premier was. De regeringsleider heeft de militaire steun aan Oekraïne stopgezet en zoekt in tegenstelling tot zijn voorganger toenadering tot Rusland. Er vinden al maandenlang demonstraties plaats tegen de regering. Vrijdag worden nieuwe betogingen gehouden in verschillende steden in heel Slowakije, waaronder de hoofdstad Bratislava.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
9 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
9 uur geleden