Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie Slowakije wil strafrechtelijk onderzoek naar regering

Oppositie Slowakije wil strafrechtelijk onderzoek naar regering

BRATISLAVA (ANP/BLOOMBERG) - Een Slowaakse oppositiepartij heeft opgeroepen tot een strafrechtelijk onderzoek naar de regering wegens vermeend misbruik van de inlichtingendienst om politieke tegenstanders te onderdrukken. De politieke spanningen in Slowakije lopen hiermee verder op.

De partij Vrijheid en Solidariteit (SaS) heeft een klacht ingediend bij het Openbaar Ministerie. Dit naar aanleiding van een geheim rapport dat premier Robert Fico aanhaalde om de oppositie te beschuldigen van het organiseren van een "staatsgreep" in samenwerking met media en niet-gouvernementele organisaties.

Volgens SaS zet de inlichtingendienst zich in voor de belangen van de regering door activisten te bespioneren en anti-regeringsprotesten in diskrediet te brengen. "Vreedzame protesten zijn gericht op het behoud van het democratische karakter van Slowakije, het waarborgen van een pro-Atlantische en pro-Europese koers en het voorkomen van samenwerking met Rusland", verklaarde SaS-lid Ondrej Dostal voorafgaand aan het indienen van de klacht.

Militaire steun aan Oekraïne

Fico zei woensdag dat een door de Verenigde Staten gefinancierde groep experts actief is in Slowakije met als doel de regering omver te werpen via demonstraties. Deze groep was volgens hem ook betrokken bij soortgelijke bewegingen in Georgië en Oekraïne. Fico kondigde aan dat de Veiligheidsraad donderdag bijeenkomt. "We zullen preventieve stappen overeenkomen om destabilisatie van de staat te voorkomen", zei de premier.

Slowakije heeft sinds eind 2023 een nationalistische regering onder leiding van Fico, die al drie keer eerder premier was. De regeringsleider heeft de militaire steun aan Oekraïne stopgezet en zoekt in tegenstelling tot zijn voorganger toenadering tot Rusland. Er vinden al maandenlang demonstraties plaats tegen de regering. Vrijdag worden nieuwe betogingen gehouden in verschillende steden in heel Slowakije, waaronder de hoofdstad Bratislava.

Meer uit Buitenland

Franse staatssecretaris laakt George Clooneys Franse paspoort

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.

35 minuten geleden
Overleg VS, Oekraïne en westerse landen over toekomst Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.

1 uur geleden
Trump: bouw triomfboog in Washington begint binnen twee maanden

WASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.

1 uur geleden
WaPo: immigratiedienst VS plant werving onder wapenliefhebbers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.

2 uur geleden
Oekraïne noemt Russische bewijsvideo 'lachwekkend'

KYIV (ANP/RTR) - De beelden die Rusland naar buiten bracht van de vermeende droneaanval op een buitenverblijf van Vladimir Poetin in Novgorod zijn "lachwekkend". Dat zegt een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het feit dat het ze twee dagen duurde om hiermee te komen en dit vervolgens willen presenteren als bewijs - dat alleen al laat zien dat ze niet eens het verzinnen van een verhaal serieus nemen."

3 uur geleden
Poetin in nieuwjaarstoespraak: Rusland zal de oorlog winnen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.

6 uur geleden
Xi herhaalt in nieuwjaarstoespraak wens om Taiwan in te lijven

BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."

7 uur geleden