Oppositie Slowakije wil strafrechtelijk onderzoek naar regering
BRATISLAVA (ANP/BLOOMBERG) - Een Slowaakse oppositiepartij heeft opgeroepen tot een strafrechtelijk onderzoek naar de regering wegens vermeend misbruik van de inlichtingendienst om politieke tegenstanders te onderdrukken. De politieke spanningen in Slowakije lopen hiermee verder op.
De partij Vrijheid en Solidariteit (SaS) heeft een klacht ingediend bij het Openbaar Ministerie. Dit naar aanleiding van een geheim rapport dat premier Robert Fico aanhaalde om de oppositie te beschuldigen van het organiseren van een "staatsgreep" in samenwerking met media en niet-gouvernementele organisaties.
Volgens SaS zet de inlichtingendienst zich in voor de belangen van de regering door activisten te bespioneren en anti-regeringsprotesten in diskrediet te brengen. "Vreedzame protesten zijn gericht op het behoud van het democratische karakter van Slowakije, het waarborgen van een pro-Atlantische en pro-Europese koers en het voorkomen van samenwerking met Rusland", verklaarde SaS-lid Ondrej Dostal voorafgaand aan het indienen van de klacht.
Militaire steun aan Oekraïne
Fico zei woensdag dat een door de Verenigde Staten gefinancierde groep experts actief is in Slowakije met als doel de regering omver te werpen via demonstraties. Deze groep was volgens hem ook betrokken bij soortgelijke bewegingen in Georgië en Oekraïne. Fico kondigde aan dat de Veiligheidsraad donderdag bijeenkomt. "We zullen preventieve stappen overeenkomen om destabilisatie van de staat te voorkomen", zei de premier.
Slowakije heeft sinds eind 2023 een nationalistische regering onder leiding van Fico, die al drie keer eerder premier was. De regeringsleider heeft de militaire steun aan Oekraïne stopgezet en zoekt in tegenstelling tot zijn voorganger toenadering tot Rusland. Er vinden al maandenlang demonstraties plaats tegen de regering. Vrijdag worden nieuwe betogingen gehouden in verschillende steden in heel Slowakije, waaronder de hoofdstad Bratislava.
Meer uit Buitenland
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.
59 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
11 uur geleden