Oppositie richt pijlen op Rutte in debat over Groningen-enquête
DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen vragen premier Mark Rutte te reflecteren op zijn rol in het Groningse aardgasdossier in het debat over de parlementaire enquête naar dit onderwerp. Verschillende partijen vinden dat Rutte verantwoordelijkheid moet nemen voor het voor Groningers pijnlijke dossier dat zich grotendeels onder zijn premierschap afspeelde. Verschillende partijen zeggen expliciet dat Rutte moet opstappen.
De parlementaire-enquêtecommissie oordeelde al hard over Rutte. Hij heeft voor Groningers "niet het verschil gemaakt", terwijl dat "wel op zijn plek" was geweest. De commissie stelde in haar verslag eind februari vast dat de premier "wel verwachtingen wekt", maar die vervolgens niet waarmaakt. De vele excuses van Rutte leidden niet "tot een wezenlijke verandering".
GroenLinks-leider Jesse Klaver wil van minister-president Mark Rutte weten waarom hij het vernietigende enquêterapport over de gaswinning in Groningen geen reden vindt om af te treden, terwijl hij dat in 2021 wel deed naar aanleiding van een al net zo hard rapport over het toeslagenschandaal. In beide gevallen werd immers gesproken van "systeemfalen". De GroenLinks-voorman wil een "heel stevige zelfreflectie" van de premier. Diens excuses zijn inmiddels "lege hulzen" geworden volgens Klaver.
Laat
Ook SP-Kamerlid Sandra Beckerman vraagt zich in een indringend betoog af waarom Rutte niet opstapt. Mede door zijn handelen is Groningen "de sorry-provincie geworden", zegt zij, ook verwijzend naar de vele excuses van Rutte over de omgang met het bevingsgebied. Die excuses zijn inmiddels "lege hulzen", zegt Klaver. Henk Nijboer (PvdA) spreekt van "excuus-inflatie".
Verschillende partijen, waaronder de PvdD, vragen zich af waarom de ernst van de problemen in Groningen pas zo laat tot Rutte doordrong. Nijboer noemde dit "ongeloofwaardig". "Wat heeft hij nou wezenlijk in Groningen betekend en geregeld na die excuses?" vraagt Nijboer zich af.
'Geen plan'
JA21, PVV en BBB wijzen erop dat de problemen in het aardbevingsgebied zich vooral onder de verantwoordelijkheid van Rutte voordeden. Volgens Caroline van der Plas (BBB) is het dan ook logisch dat mensen het vertrouwen in de overheid verliezen.
De oppositie zet ook vraagtekens bij het maatregelenpakket dat het kabinet in reactie op het enquêterapport aankondigde. Volgens Beckerman ligt er nog steeds "geen plan, geen visie, geen missie om het echt aan te pakken, laat staan op te lossen". De "aansprakelijkheidsgedachte zit nog in alle lijnen" van de voorstellen, ziet Nijboer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe Kamerleden gaan meehelpen bij de parlementaire enquête over de coronacrisis. Dat zijn Dion Huidekooper (D66), André Poortman (CDA) en Annelotte Lammers (Groep Markuszower), maakte Kamervoorzitter Thom van Campen donderdag bekend. D66'er Henk-Jan Oosterhuis gaat juist uit de commissie.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat pogingen om de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen op iets uitlopen, zei premier Rob Jetten in het debat over de regeringsverklaring. "Er is geen ruimte om daar de komende tijd heel uitvoerig over te filosoferen. Of ja, er is altijd ruimte om te filosoferen, maar de kans dat daar dan uit wordt gekomen is echt beperkt."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een flink deel van de oppositie vindt dat premier Rob Jetten een "valse start" heeft gemaakt in de samenwerking met de Tweede Kamer, door in hun ogen te halsstarrig vast te houden aan de AOW-plannen. Onder meer GroenLinks-PvdA, de ChristenUnie, PVV, 50PLUS, DENK, SP en Volt vinden dat Jetten zich meer richting de Kamer moet bewegen, omdat zijn kabinet meerderheden moet blijven zoeken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Mona Keijzer gaat na haar vertrek bij BBB vooralsnog niet bij een andere partij. "Je weet nooit hoe het in het leven loopt, maar ik stap niet zomaar weer in een nieuw avontuur met mensen die ik allemaal niet ken", zei ze in een verklaring.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten erkent dat wat betreft de AOW-plannen uit het coalitieakkoord "een opening vanuit het kabinet" nodig is om de relatie met de vakbonden te herstellen. FNV, CNV en VCP hebben alle gesprekken opgeschort zolang het voornemen om de AOW-leeftijd volledig te laten meestijgen met de levensverwachting niet volledig van tafel gaat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
16 uur geleden