Oppositie Limburg vindt plannen nieuwe coalitie vooral vaag
MAASTRICHT (ANP) - De oppositiepartijen in de Limburgse Provinciale Staten waren vrijdag eensgezind over de plannen van het nieuwe bestuur: die zijn volgens hen te vaag. Het coalitieakkoord staat vol "doodgeslagen compromissen", in de woorden van grootste oppositiepartij, de PVV.
Volgens Statenlid René Claassen van die partij heeft voortrekker van formatie BoerBurgerBeweging (BBB) "alle voordelen van de overwinning weggegeven", verwijzend naar het feit dat BBB bij de verkiezingen in één klap de grootste partij werd in de Limburgse Staten. Hij concludeert uit het coalitieakkoord dat de partij zich door de samenwerking met VVD, CDA, PvdA en SP heeft "geconformeerd aan de mainstream". Er worden volgens hem dan ook "geen echte keuzes gemaakt".
In de Statenzaal van het gouvernement aan de Maas benadrukte Annetje Schoolmeesters van BBB dat het voor haar vooral om samenwerking gaat. In het akkoord zijn meerdere plannen alleen als zogenoemde 'hoofdlijnen' opgesteld, die later verder worden uitgewerkt. Schoolmeesters riep de Statenleden dan ook op te zoeken naar "wat ons bindt hier in de Statenzaal".
Verzoek om opheldering
Maar met die woorden namen oppositiepartijen van verschillende politieke kleuren geen genoegen. Zo vroeg Marlou Jenneskens van D66 zich af of de provincie met de plannen vooruitgaat of niet. "We hebben geen idee." Volgens haar worden "fundamentele moeilijke keuzes nog niet gemaakt".
Ook GroenLinks noemde het "volstrekt onhelder" waarvoor de coalitie kiest. Zo staat in het akkoord dat leefgebieden van dieren en planten over vier jaar "verbeterd" zijn, evenals bijvoorbeeld de kwaliteit van het water en die van het openbaar vervoer. Maar, zo vroeg GroenLinkser Thea Jetten zich af: "hoe veel beter?" Dré Peters van Lokaal Limburg riep de coalitie op: "laat snel zien wat uw plannen zijn."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
23 uur geleden