Oppositie kraakt respons kabinet op vernietigend toeslagenrapport
DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben geen goed woord over voor de manier waarop het kabinet gevolg heeft gegeven aan een bikkelhard rapport over het schandaal rond de kinderopvangtoeslag, dat eind 2020 verscheen. Van de beloftes die premier Mark Rutte destijds deed, is maar weinig terechtgekomen, vinden Kamerleden van diverse politieke kleuren.
"Er waren best mooie dingen beloofd", zegt SP’er Renske Leijten. Maar de ruimhartige compensatie voor gedupeerde ouders is vastgelopen en de toegezegde versimpeling van regels, bedoeld om herhaling van het toeslagendebacle te voorkomen, laat op veel terreinen nog op zich wachten. Leijten spreekt van "een verkooptrucje" van het kabinet. "Er verandert uiteindelijk aan de balie voor mensen niks."
Partijloos Kamerlid Pieter Omtzigt valt er vooral over dat het informatiebeheer bij de Rijksoverheid en de informatievoorziening aan de Tweede Kamer nog altijd onder de maat zijn. "Wij kunnen als Kamer ons werk zo niet doen. Als onze informatie niet klopt, dan nemen wij foute besluiten." Dat geldt volgens Omtzigt ook voor bijvoorbeeld de Belastingdienst of het UWV. Als daar de informatie niet klopt, "dan zijn burgers rechteloos".
Grote beloftes
DENK-Kamerlid Stephan van Baarle richt zijn pijlen op Rutte zelf. "Waarom zit deze man er eigenlijk nog?" vraagt hij zich af. Ook hij wijst op de grote beloftes die de premier deed nadat zijn vorige kabinet om het toeslagenschandaal was afgetreden. "Mensen die onder druk staan beloven gouden bergen", zegt Van Baarle. Maar ook hij stelt vast dat daar nog maar weinig van is waargemaakt. "Als het u niet lukt, mijnheer Rutte, vertrek dan."
Ook BBB-leider Caroline van der Plas heeft moeite met de rol van Rutte, die volgens haar "ouwe wijn in nieuwe zakken" heeft verkocht. "Ik weet niet meer wat ik met deze minister-president aan moet." PvdA-leider Attje Kuiken wijst erop dat het evenmin haar keuze was dat Rutte na de val van zijn kabinet terugkeerde als premier. Maar zij gelooft niet dat ouders er iets mee opschieten als hij nog een keer opstapt.
Meerdere Kamerleden zijn woest over de onthulling door RTL Nieuws dat de dienst Toeslagen achter de schermen afspraken probeerde te maken met rechters over het oprekken van beslistermijnen. "Waarom is daar tijd voor en niet voor het uitvoeren van de wet?" wil Leijten weten. "Schaamteloos", oordeelt Van Baarle. "Hoe haal je het in je hoofd!" aldus Omtzigt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde vorige week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
1 dag geleden