Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie kraakt niet halen klimaatdoel, 'gele kaart' voor Jetten

Oppositie kraakt niet halen klimaatdoel, 'gele kaart' voor Jetten

DEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet de klimaatdoelen voor 2030 nog altijd niet haalt, is voor een deel van de oppositie onverteerbaar. De PvdA heeft minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) tijdens een debat een "gele kaart" gegeven. GroenLinks keurt zijn klimaatbeleid ronduit af. Kamerlid Suzanne Kröger vindt dat het kabinet "faliekant tekortschiet" en zei niet te kunnen instemmen "met een pakket dat de doelen zo hard niet haalt".

Joris Thijssen (PvdA) gaf Jetten "een allerlaatste kans" om in maart plannen te presenteren die wél optellen tot een vermindering van de CO2-uitstoot met 60 procent. In het coalitieakkoord is afgesproken dat daarop wordt gemikt. Volgens het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) komt het kabinet met het huidige én voorgenomen beleid nog niet verder dan een vermindering van de uitstoot met 39 tot 50 procent ten opzichte van 1990.

Coalitiepartijen reageerden geërgerd op de harde woorden van met name de PvdA. Raoul Boucke (D66) vroeg zich hardop af of de manier van oppositievoeren van Thijssen "misschien wel een rode kaart verdient".

Klimaattaboes

Ook andere partijen zijn kritisch over het klimaatbeleid. Christine Teunissen (Partij voor de Dieren) noemt het een "schertsvertoning". Ze ziet nog veel "klimaattaboes" bij het kabinet, dat niet zou willen praten over minder vliegen en het fors verkleinen van de veestapel. Volgens Laurens Dassen (Volt) "moeten alle alarmbellen rinkelen".

De partijen reageren op cijfers uit de Klimaat- en Energieverkenning (KEV) die het PBL begin deze maand uitbracht. Volgens het planbureau is zowel een snellere uitvoering als aanvullend beleid nodig. Met 'geagendeerde' plannen die nog niet concreet zijn uitgewerkt kan het percentage waarmee de uitstoot daalt worden opgekrikt naar 41 tot 52 procent.

Bangmakerij

Het kabinet wil de uitstoot in 2030 met zeker 55 procent hebben verlaagd. Om dat doel ook te halen als er tegenvallers zijn, mikt het op 60 procent. CDA en VVD wezen erop dat een deel van de plannen nog te vaag was om door te rekenen. "Dat zal veel verschil maken", zei VVD'er Silvio Erkens. "Het doel lijkt echt dichterbij te komen dan andere partijen hier suggereren."

Caroline van der Plas trok van leer tegen "bangmakerij" in het klimaatdebat. Volgens haar worden kinderen onnodig bang gemaakt met woorden als "klimaathel". De leider van BBB wil vooral praktische ideeën zien om het land duurzamer te maken, zoals een taks op kerosine. Het Klimaatakkoord van Parijs had van haar "niet gehoeven".

Destabilisatie

Volgens de PVV is het kabinet sowieso verkeerd bezig door zich zo te focussen op klimaatbeleid voor de lange termijn. "Wat hebben mensen aan CO2-reductie in 2030 als ze nu de energierekening, de boodschappen en de huur niet meer kunnen betalen?", aldus Alexander Kops. Thierry Baudet (FVD) wil juist meer CO2-uitstoot en ziet in het klimaatbeleid "de grootste destabilisatie van onze gehele samenleving" in eeuwen.

Meer uit Politiek

Karremans heeft geen begrip voor actie XR op A12

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.

6 uur geleden
Jetten: Spanje is en blijft volwaardig lid van NAVO

NICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.

1 dag geleden
Kabinet ziet geen opties voor exportstop vechthonden naar Israël

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.

1 dag geleden
Karremans onderzoekt onderscheid fatbikes, uitkomst in najaar

DEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.

1 dag geleden
Jetten zag verhitte discussie leiders over EU-meerjarenbegroting

NICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.

1 dag geleden
Aartsen draait voorgenomen bezuiniging bijstand terug

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.

1 dag geleden
Jetten blij met steunpakket Oekraïne en nieuwe sancties Rusland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".

2 dagen geleden