Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie kraakt kabinetsplan om van Russisch gas af te stappen

Oppositie kraakt kabinetsplan om van Russisch gas af te stappen

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen zijn kritisch op de manier waarop het kabinet wil afstappen van Russisch gas zonder dat de leveringszekerheid in het geding komt. Linkse Kamerleden vinden de maatregelen voor bedrijven te vrijblijvend, en zijn het er niet mee eens dat het kabinet de optie openhoudt de Groningse gaskraan later dicht te draaien.

"De oorlog in Oekraïne vereist een noodplan om zo snel mogelijk te stoppen met bijdragen aan de oorlogskas van Poetin", zegt Christine Teunissen van de Partij voor de Dieren. "Het kabinet zet nu in op vrijwillige maatregelen, maar wat we nodig hebben is een effectief energiebesparings- en afschakelplan zodat we Russisch gas boycotten."

"Klimaat en geopolitiek dwingen ons te stoppen met fossiele brandstoffen", schrijft GroenLinks-Kamerlid Suzanne Kröger op Twitter. "De overheid moet harde doelen stellen op energiebesparing én om meer duurzame energie op te wekken. Nu vooral zacht en vrijblijvend en ondertussen wordt fossiel met fossiel vervangen."

Crisisaanpak

Volgens PvdA'er Joris Thijssen ontbreekt in het plan van het kabinet "het besef dat ons Russisch gasverbruik Poetins oorlogsmachine financiert". Zijn partij "verwacht een crisisaanpak" om snel van Russisch gas af te komen.

Huisbazen moeten meer doen, en huishoudens moeten beter geholpen worden met energiebesparende maatregelen, vindt Thijssen. "In plaats daarvan grijpt het kabinet meteen weer naar de Groningse gaskraan en komt er een 'informatiecampagne met praktische tips voor mensen'. Dat is niet alleen onvoldoende, maar ook onverantwoord."

SP-politica Sandra Beckerman is niet te spreken over de plannen. "Kabinet gaat gaswinning Groningen mogelijk verhogen en verlengen ondanks veiligheidsrisico’s", aldus het Kamerlid. "Zonder extra geld voor Groningen. Zonder plan om schadeafhandeling en versterking onveilige huizen eindelijk goed te doen. Zonder alternatieven serieus te nemen."

Onafhankelijk

Silvio Erkens, Kamerlid van coalitiepartij VVD vindt het goed dat het kabinet stappen zet om snel onafhankelijk te worden van Russisch gas. Maar "er ontbreken ook nog zaken die de komende weken opgepakt moeten worden", vindt de liberaal. "Een daarvan is of de kolencentrales ingezet moeten worden de komende winter. Dit zou enkel een noodmaatregel zijn, maar mag geen taboe zijn. Die extra kolen moeten dan niet uit Rusland komen."

"Goed dat kabinet maatregelen neemt om energie te besparen", vindt D66'er Raoul Boucke. "Dat scheelt ons in de portemonnee, zorgen we beter voor het klimaat en worden we ook minder afhankelijk van Poetin."

Meer uit Binnenland

Brankele Frank wint Slimste Mens: 'Totaal bizar'

HILVERSUM (ANP) - Brankele Frank vindt het "totaal bizar" dat ze De Slimste Mens heeft gewonnen. De neurobioloog en schrijver stond zaterdagavond in de finale van het KRO-NCRV-programma met politicus Rob Jetten en schrijver Thomas van Luyn. "Rob is zo goed, dus ik dacht echt niet dat ik hem kon verslaan", zegt ze tegen het ANP. "En van Thomas dacht ik van tevoren dat hij dit seizoen zou winnen."

6 uur geleden
Eerdmans: als PVV groot wordt, komt er geen rechts kabinet

ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans waarschuwt bij een verkiezingsrally van zijn partij JA21 dat er geen rechts kabinet zal komen als de PVV groot wordt. Want, zo redeneert hij, de PVV wordt door zoveel partijen uitgesloten dat regeren er niet in zit. Het resultaat is een regering van partijen op links en in het midden, voorspelt Eerdmans aan een goedgevulde zaal in poppodium Annabel in Rotterdam.

8 uur geleden
Voor het eerst in bijna een halfjaar nergens warmer dan 15 graden

HOUTEN (ANP) - Voor het eerst sinds 24 april is het zaterdag nergens in Nederland warmer geworden dan 15 graden, meldt Weeronline. In Vlissingen en Hoek van Holland tikte de thermometer 14,5 graden aan, maar bij alle andere officiële meetstations was het koeler. De laagste maximumtemperatuur werd gemeten in Nieuw Beerta: 11,4 graden.

11 uur geleden
Amsterdam UMC gaat luchtvervuiling bijhouden in patiëntendossiers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.

12 uur geleden
Afsluitdijk weer vrij na actie XR, een persoon aangehouden

DEN OEVER (ANP) - De Afsluitdijk is weer vrij nadat klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) de weg zaterdagmiddag blokkeerden, meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat (RWS). Een politiewoordvoerder meldt dat een demonstrant is aangehouden vanwege geweld tegen een agent.

13 uur geleden
Jetten wil verkiezingen winnen met Nederlandse vlag als symbool

LEIDEN (ANP) - D66-lijsttrekker Rob Jetten wil de verkiezingen op 29 oktober winnen, zei hij tijdens een campagnerally die werd georganiseerd na de recente peiling waarin D66 op achttien zetels staat. In het Leidse poppodium Nobel hing een grote Nederlandse vlag en zwaaiden D66-leden met Nederlandse en EU-vlaggen. Jetten wil de driekleur als symbool terugpakken van extreemrechts.

13 uur geleden
Timmermans droomt van Europese fusie groenen en sociaaldemocraten

AMSTERDAM (ANP) - Frans Timmermans droomt van een fusie tussen de groenen en de sociaaldemocraten in het Europees Parlement, zei hij tijdens het congres van de Partij van Europese Socialisten (PES) in Amsterdam. "Maar ik ben ook realistisch, dat zal nog wel even duren", nuanceerde de leider van GroenLinks-PvdA.

13 uur geleden