Oppositie Groot-Brittannië wil algemene verkiezingen
LONDEN (ANP) - Oppositiepartijen in het Verenigd Koninkrijk willen maar één ding nu premier Liz Truss haar vertrek heeft aangekondigd: algemene verkiezingen. Die vinden uiterlijk pas in januari 2025 plaats, maar omdat de regerende Conservatieve Partij haar derde premier in vier jaar tijd heeft versleten, vindt de oppositie het nu tijd voor verkiezingen waar iedereen aan mag deelnemen.
Labourleider Keir Starmer zegt dat premier Truss er een zootje van heeft gemaakt, dat "onze economie en de reputatie van ons land veel schade berokkent". Starmer zegt dat "we niet nog een experiment aan de top van de Tory-partij kunnen hebben" en denkt dat Labour een stabiele regering zou bieden.
"Volgens mij is er een grote stroming in het land voor algemene verkiezingen", zegt ook Ed Davey, leider van de Liberal Democrats. "Het verplaatsen van de ligbedjes op de Titanic is niet wat dit land nodig heeft." Hij vindt het verder van de zotte dat oud-premier Boris Johnson zich mogelijk weer verkiesbaar gaat stellen. "Er loopt een onderzoek of hij het parlement en het hele Britse volk heeft misleid", reageert Davey, die het "nogal schandalig" vindt als hij terug zou keren.
Schotse premier
Ook de Schotse premier Nicola Sturgeon vindt het tijd voor algemene verkiezingen. Volgens haar is het een "democratische noodzaak". Ze noemt het politieke stelsel in het Verenigd Koninkrijk "kapot", evenals de Conservatieve Partij.
De Britse krant The Independent heeft een petitie in het leven geroepen met een oproep tot algemene verkiezingen. De krant vindt dat de 81.000 leden van de Conservatieve Partij niet meer aan de beurt zijn om een premier te kiezen. De petitie is bijna 50.000 keer ondertekend.
Nieuwe leider
De bal ligt nu bij de Conservatieve Partij, die volgende week een nieuwe leider mag kiezen. Diegene wordt ook automatisch premier. De Conservatieven lijken er weinig voor te voelen om algemene verkiezingen uit te schrijven, nu ze zo laag in de peilingen staan. De laatste algemene verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk waren in 2019, wat een grote overwinning werd voor de Conservatieve Partij en waardoor Johnson als premier steviger in het zadel kwam te zitten.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De Global Sumud Flotilla, die op weg is naar Gaza met hulpgoederen, meldt dat militaire schepen ter hoogte van Cyprus zijn begonnen met het onderscheppen van de vloot. De Flotilla vertrok vorige week vanaf Turkije, nadat Israëlische troepen schepen eerder hadden onderschept bij Kreta. Aan boord van de Flotilla bevinden zich ook meerdere Nederlanders.
29 minuten geledenSEVILLA (ANP/RTR) - Een flinke nederlaag voor de Spaanse premier Pedro Sánchez. Zijn sociaaldemocratische partij (PSOE) heeft haar slechtste resultaat ooit behaald bij de verkiezingen in de zuidelijke regio Andalusië. PSOE wist 28 zetels te behalen. De conservatieve Volkspartij (PP) heeft de verkiezingen gewonnen met 53 zetels, maar verloor haar absolute meerderheid.
59 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Door een aardbeving in het zuidwesten van China zijn maandag zeker twee mensen om het leven gekomen. De beving met een kracht van 5.2 trof de regio Guangxi. Het epicentrum van de beving lag bij de stad Liuzhou.
1 uur geledenGAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
12 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
13 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
14 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
15 uur geleden