Oppositie Groot-Brittannië wil algemene verkiezingen
LONDEN (ANP) - Oppositiepartijen in het Verenigd Koninkrijk willen maar één ding nu premier Liz Truss haar vertrek heeft aangekondigd: algemene verkiezingen. Die vinden uiterlijk pas in januari 2025 plaats, maar omdat de regerende Conservatieve Partij haar derde premier in vier jaar tijd heeft versleten, vindt de oppositie het nu tijd voor verkiezingen waar iedereen aan mag deelnemen.
Labourleider Keir Starmer zegt dat premier Truss er een zootje van heeft gemaakt, dat "onze economie en de reputatie van ons land veel schade berokkent". Starmer zegt dat "we niet nog een experiment aan de top van de Tory-partij kunnen hebben" en denkt dat Labour een stabiele regering zou bieden.
"Volgens mij is er een grote stroming in het land voor algemene verkiezingen", zegt ook Ed Davey, leider van de Liberal Democrats. "Het verplaatsen van de ligbedjes op de Titanic is niet wat dit land nodig heeft." Hij vindt het verder van de zotte dat oud-premier Boris Johnson zich mogelijk weer verkiesbaar gaat stellen. "Er loopt een onderzoek of hij het parlement en het hele Britse volk heeft misleid", reageert Davey, die het "nogal schandalig" vindt als hij terug zou keren.
Schotse premier
Ook de Schotse premier Nicola Sturgeon vindt het tijd voor algemene verkiezingen. Volgens haar is het een "democratische noodzaak". Ze noemt het politieke stelsel in het Verenigd Koninkrijk "kapot", evenals de Conservatieve Partij.
De Britse krant The Independent heeft een petitie in het leven geroepen met een oproep tot algemene verkiezingen. De krant vindt dat de 81.000 leden van de Conservatieve Partij niet meer aan de beurt zijn om een premier te kiezen. De petitie is bijna 50.000 keer ondertekend.
Nieuwe leider
De bal ligt nu bij de Conservatieve Partij, die volgende week een nieuwe leider mag kiezen. Diegene wordt ook automatisch premier. De Conservatieven lijken er weinig voor te voelen om algemene verkiezingen uit te schrijven, nu ze zo laag in de peilingen staan. De laatste algemene verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk waren in 2019, wat een grote overwinning werd voor de Conservatieve Partij en waardoor Johnson als premier steviger in het zadel kwam te zitten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR/AFP) - De Venezolaanse regering heeft vrijdag aangekondigd 131 politieke gevangenen vrij te laten. Hun detentie zou worden omgezet in andere, niet nader omschreven maatregelen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil Ivanka Trump, Donald Trump jr. en Jared Kushner dagvaarden in de smaadzaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen. Volgens The Guardian willen de advocaten van de BBC hen ondervragen om duidelijkheid te krijgen over Trumps bedoelingen met zijn toespraak en hoe het publiek die kon opvatten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag klachten van familieleden van militairen over de omstandigheden op het vliegdekschip Abraham Lincoln in het Midden-Oosten weggewuifd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nadat de Verenigde Staten Iran hebben verslagen, wordt de Straat van Hormuz uitgeroepen tot Amerikaans grondgebied. Dat heeft president Donald Trump gezegd tijdens een speech tot een politieacademie in de staat New York.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De voormalige Cambridge-professor Jason Arday (41) is dood gevonden in zijn woning in Londen, meldt de Britse krant The Telegraph. Arday kwam in opspraak na beschuldigingen van plagiaat. Hij nam vorige week ontslag als hoogleraar sociologie. Hij was de jongste zwarte hoogleraar ooit aan de prestigieuze universiteit.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft alle inwoners van Engeland en Wales een noodmelding gestuurd op hun telefoon, vanwege de kans op natuurbranden. De overheid roept op geen activiteiten te doen waarbij er vuur kan ontstaan. Dat gaat onder meer om barbecueën, het maken van een vuurkorf en het afsteken van vuurwerk.
5 uur geledenDÜREN (ANP) - De natuurbrand in de Duitse gemeente Hürtgenwald is de grootste in de geschiedenis van de aan Nederland grenzende deelstaat Noordrijn-Westfalen. Dat schrijft het Duitse Tagesschau. Volgens lokale bestuurder Ralf Nolten staat er 300 hectare bos in brand. Dat zijn ongeveer 420 voetbalvelden.
6 uur geleden