Oppositie: gebrek aan transparantie Rutte is een patroon
DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver neemt het premier Mark Rutte kwalijk dat hij te weinig oog heeft voor transparantie, ook al had hij daarin eerder verbetering beloofd. "Het is een patroon, en daarom staan we hier vandaag om een debat te voeren." Dat zei de GroenLinks-leider in een Kamerdebat over de sms-berichten die Rutte heeft weggegooid. Dat debat was door Klaver aangevraagd. Ook andere oppositiepartijen spraken van een patroon.
Klaver wees erop dat Rutte naar aanleiding van de toeslagenaffaire had beloofd dat hij transparanter zou zijn. "Dat de Kamer zijn werk kan doen, dat journalisten hun werk kunnen doen." Volgens de GroenLinks-leider is daar niets van terechtgekomen. Hij legde een verband met eerdere momenten waarop Rutte naar zijn idee zaken onder de pet hield rond de dividendbelasting, de Teeven-deal, het bombardement op Hawija en zijn opmerkingen over Kamerlid Pieter Omtzigt en de uitspraak "functie elders".
Woensdag besloot de Kamer een debat te voeren over het nieuws dat Rutte zijn eigen sms'jes wist. Rutte stelt zelf dat hij de berichten gewist heeft in lijn met de regels die de overheid daar zelf over heeft opgesteld. Klaver wil van de minister-president weten welk deel van de sms-berichten is gearchiveerd op Ruttes ministerie van Algemene Zaken, en welk deel meteen is weggegooid.
Kwalijk
Uiterst kwalijk vindt de oppositie dat Rutte alsmaar een loopje neemt met de controlerende functie van de Tweede Kamer en de transparantie van overheidshandelen. De oppositie is het zat en vindt dat er nu echt een einde aan moet komen. "Het is tijd dat we grenzen gaan stellen en tegen deze premier gaan zeggen: stop hou op", zei Farid Azarkan (Denk). Er moet een einde komen aan het gedrag van Rutte, vindt een groot deel van de oppositie.
SGP'er Kees van der Staaij kan zich niet echt opwinden over Ruttes sms-verkeer, bleek tijdens het debat. Hij vertelde over een gesprek met zijn vrouw, die dit een onzinnig debat zou vinden. De discussie "kan de lucht klaren", zei Van der Staaij. Maar hij wil vooral vooruitkijken, en weten hoe gegarandeerd wordt dat democratisch toezicht op de besluitvorming mogelijk is.
Aan het begin van het debat is besloten de volgorde waarin de Kamerleden aan het woord komen aan te passen. Er is later op de dag namelijk ook nog een debat over het toeslagenschandaal en het lijkt erop dat die debatten elkaar deels zullen overlappen. Farid Azarkan, Caroline van der Plas (BBB) en Pieter Omtzigt (zelfstandig) wilden graag bij beide debatten aanwezig zijn en kwamen daarom eerder aan het woord.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
16 minuten geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
19 minuten geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is woensdagochtend om 08.00 uur geland op Schiphol. Het toestel KL9896 vertrok even na middernacht uit Oman. Door de oorlog in Iran wordt er momenteel amper gevlogen naar de regio en zitten veel Nederlanders vast.
4 uur geledenMUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriƫren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
10 uur geleden