Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie fel tegenover Heinen over btw, coalitie zwijgt

Oppositie fel tegenover Heinen over btw, coalitie zwijgt

DEN HAAG (ANP) - De oppositie blijft fel tegen de voorgenomen verhoging van btw op boeken, musea, concerten en sportscholen, lieten de partijen blijken tijdens een debat over het belastingplan. Minister Eelco Heinen (Financiën) moest de plannen verdedigen en kreeg daarbij geen bijval van de regeringspartijen. Die gaven al aan geen fan te zijn van de ingreep, maar die wel te steunen om het gat in de begroting te dichten.

"Ik heb echt moeite met de willekeur", verzuchtte CDA'er Inge van Dijk in het debat. Niet alleen omdat het kabinet allerlei uitzonderingen binnen sectoren invoert, maar ook omdat het geen onderzoek doet naar de effecten, waar dat op andere momenten als vereiste wordt gezien.

Zo'n onderzoek zou goed zijn, zei ook Jimmy Dijk (SP) maar hij heeft het naar eigen zeggen niet nodig. Het gevolg van deze "oliedomme maatregel" is wat hem betreft "gewoon glashelder: minder leesvaardigheid, minder samenleving". Daarnaast worden mensen met "lage en bescheiden middeninkomens" harder geraakt, zei Dijk. Het aanwezige publiek applaudisseerde daarvoor, wat tot ingrijpen door de voorzitter leidde.

'Niet uitgebtw'd'

Heinen wees er juist op dat een lager btw-tarief een generieke ingreep is, die dus ook terechtkomt bij mensen met veel geld. Maar hij kon de tegenstanders niet overtuigen. Zo zei D66-Kamerlid Hans Vijlbrief dat zijn partij tegen het belastingplan zal stemmen "als dit zo blijft". Hij noemde de maatregelen "willekeurig en onuitlegbaar".

Zonder steun van de oppositie, krijgt het kabinet het pakket mogelijk niet door de Eerste Kamer. Van Dijk (CDA) en Vijlbrief (D66) zeiden dan ook dat ze voorlopig "nog niet uitgebtw'd" zijn. De tijd begint wel te dringen: de Tweede Kamer stemt donderdag over het belastingplan.

Stil

Heinen zei nog maar eens dat hij weinig mogelijkheden ziet om van de verhoging af te zien, en dat ook de Kamer niet tot een meerderheid komt voor een alternatief. De bewindsman, die de afgetreden staatssecretaris Folkert Idsinga verving in het uitgestelde debat, wees er ook op dat het kabinet al enkele maatregelen nam om de oppositie tegemoet te komen. Zo is de versobering van de giftenaftrek grotendeels teruggedraaid, worden de gratis schoolmaaltijden doorgezet en krijgen scholen compensatie voor het hogere btw-tarief op schoolboeken.

Vanuit de oppositiebankjes werd opgemerkt dat de regeringspartijen zich erg stil hielden. Geen van de coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB mengde zich in het debat over de btw.

Meer uit Politiek

Schoof noemt nieuwe plannen van Israël over Gaza "zorgelijk"

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe plannen van de Israëlische regering over de Gazastrook zijn "zorgelijk", zei premier Dick Schoof dinsdag. Hij roept de Israëlische regering op "een andere koers te varen en gesprekken over een staakt-het-vuren te hervatten".

2 uur geleden
Premier Schoof feliciteert nieuwe Duitse bondskanselier Merz

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Dick Schoof heeft de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz via X gefeliciteerd met zijn aantreden. De christendemocraat kreeg dinsdag voldoende steun in de Bondsdag om aan de slag te kunnen als regeringsleider.

3 uur geleden
Rob Oudkerk en Ronald Plasterk genomineerd voor Fortuynprijs

DEN HAAG (ANP) - De oud-politici Rob Oudkerk en Ronald Plasterk (beiden PvdA) maken dit jaar kans op de Pim Fortuyn Prijs. Ook opiniemaker Marianne Zwagerman en schrijver Keyvan Shahbazi zijn genomineerd.

11 uur geleden
Schoof: echo verleden laat ons overdenken wat herdenken betekent

AMSTERDAM (ANP) - Premier Dick Schoof zei tijdens zijn toespraak bij de herdenking op de Dam in Amsterdam dat het de echo uit het verleden is die mensen oproept om tachtig jaar na de bevrijding te blijven herdenken. "En te overdenken wat dit in het hier en nu voor ons betekent. In ons eigen leven. In onze eigen keuzes. In alle grote en kleine daden van menselijkheid", aldus Schoof. De premier houdt eens in de vijf jaar een toespraak bij de Nationale Dodenherdenking.

2 dagen geleden
Tientallen mensen keren Schoof rug toe bij toespraak op Dam

AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben premier Dick Schoof de rug toegekeerd toen hij zijn toespraak hield tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam. Ook toen PVV'er en Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma vlak daarna een krans legde draaiden zij zich om. Activist Frank van der Linde had hiertoe opgeroepen, omdat hij vindt dat de dodenherdenking niet gekaapt mag worden "door extreemrechts die medeplichtig is aan de genocide in Gaza".

2 dagen geleden
Persoon schreeuwt na toespraak Schoof op Dam

AMSTERDAM (ANP) - Na de toespraak van premier Dick Schoof tijdens de Nationale Herdenking op de Dam riep iemand vanuit het publiek: "Schande, bloed aan je handen!" Dat hoorde een ANP-verslaggever. Ook daarna werd nog iets geroepen vanuit het publiek. Onduidelijk is wat.

2 dagen geleden
Meer dan ton opgehaald voor Efteling-uitje azc-kinderen

SINT ANNAPAROCHIE (ANP) - Binnen enkele uren is meer dan 100.000 euro opgehaald om kinderen van een asielzoekerscentrum in Sint Annaparochie toch naar pretpark de Efteling te kunnen laten gaan. Vier crowdfundingacties op GoFundMe hadden even voor 13.45 uur zaterdag samen bijna 104.000 euro ingezameld.

3 dagen geleden