Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oppositie eist meer actie van kabinet tegen lerarentekort

Oppositie eist meer actie van kabinet tegen lerarentekort

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen als PVV, PvdA, SP en GroenLinks vinden dat het kabinet zich meer tegen het beleid van scholen aan moet bemoeien om het lerarentekort tegen te gaan, bijvoorbeeld door meer vaste contracten af te dwingen. Nu hebben de scholen veel ruimte om te bepalen wat zij doen met het geld van de overheid. De VVD wil niet zomaar toornen aan deze vrijheid en zoekt tijdens het debat over de onderwijsbegroting naar minder ingrijpende oplossingen.

Scholen krijgen elk jaar een bedrag van de overheid dat ze mogen uitgeven aan de kosten van leraren en ander personeel, leermiddelen als computers en het onderhoud van gebouwen. Zij krijgen veel vrijheid om in te vullen hoe zij deze zogeheten 'lumpsum' uit willen geven.

Peter Kwint van de SP ziet de lumpsum het liefst verdwijnen zodat de overheid meer invloed kan uitoefenen op het onderwijs. Maar het zou volgens hem ook al helpen als een vast percentage van dit bedrag uit moet worden gegeven aan leraren. Het Kamerlid ziet het ook zitten als docenten na een jaar een vast contract krijgen aangeboden.

VVD-Kamerlid Zohair El Yassini hoort hier "grote hervormingen" die de "vrijheid van onderwijs onder druk zetten. Wij kiezen veel meer voor de vrijheid van scholen om zelf te bepalen hoe ze hun personeel inzetten." De partij heeft bijvoorbeeld liever dat beginnende leraren beter worden begeleid, zodat ze niet overstappen naar ander werk, zoals ook staat vermeld in het regeerakkoord.

Habtamu de Hoop van de PvdA vindt dit een "voortzetting van staand beleid" en vraagt naar "concrete oplossingen" van het lerarentekort. El Yassini wijst op kabinetsmaatregelen die zijn genomen met steun van de VVD, bijvoorbeeld dat het salaris van leraren in het basisonderwijs gelijk is getrokken met die van collega's op middelbare scholen.

Harm Beertema van de PVV vindt dat onderwijsdebatten "rituele bijeenkomsten" zijn geworden, omdat "schoolbestuurders alle zeggenschap naar zich toe hebben getrokken". De lumpsum volledig afschaffen vindt hij geen goed idee. Maar hij is er wel voor om te oormerken welk deel van het overheidsgeld aan bijvoorbeeld lerarensalarissen of vastgoed wordt uitgegeven.

D66 is er ook voor om meer controle uit te oefenen op het personeelsbeleid van scholen. Dinsdag stemde de partij als enige in de coalitie voor een motie, die daardoor een meerderheid haalde, die oproept dat het kabinet een doel vaststelt van het aantal leraren met een vast contract. Kamerlid Paul van Meenen stelt bovendien voor dat de overheid mee gaat onderhandelen over de cao van leraren.

Meer uit Binnenland

Hulpverlener Wittenberg, die bootvluchtelingen hielp, overleden

PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.

4 uur geleden
Instituut Mijnbouwschade kreeg 300 schademeldingen na beving

ASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.

6 uur geleden
Adviesroute van Buitenlandse Zaken uit Westelijke Jordaanoever

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.

7 uur geleden
Driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart bij Olympisch Stadion

AMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.

8 uur geleden
Dode door schietpartij in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.

13 uur geleden
Schademeldingen beving Drenthe opgelopen tot meer dan honderd

GEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.

13 uur geleden
Maart eindigt ook zacht en april kent 'normaal' lenteweer

DEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.

17 uur geleden