Oppositie dringt aan op zorgvuldige behandeling asielwetten
DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen dringen erop aan dat de strenge asielwetten die minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) vrijdag voorlegt aan de ministerraad, zorgvuldig worden behandeld. Zij vinden het zorgelijk dat betrokken organisaties weinig tijd hebben gekregen om hun mening te geven over de wetten, of die kans zelfs helemaal niet kregen. Ook het dreigement van PVV-leider Geert Wilders om het kabinet te laten vallen als hij meer concessies moet doen op asiel, zit een zorgvuldige behandeling volgens hen in de weg.
Vooral NSC wordt hierover kritisch ondervraagd tijdens een debat over asielbeleid. Michiel van Nispen (SP) vroeg zich af of de coalitiepartij na het dreigement van Wilders nog wel de ruimte voelt om kritische vragen te stellen of om voor te stellen de asielwetten op bepaalde punten aan te passen via amendementen.
Diederik Boomsma (NSC) zei de wetten "zorgvuldig" te willen behandelen. "Wij willen goed bestuur, dat hoort daarbij. Dat zien wij zeker niet als dwarsliggen. Dat doen wij juist om ervoor te zorgen dat die wetten ook effecten en resultaten gaan boeken." Het Kamerlid vindt het "logisch" dat uitvoeringsorganisaties worden betrokken bij het wetgevingstraject.
Na goedkeuring in de ministerraad zal Faber haar asielwetten naar de Raad van State sturen voor advies. Kati Piri (GL-PvdA) vroeg hoe NSC zou reageren op een negatief advies. Boomsma zegt een advies van zulke instanties altijd "serieus" te bestuderen en waar nodig aanpassingen te doen, maar wil niet vooruitlopen op een eventueel negatief oordeel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kabinetsformatie wordt zondag en maandag voortgezet op het landgoed De Zwaluwenberg bij Hilversum. Het is de bedoeling om daar "meters te maken", laat een ingewijde weten na berichtgeving in De Telegraaf. De Zwaluwenberg is in het verleden al vaker gebruikt voor kabinetsformaties.
6 uur geleden