
Oppositie boos over miljardengat in begroting door prijsplafond
DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen zijn niet te spreken over het gat in de begroting van vele miljarden dat het kabinet achterlaat doordat er nog geen financiering is gevonden voor het prijsplafond op de energierekening. Aan het begin van het debat over de begroting vroeg de oppositie om tekst en uitleg. PvdA-Kamerlid Henk Nijboer vindt het "niet acceptabel" dat het plan nog niet is gefinancierd.
Het prijsplafond kost naar verwachting zo'n 23,5 miljard euro, kondigde het kabinet dinsdag aan. Die kosten kunnen, afhankelijk van de gasprijs, nog flink oplopen. Slechts 5,4 miljard euro hiervoor is opzijgezet. Het overige deel moet nog 'gedekt' worden: het kabinet moet er nog financiering voor vinden. Daardoor zit er "een enorm gat in de begroting, van 10, 20 misschien wel 30 miljard euro dat het prijsplafond kost en dat niet is gedekt", zegt Nijboer. Hij eiste uitleg van het kabinet voor het begin van het debat.
De sociaaldemocraat kreeg bijval van Kamerlid Pieter Omtzigt. "Een begroting bespreek je pas als die er ligt. En ik wil gewoon zien hoe-ie eruit ziet", verklaarde hij. DENK-leider Azarkan: "Zo werken de begrotingsregels volgens mij niet." Ook PVV'er Tony van Dijck was er niet over te spreken. "Het is al vanaf het begin dat het kabinet er zit een puinhoop met de verantwoording", zei hij.
Contrast
De Kamerleden wezen er ook op dat bij de Algemene Financiële Beschouwingen en de debatten over de losse begrotingen in het najaar, Kamerfracties altijd netjes financiering moeten voorstellen voor de plannetjes waarmee ze de begroting willen bijsturen. Anders gaat het kabinet vaak niet mee met zo'n voorstel. "Er zijn hier weleens discussies gevoerd over 100 miljoen", aldus Omtzigt. En het kabinet moet nu nog miljarden vinden. Daarover zal minister van Financiën Sigrid Kaag de Kamer waarschijnlijk pas in het voorjaar informeren. "Als wij allemaal voorstellen kunnen doen, en tegen het kabinet kunnen zeggen: dekt u het maar bij de voorjaarsnota, dan hebben we een heel ander debat vandaag", aldus Nijboer gekscherend.
De coalitiepartijen vonden evenwel dat de kritiek gewoon onderdeel zou kunnen zijn van het debat over de begroting.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Chinese cyberaanval op het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken is "onacceptabel", vindt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC). Hij sluit zich aan bij de verklaring van EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Die roept China op om meteen te stoppen met deze praktijken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar maken van de archieven moet "zorgvuldig" worden afgewogen tegen het belang van privacy voor betrokkenen. Dat zei minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) na afloop van de ministerraad in een reactie op de kritiek van de Autoriteit Persoonsgegevens op zijn voorstel om de Archiefwet aan te passen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) gaat opnieuw nadenken of ze nog steeds achter het hoofdlijnenakkoord staat als de coalitiepartijen dit gaan verbouwen, zoals de PVV wil. Ze zal dan "wegen" of "ik daar dan nog achter sta". Maar de vraag van een journalist of ze dan misschien opstapt, gaat haar "veel te snel".
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) snapt de zorgen die zijn eigen partij heeft over Lelystad Airport. Hij wil daar een militaire vliegbasis in combinatie met een commerciële luchthaven. De BBB wil onder meer eerst dat PAS-melders worden gelegaliseerd. De bewindsman vindt die eis "reëel".
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber (PVV) heeft voor aanvang van de ministerraad flink uitgehaald naar coalitiepartners VVD en NSC, die haar eerder deze week verweten dat zij nog weinig resultaten heeft laten zien. Zij zei dat NSC "leeft in een papieren werkelijkheid" en dat de VVD na meer dan tien jaar in de regering "een veel te grote broek aantrekt" over migratie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber geeft toe dat het effect van haar strenge asielwetten op het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt "niet met wetenschappelijke zekerheid te voorspellen" is. Dat verandert volgens de PVV-bewindsvrouw niet als hier extra onderzoek naar wordt gedaan, schrijft ze in de antwoorden op ruim 700 vragen van Kamerleden.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) blijft bij haar voornemen om de vergunningverlening aan met name kleinere (boeren)bedrijven makkelijker te maken door de drempel voor het meetellen van stikstofuitstoot te verhogen. De bewindsvrouw denkt nog altijd dit goed te kunnen onderbouwen, ook nu de Raad van State daar in zijn rol als overheidsadviseur grote twijfels over heeft uitgesproken.
3 dagen geleden