Opportunisme maakte bij teruggekeerde Koeman snel plaats voor realisme
FARO (ANP) - Ronald Koeman had zich zijn terugkeer als bondscoach van het Nederlands elftal anders voorgesteld. Oranje sloot een vrij kleurloos maar leerzaam jaar dinsdag af met een ruime zege op Gibraltar (0-6) in de EK-kwalificatie. Opportunisme maakte vrij snel plaats voor realisme bij Koeman, die in 2024, met het EK in juni in Duitsland als hoofddoel, rekent op vooruitgang en verbetering.
Louis van Gaal, de voorganger van Koeman, kreeg een jaar geleden op het WK de kritiek dat hij Oranje defensief en fantasieloos liet spelen in de groepswedstrijden tegen Senegal (2-0), Ecuador (1-1) en Qatar (2-0). Van Gaal verduidelijkte dat hij met Oranje alleen kans zag op de wereldtitel in een 5-3-2-systeem. Daar wilde hij, qua automatismen, ook aan vasthouden tegen de wat kleinere voetballanden. Oranje versloeg de Verenigde Staten in de achtste finales met 3-1 en strandde vervolgens in de kwartfinale na strafschoppen tegen Argentinië.
Koeman deelde de kritiek die veel mensen hadden en gaf begin dit jaar bij zijn aanstelling aan terug te willen naar de 'Hollandse school', met drie aanvallers en spelers op de flanken. Hij dacht daarmee succes te kunnen hebben, ook tegen de grote landen.
Veel treffers
In de praktijk pakte het anders uit. Oranje begon de tweede periode onder Koeman, die eerder succesvol bondscoach was van begin 2018 tot halverwege 2020, met een uitwedstrijd tegen Frankrijk in de EK-kwalificatie. Het Nederlands elftal, dat veel spelers miste door een buikgriepvirus, was kansloos en stond binnen 21 minuten met 3-0 achter en verloor met 4-0.
Koeman zag het duel als incident en hield in juni tijdens het finaletoernooi van de Nations League vast aan zijn 4-3-3-formatie. Oranje incasseerde opnieuw veel treffers, eerst in de halve eindstrijd tegen Kroatië (2-4) en vervolgens in het duel om het brons met Italië (2-3).
Realist Koeman
"Of ik me erop verkeken heb, weet ik niet", zei Koeman drie maanden later, na de zege van 3-0 op Griekenland in de EK-kwalificatie, waarin hij terugviel op een systeem drie centrale verdedigers. "Misschien gaan we na een periode wel weer terug naar dat systeem. Ik vind systeem ook een wat te groot woord. Het gaat veel meer om spelprincipes."
Na de zege op Griekenland won Oranje ook bij Ierland (1-2, na rust weer in een 4-3-3-formatie) en Griekenland (0-1). Zaterdag stelde het Nederlands elftal met een tweede zege op Ierland (1-0) EK-deelname veilig. Tussen die duels door bleek Frankrijk wel weer opnieuw een maat te groot, al viel de uitslag (1-2) dit keer mee. Het nieuwe jaar moet uitwijzen of Oranje de kloof met de top kan dichten. Realist Koeman verwacht, mits hij alle belangrijke spelers tot zijn beschikking heeft, van wel.
Meer uit Voetbal
LIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft op overtuigende wijze de kwartfinale van de Champions League bereikt. Trainer Arne Slot zag zijn elftal op Anfield ruim winnen van Galatasaray: 4-0. Liverpool maakte daarmee de 1-0-nederlaag van vorige week in Istanbul meer dan goed.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur is er met Micky van de Ven en Xavi Simons niet in geslaagd de kwartfinales van de Champions League te bereiken. In Londen kon de ploeg van trainer Igor Tudor de 5-2-achterstand van de eerste wedstrijd in Madrid niet goedmaken. De Spurs wonnen wel, met 3-2, mede door twee treffers van Simons.
10 uur geledenBARCELONA (ANP) - FC Barcelona heeft ten koste van Newcastle United de kwartfinale van de Champions League bereikt. Het elftal van trainer Hansi Flick won met liefst 7-2. Halverwege leidde Barcelona met 3-2. Het eerste duel in Newcastle was in 1-1 geëindigd.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Paris Saint-Germain kan de komende weken niet beschikken over Bradley Barcola. De aanvaller heeft dinsdag aan de met 3-0 gewonnen uitwedstrijd tegen Chelsea in de Champions League een enkelblessure overgehouden.
13 uur geledenBRAGA (ANP) - SC Braga heeft zich als eerste ploeg gekwalificeerd voor de kwartfinale van de Europa League. De Portugezen wonnen in eigen stadion met 4-0 van de Hongaarse club Ferencváros, nadat zij donderdag het uitduel nog met 2-0 hadden verloren.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Dennis te Kloese noemt bedreigingen die hij vanuit zijn eigen club krijgt "heel vervelend" en "moeilijk". Dat zei de algemeen directeur van Feyenoord in een gesprek met ESPN. "Het zou stoer zijn om te zeggen dat het me niks doet", aldus Te Kloese.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Robin van Persie blijft hoe dan ook tot in ieder geval het einde van het seizoen trainer van Feyenoord. "Daar is geen enkele twijfel over", heeft algemeen directeur Dennis te Kloese verzekerd na de aanstelling van Dick Advocaat als adviseur woensdag.
18 uur geleden