Opportunisme maakte bij teruggekeerde Koeman snel plaats voor realisme
FARO (ANP) - Ronald Koeman had zich zijn terugkeer als bondscoach van het Nederlands elftal anders voorgesteld. Oranje sloot een vrij kleurloos maar leerzaam jaar dinsdag af met een ruime zege op Gibraltar (0-6) in de EK-kwalificatie. Opportunisme maakte vrij snel plaats voor realisme bij Koeman, die in 2024, met het EK in juni in Duitsland als hoofddoel, rekent op vooruitgang en verbetering.
Louis van Gaal, de voorganger van Koeman, kreeg een jaar geleden op het WK de kritiek dat hij Oranje defensief en fantasieloos liet spelen in de groepswedstrijden tegen Senegal (2-0), Ecuador (1-1) en Qatar (2-0). Van Gaal verduidelijkte dat hij met Oranje alleen kans zag op de wereldtitel in een 5-3-2-systeem. Daar wilde hij, qua automatismen, ook aan vasthouden tegen de wat kleinere voetballanden. Oranje versloeg de Verenigde Staten in de achtste finales met 3-1 en strandde vervolgens in de kwartfinale na strafschoppen tegen Argentinië.
Koeman deelde de kritiek die veel mensen hadden en gaf begin dit jaar bij zijn aanstelling aan terug te willen naar de 'Hollandse school', met drie aanvallers en spelers op de flanken. Hij dacht daarmee succes te kunnen hebben, ook tegen de grote landen.
Veel treffers
In de praktijk pakte het anders uit. Oranje begon de tweede periode onder Koeman, die eerder succesvol bondscoach was van begin 2018 tot halverwege 2020, met een uitwedstrijd tegen Frankrijk in de EK-kwalificatie. Het Nederlands elftal, dat veel spelers miste door een buikgriepvirus, was kansloos en stond binnen 21 minuten met 3-0 achter en verloor met 4-0.
Koeman zag het duel als incident en hield in juni tijdens het finaletoernooi van de Nations League vast aan zijn 4-3-3-formatie. Oranje incasseerde opnieuw veel treffers, eerst in de halve eindstrijd tegen Kroatië (2-4) en vervolgens in het duel om het brons met Italië (2-3).
Realist Koeman
"Of ik me erop verkeken heb, weet ik niet", zei Koeman drie maanden later, na de zege van 3-0 op Griekenland in de EK-kwalificatie, waarin hij terugviel op een systeem drie centrale verdedigers. "Misschien gaan we na een periode wel weer terug naar dat systeem. Ik vind systeem ook een wat te groot woord. Het gaat veel meer om spelprincipes."
Na de zege op Griekenland won Oranje ook bij Ierland (1-2, na rust weer in een 4-3-3-formatie) en Griekenland (0-1). Zaterdag stelde het Nederlands elftal met een tweede zege op Ierland (1-0) EK-deelname veilig. Tussen die duels door bleek Frankrijk wel weer opnieuw een maat te groot, al viel de uitslag (1-2) dit keer mee. Het nieuwe jaar moet uitwijzen of Oranje de kloof met de top kan dichten. Realist Koeman verwacht, mits hij alle belangrijke spelers tot zijn beschikking heeft, van wel.
Meer uit Voetbal
ZWOLLE (ANP) - Samir Lagsir neemt afscheid als profvoetballer. De 22-jarige aanvaller van PEC Zwolle voelt dat hij niet volledig meer is hersteld van twee zware knieblessures.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Trainer Maurice Verberne keert niet meer terug bij FC Eindhoven. De huidige nummer 14 van de eerste divisie maakt het seizoen af met Jan Poortvliet. Het is nog niet bekend hoe de technische staf voor het komende seizoen eruitziet.
3 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Oranje-international Jeremie Frimpong nadert zijn rentree bij Liverpool. De rechtervleugelverdediger liep eind vorige maand een spierblessure op in de Champions League-wedstrijd tegen FK Qarabag, waarna werd verwacht dat hij enkele weken zou moeten missen. "We hopen dat hij volgende week (tegen West Ham United) weer kan spelen. Dan moet wel alles gaan zoals gepland", zei trainer Arne Slot tijdens zijn persconferentie voor het competitieduel met Nottingham Forest van zondag.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - AZ-trainer Leeroy Echteld is blij dat hij donderdag voor het uitduel met het Armeense FC Noah in de tussenronde van de Conference League weer een beroep kan doen op Kees Smit, Sven Mijnans en Mexx Meerdink. "Dat is natuurlijk fantastisch voor ons. Het zijn natuurlijk de sterkhouders", zei de coach woensdag.
18 uur geledenBAKOE (ANP) - Newcastle United heeft een zeer ruime zege geboekt in de eerste wedstrijd van de tussenronde van de Champions League bij FK Qarabag. De nummer 10 van Engeland won met 6-1 in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan. Anthony Gordon was nog voor rust goed voor vier doelpunten.
18 uur geledenZÜRICH (ANP) - Gianni Infantino is "geschokt" en "bedroefd" door het vermeende racisme tegen Vinícius Júnior dinsdagavond in het Champions League-duel tussen Benfica en Real Madrid. Dat heeft de voorzitter van de FIFA in een verklaring aan het ANP laten weten. "Er is absoluut geen plaats voor racisme in onze sport en in de samenleving. Alle relevante belanghebbenden moeten actie ondernemen en de verantwoordelijken ter verantwoording roepen", aldus Infantino in een verklaring.
22 uur geledenVELSEN (ANP) - Telstar heeft het schikkingsvoorstel van de KNVB geaccepteerd voor het afsteken van vuurwerk tijdens de thuiswedstrijd tegen Excelsior in de Eredivisie op 1 november 2025. Het voorstel betreft een boete van 10.000 euro, waarvan 2500 euro voorwaardelijk. Dat heeft de club woensdag bekendgemaakt.
1 dag geleden