Opportunisme maakte bij teruggekeerde Koeman snel plaats voor realisme
FARO (ANP) - Ronald Koeman had zich zijn terugkeer als bondscoach van het Nederlands elftal anders voorgesteld. Oranje sloot een vrij kleurloos maar leerzaam jaar dinsdag af met een ruime zege op Gibraltar (0-6) in de EK-kwalificatie. Opportunisme maakte vrij snel plaats voor realisme bij Koeman, die in 2024, met het EK in juni in Duitsland als hoofddoel, rekent op vooruitgang en verbetering.
Louis van Gaal, de voorganger van Koeman, kreeg een jaar geleden op het WK de kritiek dat hij Oranje defensief en fantasieloos liet spelen in de groepswedstrijden tegen Senegal (2-0), Ecuador (1-1) en Qatar (2-0). Van Gaal verduidelijkte dat hij met Oranje alleen kans zag op de wereldtitel in een 5-3-2-systeem. Daar wilde hij, qua automatismen, ook aan vasthouden tegen de wat kleinere voetballanden. Oranje versloeg de Verenigde Staten in de achtste finales met 3-1 en strandde vervolgens in de kwartfinale na strafschoppen tegen Argentinië.
Koeman deelde de kritiek die veel mensen hadden en gaf begin dit jaar bij zijn aanstelling aan terug te willen naar de 'Hollandse school', met drie aanvallers en spelers op de flanken. Hij dacht daarmee succes te kunnen hebben, ook tegen de grote landen.
Veel treffers
In de praktijk pakte het anders uit. Oranje begon de tweede periode onder Koeman, die eerder succesvol bondscoach was van begin 2018 tot halverwege 2020, met een uitwedstrijd tegen Frankrijk in de EK-kwalificatie. Het Nederlands elftal, dat veel spelers miste door een buikgriepvirus, was kansloos en stond binnen 21 minuten met 3-0 achter en verloor met 4-0.
Koeman zag het duel als incident en hield in juni tijdens het finaletoernooi van de Nations League vast aan zijn 4-3-3-formatie. Oranje incasseerde opnieuw veel treffers, eerst in de halve eindstrijd tegen Kroatië (2-4) en vervolgens in het duel om het brons met Italië (2-3).
Realist Koeman
"Of ik me erop verkeken heb, weet ik niet", zei Koeman drie maanden later, na de zege van 3-0 op Griekenland in de EK-kwalificatie, waarin hij terugviel op een systeem drie centrale verdedigers. "Misschien gaan we na een periode wel weer terug naar dat systeem. Ik vind systeem ook een wat te groot woord. Het gaat veel meer om spelprincipes."
Na de zege op Griekenland won Oranje ook bij Ierland (1-2, na rust weer in een 4-3-3-formatie) en Griekenland (0-1). Zaterdag stelde het Nederlands elftal met een tweede zege op Ierland (1-0) EK-deelname veilig. Tussen die duels door bleek Frankrijk wel weer opnieuw een maat te groot, al viel de uitslag (1-2) dit keer mee. Het nieuwe jaar moet uitwijzen of Oranje de kloof met de top kan dichten. Realist Koeman verwacht, mits hij alle belangrijke spelers tot zijn beschikking heeft, van wel.
Meer uit Voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Ajax is er voor de tweede transferperiode op rij niet in geslaagd een opvolger voor de vertrokken Jordan Henderson te vinden. De club heeft de afgelopen maand geen betaalbare speler gevonden die het huidige middenveld sterker maakt.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Gerald Alders maakt het seizoen af bij Telstar. De 20-jarige vleugelverdediger komt op huurbasis over van Ajax, waar hij nog ruim twee jaar onder contract staat.
34 minuten geledenALKMAAR (ANP) - Rome-Jayden Owusu-Oduro verdedigt het doel van AZ in het thuisduel met FC Twente in de kwartfinale van de KNVB-beker. De keeper krijgt weer de voorkeur boven Jeroen Zoet.
41 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoord-directeur Dennis te Kloese wordt de afgelopen dagen "veelvuldig telefonisch lastiggevallen en bedreigd", meldt de politie. Die doet onderzoek naar de dreigementen en naar het online verspreiden van het mobiele telefoonnummer van de clubdirecteur.
42 minuten geledenHAMBURG (ANP) - De Franse voetballer Jean-Luc Dompé (30) is door zijn club HSV bestraft vanwege rijden onder invloed. Dompé heeft een recordboete gekregen die volgens de club zes cijfers telt. Eerder werd hij al voor onbepaalde tijd geschorst door de nummer 13 van de Bundesliga.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft de Argentijnse vleugelaanvaller Maher Carrizo aangetrokken. De 19-jarige jeugdinternational komt over van CA Vélez Sarsfield uit Buenos Aires. Hij heeft getekend tot medio 2030.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Kodai Sano wil NEC aan het einde van het seizoen verlaten. "Ik ben naar NEC gekomen om een volgende stap te maken", vertelt hij op de website van de club uit Nijmegen. "Ik weet hoe belangrijk die volgende stap is. Ik hoopte deze winter een stap te maken, maar ik heb ook begrip voor de situatie van de club. Nu richt ik me op de zomer."
3 uur geleden