Opportunisme maakte bij teruggekeerde Koeman snel plaats voor realisme
FARO (ANP) - Ronald Koeman had zich zijn terugkeer als bondscoach van het Nederlands elftal anders voorgesteld. Oranje sloot een vrij kleurloos maar leerzaam jaar dinsdag af met een ruime zege op Gibraltar (0-6) in de EK-kwalificatie. Opportunisme maakte vrij snel plaats voor realisme bij Koeman, die in 2024, met het EK in juni in Duitsland als hoofddoel, rekent op vooruitgang en verbetering.
Louis van Gaal, de voorganger van Koeman, kreeg een jaar geleden op het WK de kritiek dat hij Oranje defensief en fantasieloos liet spelen in de groepswedstrijden tegen Senegal (2-0), Ecuador (1-1) en Qatar (2-0). Van Gaal verduidelijkte dat hij met Oranje alleen kans zag op de wereldtitel in een 5-3-2-systeem. Daar wilde hij, qua automatismen, ook aan vasthouden tegen de wat kleinere voetballanden. Oranje versloeg de Verenigde Staten in de achtste finales met 3-1 en strandde vervolgens in de kwartfinale na strafschoppen tegen Argentiniƫ.
Koeman deelde de kritiek die veel mensen hadden en gaf begin dit jaar bij zijn aanstelling aan terug te willen naar de 'Hollandse school', met drie aanvallers en spelers op de flanken. Hij dacht daarmee succes te kunnen hebben, ook tegen de grote landen.
Veel treffers
In de praktijk pakte het anders uit. Oranje begon de tweede periode onder Koeman, die eerder succesvol bondscoach was van begin 2018 tot halverwege 2020, met een uitwedstrijd tegen Frankrijk in de EK-kwalificatie. Het Nederlands elftal, dat veel spelers miste door een buikgriepvirus, was kansloos en stond binnen 21 minuten met 3-0 achter en verloor met 4-0.
Koeman zag het duel als incident en hield in juni tijdens het finaletoernooi van de Nations League vast aan zijn 4-3-3-formatie. Oranje incasseerde opnieuw veel treffers, eerst in de halve eindstrijd tegen Kroatiƫ (2-4) en vervolgens in het duel om het brons met Italiƫ (2-3).
Realist Koeman
"Of ik me erop verkeken heb, weet ik niet", zei Koeman drie maanden later, na de zege van 3-0 op Griekenland in de EK-kwalificatie, waarin hij terugviel op een systeem drie centrale verdedigers. "Misschien gaan we na een periode wel weer terug naar dat systeem. Ik vind systeem ook een wat te groot woord. Het gaat veel meer om spelprincipes."
Na de zege op Griekenland won Oranje ook bij Ierland (1-2, na rust weer in een 4-3-3-formatie) en Griekenland (0-1). Zaterdag stelde het Nederlands elftal met een tweede zege op Ierland (1-0) EK-deelname veilig. Tussen die duels door bleek Frankrijk wel weer opnieuw een maat te groot, al viel de uitslag (1-2) dit keer mee. Het nieuwe jaar moet uitwijzen of Oranje de kloof met de top kan dichten. Realist Koeman verwacht, mits hij alle belangrijke spelers tot zijn beschikking heeft, van wel.
Meer uit Voetbal
ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft de thuiswedstrijd tegen Telstar met 2-1 gewonnen. Anis Hadj Moussa maakte beide doelpunten voor de thuisploeg. Jochem Ritmeester van de Kamp maakte de openingstreffer voor de bezoekers.
49 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft de tweede plaats van de Eredivisie steviger in handen gekregen. De ploeg van trainer Robin van Persie won de thuiswedstrijd tegen Telstar (2-1) en heeft nu 5 punten meer dan NEC en Ajax, de nummers 3 en 4 van de competitie. Anis Hadj Moussa scoorde tweemaal voor de thuisploeg, waarvoor Raheem Sterling na ruim een uur onder luid applaus als invaller debuteerde.
55 minuten geledenMILAAN (ANP) - AC Milan is nog verder achteropgeraakt op koploper Internazionale. De nummer 2 van de Serie A verloor voor eigen publiek van Parma (0-1). Mariano Troilo maakte in de slotfase het enige doelpunt van de wedstrijd.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Arsenal heeft de derby van Noord-Londen met 4-1 gewonnen bij Tottenham Hotspur. Door de overwinning is de voorsprong van koploper Arsenal weer 5 punten op nummer 2 Manchester City, dat een wedstrijd minder heeft gespeeld. Tottenham blijft 16e.
2 uur geledenALKMAAR (ANP) - Invallers Sven Mijnans en Kees Smit hebben AZ aan een thuiszege op Sparta Rotterdam geholpen (3-1). De invallers troffen in de tweede helft doel voor de club uit Alkmaar. Vervolgens maakte Milan Zonneveld het duel in de slotfase nog even spannend en bepaalde Troy Parrott de eindstand.
3 uur geledenBARCELONA (ANP) - FC Barcelona heeft de koppositie in La Liga overgenomen van Real Madrid. De Catalaanse grootmacht won zondag in Camp Nou met 3-0 van Levante. FC Barcelona heeft 61 punten uit 25 wedstrijden. Real Madrid, dat op zaterdagavond met 2-1 bij Osasuna verloor, volgt op 1 punt achterstand.
4 uur geledenBERGAMO (ANP) - Sam Beukema heeft Napoli met een doelpunt niet aan een resultaat in het uitduel met Atalanta kunnen helpen. De bezoekers uit Napels gingen met 2-1 onderuit in Bergamo.
5 uur geleden