Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opportunisme maakte bij teruggekeerde Koeman snel plaats voor realisme

Opportunisme maakte bij teruggekeerde Koeman snel plaats voor realisme

FARO (ANP) - Ronald Koeman had zich zijn terugkeer als bondscoach van het Nederlands elftal anders voorgesteld. Oranje sloot een vrij kleurloos maar leerzaam jaar dinsdag af met een ruime zege op Gibraltar (0-6) in de EK-kwalificatie. Opportunisme maakte vrij snel plaats voor realisme bij Koeman, die in 2024, met het EK in juni in Duitsland als hoofddoel, rekent op vooruitgang en verbetering.

Louis van Gaal, de voorganger van Koeman, kreeg een jaar geleden op het WK de kritiek dat hij Oranje defensief en fantasieloos liet spelen in de groepswedstrijden tegen Senegal (2-0), Ecuador (1-1) en Qatar (2-0). Van Gaal verduidelijkte dat hij met Oranje alleen kans zag op de wereldtitel in een 5-3-2-systeem. Daar wilde hij, qua automatismen, ook aan vasthouden tegen de wat kleinere voetballanden. Oranje versloeg de Verenigde Staten in de achtste finales met 3-1 en strandde vervolgens in de kwartfinale na strafschoppen tegen Argentinië.

Koeman deelde de kritiek die veel mensen hadden en gaf begin dit jaar bij zijn aanstelling aan terug te willen naar de 'Hollandse school', met drie aanvallers en spelers op de flanken. Hij dacht daarmee succes te kunnen hebben, ook tegen de grote landen.

Veel treffers

In de praktijk pakte het anders uit. Oranje begon de tweede periode onder Koeman, die eerder succesvol bondscoach was van begin 2018 tot halverwege 2020, met een uitwedstrijd tegen Frankrijk in de EK-kwalificatie. Het Nederlands elftal, dat veel spelers miste door een buikgriepvirus, was kansloos en stond binnen 21 minuten met 3-0 achter en verloor met 4-0.

Koeman zag het duel als incident en hield in juni tijdens het finaletoernooi van de Nations League vast aan zijn 4-3-3-formatie. Oranje incasseerde opnieuw veel treffers, eerst in de halve eindstrijd tegen Kroatië (2-4) en vervolgens in het duel om het brons met Italië (2-3).

Realist Koeman

"Of ik me erop verkeken heb, weet ik niet", zei Koeman drie maanden later, na de zege van 3-0 op Griekenland in de EK-kwalificatie, waarin hij terugviel op een systeem drie centrale verdedigers. "Misschien gaan we na een periode wel weer terug naar dat systeem. Ik vind systeem ook een wat te groot woord. Het gaat veel meer om spelprincipes."

Na de zege op Griekenland won Oranje ook bij Ierland (1-2, na rust weer in een 4-3-3-formatie) en Griekenland (0-1). Zaterdag stelde het Nederlands elftal met een tweede zege op Ierland (1-0) EK-deelname veilig. Tussen die duels door bleek Frankrijk wel weer opnieuw een maat te groot, al viel de uitslag (1-2) dit keer mee. Het nieuwe jaar moet uitwijzen of Oranje de kloof met de top kan dichten. Realist Koeman verwacht, mits hij alle belangrijke spelers tot zijn beschikking heeft, van wel.

Meer uit Voetbal

PSV ontvangt sc Heerenveen in kwartfinale van de KNVB-beker

AMSTERDAM (ANP) - PSV speelt een thuiswedstrijd tegen sc Heerenveen in de kwartfinale van de KNVB-beker. Dat heeft de loting bepaald.

13 uur geleden
Trainer Glasner verlaat Crystal Palace aan einde van seizoen

LONDEN (ANP) - Trainer Oliver Glasner vertrekt aan het einde van het seizoen bij Crystal Palace. De Oostenrijker zal zijn aflopende verbintenis niet verlengen.

15 uur geleden
Pjaca keert terug in selectie FC Twente voor uitduel met Heracles

ENSCHEDE (ANP) - Trainer John van den Brom van FC Twente heeft aanvaller Marko Pjaca terug in de selectie voor het uitduel met Heracles Almelo van zondag. De 30-jarige Kroaat was dinsdag niet fit genoeg voor de gewonnen wedstrijd in de achtste finales van de KNVB-beker bij FC Utrecht (1-2).

16 uur geleden
Feyenoord verwacht geblesseerde Read pas in maart terug

ROTTERDAM (ANP) - Givairo Read komt voorlopig niet in actie voor Feyenoord. De rechtsback heeft opnieuw een hamstringblessure opgelopen. Trainer Robin van Persie verwacht hem pas in maart terug.

17 uur geleden
Afgelaste wedstrijd NEC - FC Utrecht op 11 februari ingehaald

ZEIST (ANP) - De wedstrijd tussen NEC en FC Utrecht in de Eredivisie wordt woensdag 11 februari om 21.00 uur ingehaald. Dat maakte de KNVB vrijdag bekend. Het duel stond aanvankelijk voor afgelopen vrijdag in Nijmegen op het programma, maar werd afgelast vanwege de winterse omstandigheden.

18 uur geleden
Liverpool-trainer Slot kijkt uit naar terugkeer aanvaller Salah

LIVERPOOL (AN/AFP) - Trainer Arne Slot kijkt uit naar de terugkeer van Mohamed Salah bij Liverpool. De 33-jarige aanvaller was de laatste weken actief met Egypte op de Afrika Cup. Voor zijn vertrek naar het toernooi in Marokko leefde de sterspeler enige tijd in onmin met de Nederlandse coach.

20 uur geleden
Musiala staat na halfjaar voor rentree bij Bayern München

MÜNCHEN (ANP) - Jamal Musiala staat na zes maanden voor een rentree bij Bayern München. De aanvallende middenvelder zit volgens zijn trainer Vincent Kompany in de selectie van de kampioen voor de uitwedstrijd van zaterdag tegen RB Leipzig.

20 uur geleden