Opperrechters: klinieken mogen abortusverbod Texas aanvechten
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Abortusverleners zoals klinieken of artsen mogen het abortusverbod in de Amerikaanse staat Texas aanvechten. Dat hebben Amerikaanse opperrechters besloten. Zij vinden niet dat juridische stappen tegen de Texaanse wet indruisen tegen de grondwet.
Met het besluit van het Hooggerechtshof is het minder zeker geworden dat de Texaanse wet gehandhaafd blijft. De strengste anti-abortuswet van de Verenigde Staten is niet alleen omstreden omdat die sinds 1 september vrijwel alle abortussen verbiedt, maar ook omdat burgers financieel worden beloond als zij een succesvolle rechtszaak aanspannen tegen iedereen die een abortus uitvoert of daarbij helpt.
Het Hooggerechtshof had eerder nog een klacht van de Amerikaanse regering tegen de Texaanse wet afgewezen. Ook weigert het hof, dat door conservatieve rechters wordt gedomineerd, zelf de wet te stoppen.
De opperrechters buigen zich over abortusbeperkingen in de staat Mississippi. Voorstanders van abortus vrezen gevolgen voor de historische Roe versus Wade-uitspraak uit 1973 van het Hooggerechtshof, die abortus nationaal legaliseerde.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
16 minuten geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
58 minuten geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
59 minuten geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
8 uur geleden