Opperrechters: klinieken mogen abortusverbod Texas aanvechten
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Abortusverleners zoals klinieken of artsen mogen het abortusverbod in de Amerikaanse staat Texas aanvechten. Dat hebben Amerikaanse opperrechters besloten. Zij vinden niet dat juridische stappen tegen de Texaanse wet indruisen tegen de grondwet.
Met het besluit van het Hooggerechtshof is het minder zeker geworden dat de Texaanse wet gehandhaafd blijft. De strengste anti-abortuswet van de Verenigde Staten is niet alleen omstreden omdat die sinds 1 september vrijwel alle abortussen verbiedt, maar ook omdat burgers financieel worden beloond als zij een succesvolle rechtszaak aanspannen tegen iedereen die een abortus uitvoert of daarbij helpt.
Het Hooggerechtshof had eerder nog een klacht van de Amerikaanse regering tegen de Texaanse wet afgewezen. Ook weigert het hof, dat door conservatieve rechters wordt gedomineerd, zelf de wet te stoppen.
De opperrechters buigen zich over abortusbeperkingen in de staat Mississippi. Voorstanders van abortus vrezen gevolgen voor de historische Roe versus Wade-uitspraak uit 1973 van het Hooggerechtshof, die abortus nationaal legaliseerde.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vier mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond.
20 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.
21 minuten geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Brazilië beweegt richting een akkoord, al staan daar naar verwachting geen heel harde afspraken in. De EU is niet enthousiast en mist vooral ambities bij het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, maar zal de teksten volgens meerdere ingewijden ook niet blokkeren.
47 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.
4 uur geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
4 uur geleden