Opperrechters: klinieken mogen abortusverbod Texas aanvechten
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Abortusverleners zoals klinieken of artsen mogen het abortusverbod in de Amerikaanse staat Texas aanvechten. Dat hebben Amerikaanse opperrechters besloten. Zij vinden niet dat juridische stappen tegen de Texaanse wet indruisen tegen de grondwet.
Met het besluit van het Hooggerechtshof is het minder zeker geworden dat de Texaanse wet gehandhaafd blijft. De strengste anti-abortuswet van de Verenigde Staten is niet alleen omstreden omdat die sinds 1 september vrijwel alle abortussen verbiedt, maar ook omdat burgers financieel worden beloond als zij een succesvolle rechtszaak aanspannen tegen iedereen die een abortus uitvoert of daarbij helpt.
Het Hooggerechtshof had eerder nog een klacht van de Amerikaanse regering tegen de Texaanse wet afgewezen. Ook weigert het hof, dat door conservatieve rechters wordt gedomineerd, zelf de wet te stoppen.
De opperrechters buigen zich over abortusbeperkingen in de staat Mississippi. Voorstanders van abortus vrezen gevolgen voor de historische Roe versus Wade-uitspraak uit 1973 van het Hooggerechtshof, die abortus nationaal legaliseerde.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
52 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
3 uur geleden