Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opperrechters Bangladesh geven enig gehoor aan massale protesten

Opperrechters Bangladesh geven enig gehoor aan massale protesten

DHAKA (ANP/AFP) - Het hooggerechtshof van Bangladesh heeft tot op zekere hoogte gehoor gegeven aan de betogers tegen een oud quotasysteem voor het toebedelen van banen bij de overheid. Afgelopen week barstten in heel het land felle en gewelddadige protesten los tegen het in 2018 afgeschafte oude stelsel, omdat het door de rechterlijke macht weer in ere leek te worden hersteld.

Bij de onlusten vielen naar schatting meer dan 150 doden. De regering van premier Sheikh Hasina blokkeerde het internet, stuurde het leger de hoofdstad Dhaka in en kondigde zaterdag een uitgaansverbod af. Sheikh Hasina heeft een reis naar Spanje en Brazilië afgezegd, anders had ze zondag moeten vertrekken.

De meeste betogers zijn studenten die zich door het quotasysteem bij vacatures bij de overheid gediscrimineerd voelen. Het systeem verdeelt een groot deel van de vacatures bij de overheid over bepaalde bevolkingsgroepen. Zo moest 30 procent van de functies worden toebedeeld aan familie of nabestaanden van vrijheidsstrijders uit de onafhankelijkheidsoorlog. Dat wordt nu 5 procent, stelden de opperrechters zondag. Er wordt ook nog 2 procent voor anderen gereserveerd, bijvoorbeeld voor gehandicapten.

Onafhankelijkheidsoorlog

Bangladesh was als Oost-Pakistan onderdeel van Pakistan tot in maart 1971 een zeer bloedige onafhankelijkheidsoorlog uitbrak. Bij massaslachtingen aangericht door Pakistaanse legereenheden en pro-Pakistaanse vielen honderdduizenden doden. Militair ingrijpen van India stopte de oorlog eind dat jaar en Bangladesh werd onafhankelijk.

De opperrechters hebben zondag de studenten opgeroepen weer rustig naar de universiteiten terug te keren. De demonstranten eisen volledige afschaffing van het stelsel. De voornaamste protestbeweging van de studenten, de groep "Studenten Tegen Discriminatie" heeft laten weten dat de protesten doorgaan tot alle eisen zijn ingewilligd. De recente escalatie van geweld tijdens de betogingen zou ervoor zorgen dat het protest zich uitbreidt en ook buiten de studentenbewegingen groeit en is gericht tegen Sheikh Hasina die al vijftien jaar regeert.

Meer uit Buitenland

NASA: reparatie lanceerbasis Blue Origin zal lange tijd duren

NEW YORK (ANP/RTR) - De reparatie van de schade aan de lanceerbasis van het ruimtevaartbedrijf Blue Origin door de ontplofte raket zal volgens NASA-topman Jared Isaacman waarschijnlijk lange tijd gaan duren. Mogelijk is de raketbasis pas in 2028 weer volledig hersteld, aldus Isaacman in een interview met zakenzender CNBC.

2 uur geleden
Doden en tientallen gewonden bij zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij zware aanvallen op verschillende delen van Oekraïne zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker negen mensen om het leven gekomen. Tientallen anderen raakten gewond. Onder meer hoofdstad Kyiv werd getroffen door een reeks luchtaanvallen. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van ingestorte gebouwen.

2 uur geleden
Vertragingen op Belgische luchthavens door staking

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Op verschillende Belgische luchthavens zijn vluchten dinsdagochtend vertraagd door een "spontane" staking bij luchtverkeersleider Skeyes. Op Brussels Airport zullen zo'n 25 vluchten later vertrekken dan gepland, in Luik gaat het om zo'n twintig vluchten, melden woordvoerders van de luchthavens. Of vroege vakantievluchten vanuit Charleroi ook vertraging oplopen, is niet duidelijk.

5 uur geleden
Netanyahu: Israël valt Beiroet aan als Hezbollah geweld voortzet

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.

11 uur geleden
EU eens over terugkeerregeling, waaronder 'terugkeerhubs'

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.

12 uur geleden
Trump: gebeld met Israël en Hezbollah, aanvallen gaan stoppen

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.

14 uur geleden
Iraanse garde dreigt met 'nieuwe fronten' vanwege strijd Libanon

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.

15 uur geleden