Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opperrechters Bangladesh geven enig gehoor aan massale protesten

Opperrechters Bangladesh geven enig gehoor aan massale protesten

DHAKA (ANP/AFP) - Het hooggerechtshof van Bangladesh heeft tot op zekere hoogte gehoor gegeven aan de betogers tegen een oud quotasysteem voor het toebedelen van banen bij de overheid. Afgelopen week barstten in heel het land felle en gewelddadige protesten los tegen het in 2018 afgeschafte oude stelsel, omdat het door de rechterlijke macht weer in ere leek te worden hersteld.

Bij de onlusten vielen naar schatting meer dan 150 doden. De regering van premier Sheikh Hasina blokkeerde het internet, stuurde het leger de hoofdstad Dhaka in en kondigde zaterdag een uitgaansverbod af. Sheikh Hasina heeft een reis naar Spanje en Brazilië afgezegd, anders had ze zondag moeten vertrekken.

De meeste betogers zijn studenten die zich door het quotasysteem bij vacatures bij de overheid gediscrimineerd voelen. Het systeem verdeelt een groot deel van de vacatures bij de overheid over bepaalde bevolkingsgroepen. Zo moest 30 procent van de functies worden toebedeeld aan familie of nabestaanden van vrijheidsstrijders uit de onafhankelijkheidsoorlog. Dat wordt nu 5 procent, stelden de opperrechters zondag. Er wordt ook nog 2 procent voor anderen gereserveerd, bijvoorbeeld voor gehandicapten.

Onafhankelijkheidsoorlog

Bangladesh was als Oost-Pakistan onderdeel van Pakistan tot in maart 1971 een zeer bloedige onafhankelijkheidsoorlog uitbrak. Bij massaslachtingen aangericht door Pakistaanse legereenheden en pro-Pakistaanse vielen honderdduizenden doden. Militair ingrijpen van India stopte de oorlog eind dat jaar en Bangladesh werd onafhankelijk.

De opperrechters hebben zondag de studenten opgeroepen weer rustig naar de universiteiten terug te keren. De demonstranten eisen volledige afschaffing van het stelsel. De voornaamste protestbeweging van de studenten, de groep "Studenten Tegen Discriminatie" heeft laten weten dat de protesten doorgaan tot alle eisen zijn ingewilligd. De recente escalatie van geweld tijdens de betogingen zou ervoor zorgen dat het protest zich uitbreidt en ook buiten de studentenbewegingen groeit en is gericht tegen Sheikh Hasina die al vijftien jaar regeert.

Meer uit Buitenland

Rechter VS beveelt vrijlating ten onrechte uitgezette Salvadoraan

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

8 minuten geleden
EU-landen lijken akkoord met plan Russische tegoeden te bevriezen

BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.

25 minuten geleden
Oekraïne wil referendum over terugtrekking uit Donbas

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.

54 minuten geleden
EU wil Oekraïne helpen bij eventuele verkiezingen

BRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.

1 uur geleden
Rusland verzekert Venezuela van steun bij ruzie met Washington

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Rutte ontkent dat VS al in 2027 verdediging willen overdragen

BERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.

1 uur geleden
Finse president: dichter bij vredesdeal voor Oekraïne dan ooit

AMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."

2 uur geleden