Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

KIEV/MOSKOU (ANP/AFP) - In verscheidene plaatsen in Oekraïne zijn raketinslagen gemeld en stroomuitval. Volgens plaatselijke media kwamen er projectielen neer in onder meer de regio's Charkov, Dnipro, Kiev, Krivi Rih, Poltava, Vinnitsia en Zaporizja. In Krivi Rih zijn volgens de plaatselijke autoriteiten twee doden gevallen. Volgens de burgemeester van Charkov, de tweede stad van het land, is in heel de regio de stroom uitgevallen. Ook in de hele centrale provincie Kirovohrad en in de noordoostelijke streek van Poltava zou de stroomvoorziening weggevallen zijn.

In het oosten van Oekraïne is in de regio Donbas melding gemaakt van een zware explosie in een munitiedepot. Ook zouden er opnieuw zware artilleriebeschietingen door de Oekraïense strijdkrachten zijn geweest op Svatovo, waar volgens de autoriteiten in de regio Loehansk zeker acht burgers zijn gedood.

Volgens de energiemaatschappij Ukrenergo is vrijdag meer dan de helft van het stroomverbruik in Oekraïne weggevallen. Dit kan door schade of door voorzorgsmaatregelen zijn. De hoofdstad Kiev alleen al zou door veertig raketten zijn bestookt, maar veel zijn er door de luchtafweer neergehaald. De schade aan het netwerk is volgens Kiev echter "kolossaal".

Rusland over aanvallen

In Russische media wordt gesproken van een succesvolle aanval op de infrastructuur en er staat dat "de Amerikaanse inlichtingendienst is misleid" en "de Oekraïense luchtafweer zich heeft verslapen". Persbureau TASS spreekt over een nieuwe "enorme klap voor de Oekraïense infrastructuur". De Russische strijdkrachten zijn sinds een aanval op een Russische brug naar de Krim, over de zeestraat van Kertsj begin oktober, begonnen de Oekraïense infrastructuur te bestoken.

Het elektriciteitsnetwerk is in gewapende conflicten vaak een belangrijk militair doelwit, maar de burgerbevolking wordt hard getroffen wat politiek moeilijk ligt. Bij de vele westerse aanvallen op Irak werd het energienetwerk vaak van het begin af aan bestookt. Maar bij de NAVO-bombardementen op Joegoslavië in 1999 begon het bondgenootschap pas na ruim vijf weken het Joegoslavische energienetwerk te bombarderen. NAVO-woordvoerder Jamie Shea meldde begin mei van dat jaar opgetogen dat "de NAVO het licht aan en uit kan doen" in Joegoslavië.

Meer uit Buitenland

CENTCOM ondersteunt Project Freedom in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.

7 minuten geleden
Rudy Giuliani opgenomen in ziekenhuis in kritieke toestand

NEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.

52 minuten geleden
Iran: VS-plan voor Straat van Hormuz schendt staakt-het-vuren

TEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.

1 uur geleden
VK wil meedoen aan Europese lening van 90 miljard voor Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.

1 uur geleden
Trump: VS helpen vanaf maandag schepen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

3 uur geleden
Merz rekent voorlopig niet op levering Amerikaanse Tomahawks

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.

4 uur geleden
Linkse Mélenchon opnieuw kandidaat voor Frans presidentschap

PARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.

5 uur geleden