Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

KIEV/MOSKOU (ANP/AFP) - In verscheidene plaatsen in Oekraïne zijn raketinslagen gemeld en stroomuitval. Volgens plaatselijke media kwamen er projectielen neer in onder meer de regio's Charkov, Dnipro, Kiev, Krivi Rih, Poltava, Vinnitsia en Zaporizja. In Krivi Rih zijn volgens de plaatselijke autoriteiten twee doden gevallen. Volgens de burgemeester van Charkov, de tweede stad van het land, is in heel de regio de stroom uitgevallen. Ook in de hele centrale provincie Kirovohrad en in de noordoostelijke streek van Poltava zou de stroomvoorziening weggevallen zijn.

In het oosten van Oekraïne is in de regio Donbas melding gemaakt van een zware explosie in een munitiedepot. Ook zouden er opnieuw zware artilleriebeschietingen door de Oekraïense strijdkrachten zijn geweest op Svatovo, waar volgens de autoriteiten in de regio Loehansk zeker acht burgers zijn gedood.

Volgens de energiemaatschappij Ukrenergo is vrijdag meer dan de helft van het stroomverbruik in Oekraïne weggevallen. Dit kan door schade of door voorzorgsmaatregelen zijn. De hoofdstad Kiev alleen al zou door veertig raketten zijn bestookt, maar veel zijn er door de luchtafweer neergehaald. De schade aan het netwerk is volgens Kiev echter "kolossaal".

Rusland over aanvallen

In Russische media wordt gesproken van een succesvolle aanval op de infrastructuur en er staat dat "de Amerikaanse inlichtingendienst is misleid" en "de Oekraïense luchtafweer zich heeft verslapen". Persbureau TASS spreekt over een nieuwe "enorme klap voor de Oekraïense infrastructuur". De Russische strijdkrachten zijn sinds een aanval op een Russische brug naar de Krim, over de zeestraat van Kertsj begin oktober, begonnen de Oekraïense infrastructuur te bestoken.

Het elektriciteitsnetwerk is in gewapende conflicten vaak een belangrijk militair doelwit, maar de burgerbevolking wordt hard getroffen wat politiek moeilijk ligt. Bij de vele westerse aanvallen op Irak werd het energienetwerk vaak van het begin af aan bestookt. Maar bij de NAVO-bombardementen op Joegoslavië in 1999 begon het bondgenootschap pas na ruim vijf weken het Joegoslavische energienetwerk te bombarderen. NAVO-woordvoerder Jamie Shea meldde begin mei van dat jaar opgetogen dat "de NAVO het licht aan en uit kan doen" in Joegoslavië.

Meer uit Buitenland

Rutte kijkt uit naar 'versterken' NAVO met nieuw Hongaars bewind

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte kijkt ernaar uit om samen te werken met het nieuwe bewind in Hongarije, dat een einde maakte aan zestien jaar Orbán. Rutte heeft zondagavond meteen met aankomend premier Péter Magyar gebeld, laat hij weten.

11 minuten geleden
Opnieuw aanval op Rode Kruis-hulpverleners in Libanon

GENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in Libanon is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Het is niet duidelijk of daarbij hulpverleners gewond raakten. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.

32 minuten geleden
Magyar: maximaal twee ambtstermijnen voor premier

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.

55 minuten geleden
VS waarschuwen schepen voor aanstaande blokkade

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Von der Leyen: geen veiligheid Midden-Oosten als Libanon brandt

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."

1 uur geleden
Rusland wil goede banden met Hongarije na verkiezingsuitslag

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.

2 uur geleden
Paus na kritiek Trump: blijf me uitspreken voor vrede

ALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.

3 uur geleden