Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

KIEV/MOSKOU (ANP/AFP) - In verscheidene plaatsen in Oekraïne zijn raketinslagen gemeld en stroomuitval. Volgens plaatselijke media kwamen er projectielen neer in onder meer de regio's Charkov, Dnipro, Kiev, Krivi Rih, Poltava, Vinnitsia en Zaporizja. In Krivi Rih zijn volgens de plaatselijke autoriteiten twee doden gevallen. Volgens de burgemeester van Charkov, de tweede stad van het land, is in heel de regio de stroom uitgevallen. Ook in de hele centrale provincie Kirovohrad en in de noordoostelijke streek van Poltava zou de stroomvoorziening weggevallen zijn.

In het oosten van Oekraïne is in de regio Donbas melding gemaakt van een zware explosie in een munitiedepot. Ook zouden er opnieuw zware artilleriebeschietingen door de Oekraïense strijdkrachten zijn geweest op Svatovo, waar volgens de autoriteiten in de regio Loehansk zeker acht burgers zijn gedood.

Volgens de energiemaatschappij Ukrenergo is vrijdag meer dan de helft van het stroomverbruik in Oekraïne weggevallen. Dit kan door schade of door voorzorgsmaatregelen zijn. De hoofdstad Kiev alleen al zou door veertig raketten zijn bestookt, maar veel zijn er door de luchtafweer neergehaald. De schade aan het netwerk is volgens Kiev echter "kolossaal".

Rusland over aanvallen

In Russische media wordt gesproken van een succesvolle aanval op de infrastructuur en er staat dat "de Amerikaanse inlichtingendienst is misleid" en "de Oekraïense luchtafweer zich heeft verslapen". Persbureau TASS spreekt over een nieuwe "enorme klap voor de Oekraïense infrastructuur". De Russische strijdkrachten zijn sinds een aanval op een Russische brug naar de Krim, over de zeestraat van Kertsj begin oktober, begonnen de Oekraïense infrastructuur te bestoken.

Het elektriciteitsnetwerk is in gewapende conflicten vaak een belangrijk militair doelwit, maar de burgerbevolking wordt hard getroffen wat politiek moeilijk ligt. Bij de vele westerse aanvallen op Irak werd het energienetwerk vaak van het begin af aan bestookt. Maar bij de NAVO-bombardementen op Joegoslavië in 1999 begon het bondgenootschap pas na ruim vijf weken het Joegoslavische energienetwerk te bombarderen. NAVO-woordvoerder Jamie Shea meldde begin mei van dat jaar opgetogen dat "de NAVO het licht aan en uit kan doen" in Joegoslavië.

Meer uit Buitenland

Iraanse president schrijft brief aan Amerikaanse bevolking

TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.

56 minuten geleden
FT: Trump dreigt zonder coalitie geen wapens aan Kyiv te leveren

LONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.

1 uur geleden
Amerikaan gearresteerd om doodsbedreigingen aan Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.

1 uur geleden
Zelensky belt met Amerikanen en Rutte over bestandsplannen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.

2 uur geleden
Mogelijk zwaarste Iraanse raketaanvallen op Israël sinds februari

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.

3 uur geleden
Buitenlandministers 'Hormuz-coalitie' overleggen voor het eerst

DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - De buitenlandministers van 35 landen die willen helpen een einde te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz spreken elkaar voor het eerst over wat zij kunnen doen. Minister Tom Berendsen en zijn collega's houden donderdag een videovergadering.

3 uur geleden
Vicepresident Vance spreekt met bemiddelaars over Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.

4 uur geleden