Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

Opnieuw veel raketaanvallen op Oekraïens energienetwerk

KIEV/MOSKOU (ANP/AFP) - In verscheidene plaatsen in Oekraïne zijn raketinslagen gemeld en stroomuitval. Volgens plaatselijke media kwamen er projectielen neer in onder meer de regio's Charkov, Dnipro, Kiev, Krivi Rih, Poltava, Vinnitsia en Zaporizja. In Krivi Rih zijn volgens de plaatselijke autoriteiten twee doden gevallen. Volgens de burgemeester van Charkov, de tweede stad van het land, is in heel de regio de stroom uitgevallen. Ook in de hele centrale provincie Kirovohrad en in de noordoostelijke streek van Poltava zou de stroomvoorziening weggevallen zijn.

In het oosten van Oekraïne is in de regio Donbas melding gemaakt van een zware explosie in een munitiedepot. Ook zouden er opnieuw zware artilleriebeschietingen door de Oekraïense strijdkrachten zijn geweest op Svatovo, waar volgens de autoriteiten in de regio Loehansk zeker acht burgers zijn gedood.

Volgens de energiemaatschappij Ukrenergo is vrijdag meer dan de helft van het stroomverbruik in Oekraïne weggevallen. Dit kan door schade of door voorzorgsmaatregelen zijn. De hoofdstad Kiev alleen al zou door veertig raketten zijn bestookt, maar veel zijn er door de luchtafweer neergehaald. De schade aan het netwerk is volgens Kiev echter "kolossaal".

Rusland over aanvallen

In Russische media wordt gesproken van een succesvolle aanval op de infrastructuur en er staat dat "de Amerikaanse inlichtingendienst is misleid" en "de Oekraïense luchtafweer zich heeft verslapen". Persbureau TASS spreekt over een nieuwe "enorme klap voor de Oekraïense infrastructuur". De Russische strijdkrachten zijn sinds een aanval op een Russische brug naar de Krim, over de zeestraat van Kertsj begin oktober, begonnen de Oekraïense infrastructuur te bestoken.

Het elektriciteitsnetwerk is in gewapende conflicten vaak een belangrijk militair doelwit, maar de burgerbevolking wordt hard getroffen wat politiek moeilijk ligt. Bij de vele westerse aanvallen op Irak werd het energienetwerk vaak van het begin af aan bestookt. Maar bij de NAVO-bombardementen op Joegoslavië in 1999 begon het bondgenootschap pas na ruim vijf weken het Joegoslavische energienetwerk te bombarderen. NAVO-woordvoerder Jamie Shea meldde begin mei van dat jaar opgetogen dat "de NAVO het licht aan en uit kan doen" in Joegoslavië.

Meer uit Buitenland

Meer dan 500.000 mensen zonder stroom tijdens winterstorm VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.

18 minuten geleden
Grote drukte in dierentuin Japan voor afscheid panda's

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.

1 uur geleden
Time: mogelijk 30.000 doden in twee dagen tijd bij protesten Iran

TEHERAN (ANP) - Mogelijk zijn eerder deze maand 30.000 mensen in slechts twee dagen gedood bij de protesten in Iran. Dat schrijft het Amerikaanse Time Magazine op basis van twee topambtenaren van het Iraanse gezondheidsministerie.

1 uur geleden
Tientallen arrestaties na protesten bij gevangenis in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie heeft 86 mensen gearresteerd nadat demonstranten het terrein van een Londense gevangenis betraden. De groep protesteerde om een activist van Palestine Action te steunen die in de gevangenis in hongerstaking is gegaan. Volgens de politie blokkeerden ze de ingang voor gevangenispersoneel en bedreigden ze de politie.

2 uur geleden
Nog eens duizenden vluchten geannuleerd door winterstorm VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Nog eens bijna 10.000 Amerikaanse vluchten die gepland stonden voor zondag zijn geannuleerd vanwege het extreme winterweer in het land. Zaterdag werden al ruim 4000 vluchten geannuleerd. In zeker twaalf staten in het oosten van het land is de federale noodtoestand afgekondigd, zoals in Louisiana en Texas.

5 uur geleden
Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

TAIPEI (ANP) - De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

9 uur geleden
Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

10 uur geleden