Opnieuw recordjaar voor Nederlandse wijnboeren
TILBURG (ANP) - Nederlandse wijnboeren hebben afgelopen jaar weer een recordjaar gedraaid. Het aantal wijngaarden groeide en ook draaiden bestaande wijnboeren een hogere productie, mede door relatief gunstige weersomstandigheden. Dit meldt branchevereniging VNWP op basis van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland.
Er zijn afgelopen jaar zo'n 1,7 miljoen flessen Nederlandse wijn geproduceerd, een groei van 30 procent vergeleken met 2022. Toen werd er door een warme zomer ook al een nieuw record neergezet. In 2023 hielpen het goede voorjaar met weinig nachtvorst en de zonnige nazomer de druivenoogst. De vele regen in juli verhoogde de schimmeldruk juist nog.
Door de gunstigere weersomstandigheden door klimaatverandering zijn wijngaarden al langer in opkomst in Nederland. Vorig jaar ging het nog om zo'n 275 hectare, nu om ongeveer 302 hectare. De meeste gaarden liggen in Gelderland en Limburg.
Witte wijn
Nederlandse boeren maken vooral witte wijn, dit is 76 procent van de productie. Bijna 14 procent van de wijn is mousserend. De meeste boeren verwerken de druivenoogst zelf, ruim driekwart. De rest verkoopt de vruchten aan andere wijnboeren of laat ze door een andere wijnmaker vergisten.
Volgens de VNWP was 2023 wereldwijd juist een slecht jaar voor wijn. Met name boeren in Zuid-Europa werden geplaagd door extreem weer.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Flix, het moederbedrijf van FlixBus, neemt een Luxemburgse aanbieder van shuttlebussen naar Europese luchthavens over. Flix kondigt dinsdag aan een meerderheidsbelang te nemen in platform Flibco.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
11 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
13 uur geleden