Opnieuw periode van massaverbleking Great Barrier Reef
SYDNEY (ANP/AFP) - Het Australische Great Barrier Reef heeft opnieuw te maken met massale verbleking van het koraalrif, melden de autoriteiten verantwoordelijk voor het rif. Belangrijkste oorzaak is de bovengemiddelde oceaantemperatuur voor de kust van Noordoost-Australië tijdens en na de hittegolf eind februari en begin maart. Naar verwachting blijft de temperatuur van het water zeker tot eind maart hoger dan gebruikelijk.
Bij bepaalde vormen van stress, zoals te warme oceaantemperatuur of bijvoorbeeld verzuring van de oceaan, verbleekt koraalrif. Als de stress te lang aan blijft houden, kan het rif afsterven. De vele dieren afhankelijk van het rif zullen dan afnemen of verdwijnen. Sinds 1997 kwamen er minstens vijf periodes voor van massaverbleking.
Per gebied is er verschil in welke mate het rif geraakt is door de verbleking. De onderzoekers zagen dat op sommige locaties hele 'kolonies' wit waren. Zeker het gebied rond Townsville, waar het water 2 tot 4 graden warmer werd dan normaal, is hard geraakt. Gemiddeld ligt de watertemperatuur rond de 29 graden Celsius.
Het Great Barrier Reef beslaat 348.000 vierkante kilometer en staat op de UNESCO-werelderfgoedlijst. In juni wordt het rif geïnspecteerd, om een besluit te nemen of het koraal nog steeds op de werelderfgoedlijst hoort. Het is mogelijk dat het rif dan bestempeld wordt als 'in gevaar'. Voorgaande jaren heeft Australië dit weten te voorkomen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).
3 uur geledenMEKELLE (ANP/RTR/AFP) - Internet- en telefoonnetwerken in de Ethiopische regio Tigray zijn sinds donderdagavond verstoord. Deze week zijn er gevechten uitgebroken tussen de federale krijgsmacht en het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). Het gaat om de ernstigste escalatie van geweld sinds een vredesakkoord in 2022.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Canadees-Haïtiaanse schrijver Thélyson Orélien maakt geen kans meer op de belangrijkste Franse literaire prijs na claims dat zijn genomineerde boek tot stand is gekomen met behulp van AI. De roman C'était ça ou mourir stond op de longlist voor de prijs.
4 uur geleden