Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw onrust in Belfast, ondanks overlijden prins Philip

Opnieuw onrust in Belfast, ondanks overlijden prins Philip

BELFAST (ANP/AFP/BELGA/RTR) - In de Noord-Ierse hoofdstad Belfast is het vrijdagavond opnieuw onrustig geweest, ondanks oproepen het geweld te staken en het overlijden van de Britse prins Philip. Leiders van de pro-Britse unionisten verzochten hun aanhang niet de straat op te gaan, uit respect voor de Britse koninklijke familie. Maar dat gebeurde toch, en volgens de lokale politie raakten bij de rellen 14 agenten gewond. Ook zijn drie veertienjarigen aangehouden.

Relschoppers zochten de confrontatie met de politie op in meerdere wijken van Belfast. Zowel in pro-Britse als in Iers-nationalistische buurten was het onrustig. Er werden onder meer bakstenen, dakpannen en molotovcocktails naar de politie gegooid. Ook werd een auto in brand gestoken en richting de politie geduwd en gingen een aantal vuilnisbakken in vlammen op.

De regering van de verdeelde regio maande eerder de Noord-Ieren tot kalmte. Naast oproepen van hun leiders waren in unionistische wijken ook pamfletten opgehangen met de oproep geen actie te gaan voeren, uit respect voor prins Philip. Ook zijn protestmarsen en bijeenkomsten afgelast.

Agenten

Volgens de Noord-Ierse politie zijn tot dusver 88 agenten gewond geraakt bij de rellen. Commissaris Darren Fox zegt in een verklaring dat de ernst van de verwondingen vrijdagavond meeviel. Wel moest een agent naar het ziekenhuis nadat hij bewusteloos was geslagen.

"We herhalen onze boodschap dat dit schaamvolle en zinloze gedrag niets anders bereikt dan het ontwrichten van lokale gemeenschappen", aldus Fox. "Mensen in deze gebieden, of waar dan ook, willen en verdienen niet de angst die veel van hen de afgelopen dagen hebben gevoeld." De commissaris roept ouders, voogden, gemeenschapsleiders en "iedereen met invloed" op te helpen om het geweld te stoppen.

Zowel Ierse nationalisten als pro-Britse loyalisten zijn betrokken bij de ergste onrust van de afgelopen jaren in Noord-Ierland. Bij de loyalisten is er onvrede over de gevolgen van de brexit voor dit deel van het Verenigd Koninkrijk. Zij voelen zich meer dan ooit van Groot-Brittannië afgesneden door nieuwe controles tussen Noord-Ierland en de rest van het land. Daarnaast is er onbegrip over het besluit van de autoriteiten om kopstukken van de nationalistische partij niet te vervolgen voor het schenden van coronaregels.

Meer uit Buitenland

Doden bij Colombiaans bombardement op guerrilla's

BOGOTÁ (ANP/AFP) - Door een bombardement in het noordoosten van Colombia zijn zeker negen guerillastrijders omgekomen. Dat meldt persbureau AFP op basis van bronnen binnen het ministerie van Defensie van dat land. Arauca, de regio waar de regering van president Gustavo Petro het bombardement uitvoerde, grenst aan Venezuela en staat bekend om de drugscriminelen die er actief zijn.

2 uur geleden
Thailand arresteert smokkelaars met 81 makaken in voertuig

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - In Thailand zijn twee mannen gearresteerd op verdenking van lidmaatschap van een internationaal smokkelnetwerk. De twee werden staande gehouden nabij de Cambodjaanse grens met 81 makaken in hun voertuig. Ook werden drugs bij hen aangetroffen. Tijdens hun verhoor bekenden ze de dieren van Thailand naar Cambodja te smokkelen.

3 uur geleden
Bekend ski-oord Sölden zoekt 'rust' met alcoholverbod

SÖLDEN (ANP) - Het Oostenrijkse wintersportdorp Sölden voert per 1 december een alcoholverbod in het centrum in. De maatregel, die zich naast het centrum ook uitstrekt tot andere drukke plekken in het bekende après-skioord, moet "rust, veiligheid en kwaliteit van leven" brengen, zo staat te lezen in een verklaring op de website van de gemeente.

4 uur geleden
Trump keert zich tegen MAGA-bondgenoot in Huis, Taylor Greene

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft zich tegen een van zijn bondgenoten van het eerste uur gekeerd, het Republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Marjorie Taylor Greene. In een lange post op Truth Social zegt hij niet langer achter haar te staan en bij de tussentijdse verkiezingen volgend jaar waarschijnlijk haar tegenkandidaat te zullen steunen. "Het enige wat ik 'Gekke' Marjorie zie doen, is klagen, klagen, klagen", aldus Trump.

4 uur geleden
Grote WOII-bom onschadelijk gemaakt in Neurenberg

NEURENBERG (ANP) - In de Duitse stad Neurenberg is een grote bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt en verwijderd. Meer dan 20.000 bewoners moesten vrijdagavond worden geëvacueerd en konden in de vroege zaterdagochtend terug naar huis, aldus de gemeente Neurenberg op X. Het ging volgens de stad om de grootste evacuatie sinds WOII.

7 uur geleden
Trump zegt BBC volgende week aan te klagen om schadevergoeding

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een eis tot schadevergoeding tussen de 1 en 5 miljard dollar tegen de BBC aangekondigd. "We klagen ze ergens volgende week aan."

8 uur geleden
Zeker zeven doden bij ontploffing op politiebureau Kashmir

NEW DELHI (ANP) - Zeker zeven mensen zijn om het leven gekomen en 27 gewond geraakt toen op een politiebureau in Kashmir in het noorden van India in beslag genomen explosieven ontploften. Dat meldde het Indiase televisiestation NDTV.

10 uur geleden