Opnieuw ongeregeldheden bij Franse pensioenprotesten
PARIJS (ANP/RTR/AFP/BELGA) - In Frankrijk zijn bij spontane protesten tegen de pensioenhervorming opnieuw ongeregeldheden uitgebroken, onder meer in Parijs, Nantes, Montpellier en Lille. Dat melden Franse media. De politie zette bijvoorbeeld in de hoofdstad traangas in om betogers uiteen te drijven.
De protesten van maandag liepen ook al uit de hand. In de daaropvolgende nacht werden bijna driehonderd mensen opgepakt, het merendeel in Parijs. Tegenstanders van de pensioenplannen protesteren al twee maanden. Volgens binnenlandminister Gérald Darmanin zijn daarbij meer dan driehonderd agenten gewond geraakt. De autoriteiten mobiliseren donderdag, op de nieuwe landelijke actiedag, zo'n 12.000 agenten.
De pensioenplannen, bestaande uit onder meer een verhoging van de pensioenleeftijd en het minimale aantal werkjaren voor een volledig pensioen, zijn nu definitief. De regering had de hervorming vorige week doorgedrukt. De pensioenwetgeving kon alleen nog worden ingetrokken met de val van de regering. De twee ingediende moties werden maandag behandeld, maar ze werden niet gesteund door een meerderheid van het parlement.
Een van de moties kwam van de radicaal-rechtse partij van Marine Le Pen. Zij waarschuwde dinsdag dat president Emmanuel Macron het land met zijn plannen naar de rand van een "sociale explosie" duwt. Ook verklaarde zij dat ze "niet voor de tweede keer zal helpen om een door de regering veroorzaakte brand te blussen", verwijzend naar de massale protesten van de beweging van de gele hesjes.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
20 minuten geledenWASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.
20 minuten geledenLONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
1 uur geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.
3 uur geleden