Opnieuw missie in Afghanistan onjuist voorgesteld aan Kamer
DEN HAAG (ANP) - Opnieuw heeft de Tweede Kamer een onjuist beeld gekregen van een missie in Afghanistan. De Nederlandse bijdrage aan NAVO-missie Resolute Support (2015-2021) is te positief voorgesteld, staat in een rapport van de onafhankelijke inspectiedienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken (IOB).
Drie jaar geleden kwam ook al naar buiten dat de volksvertegenwoordigers een te rooskleurig beeld was voorgeschoteld van de politietrainingsmissie in Kunduz (2011-2013). Toen werden tegenslagen niet gemeld om het politieke draagvlak voor de missie niet te verliezen.
Het doel van Resolute Support was het trainen en adviseren van Afghaanse functionarissen van leger en politie en de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. Tussen de 100 en 160 Nederlandse militairen waren voor deze missie steeds actief. Ze waren voornamelijk gelegerd in Mazar-e-Sharif.
Volgens de IOB was de bijdrage aan de NAVO-missie vanaf het begin gedoemd te mislukken. Zaken als nepotisme en corruptie stonden een welslagen in de weg, net als het feit dat Afghanen zich te weinig betrokken voelden bij de doelen van de westerse coalitie. Ook de slechte veiligheidssituatie werkte tegen.
Of de doelen zouden worden gehaald van Resolute Support speelde geen rol toen het Nederlandse kabinet besloot een bijdrage te leveren, aldus de IOB. Er was een wens tot bondgenootschappelijke solidariteit en een verlangen om samen te werken met Duitsland. De missie miste specifieke doelen en de motivatie bij de Afghanen was beperkt.
De vordering van de missie en de veiligheidssituatie werd beter voorgesteld dan het geval was. Daaraan maakte ook de NAVO zich schuldig, aldus het rapport. "Het gebeurde ook in rapportages van het Nederlandse kabinet naar de Tweede Kamer, voornamelijk in de missiejaren tot 2020."
Het kabinet zegt lessen te trekken uit de inzet. Die worden meegenomen in de voorbereiding van nieuwe missies, laat de regering weten. Verder wijst ze nog op de goede samenwerking met Duitsland tijdens de inzet en de positieve resultaten van trainingen door special forces.
De missie werd in 2021 gestopt toen de Amerikanen zich terugtrokken uit Afghanistan. De Taliban namen daarna snel het hele land over.
Meer uit Politiek
BUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) denkt dat het "verstandig" is om meer geld te steken in het spoor, maar vindt het aan het volgende kabinet om daarover te besluiten. Donderdag meldde ProRail dat de spoorbeheerder de komende jaren steeds vaker alleen noodzakelijk onderhoud kan plegen. Maar voor klussen om het spoor 'toekomstklaar' te maken is geen budget.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een coalitie met D66, CDA, VVD en JA21 is momenteel het meest realistische scenario voor Henri Bontenbal. Dat zei de CDA-leider na besprekingen met D66, VVD en de nieuwe informateur Rianne Letschert. Hij benadrukte dat de gesprekken nog lopen, maar dat hij verwacht dat er eerst naar JA21 wordt gekeken en dus niet naar GroenLinks-PvdA.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, CDA en VVD omarmen het rapport waarin oud-ASML-topman Peter Wennink stelt dat moeilijke keuzes nodig zijn om de welvaart in Nederland te behouden. "Eigenlijk moet je dit rapport met beide handen aanpakken om ervoor te zorgen dat we ook over tien jaar hier genoeg verdienen om alle ambities van de overheid te betalen", stelde Rob Jetten van D66 voor het begin van onderhandelingen met CDA en VVD. CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat het rapport goed aansluit bij het formatiestuk dat hij en Jetten hebben opgesteld.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het meningsverschil over mestregels tussen twee demissionaire BBB-ministers is vrijdag voor het begin van de ministerraad aan de oppervlakte gekomen tegenover de verzamelde pers. Femke Wiersma (Landbouw) is ervan overtuigd dat versoepelingen van mestregels op sommige plekken kunnen, terwijl Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) zijn oordeel laat afhangen van technische adviezen. Haagse bronnen spraken al van een hoogoplopend conflict.
1 dag geleden