Opnieuw meer mensen van buiten Europa in de bijstand
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een bijstandsuitkering dat buiten Europa is geboren is voor het zevende kwartaal op rij toegenomen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de meest recent beschikbare cijfers. In het tweede kwartaal van dit jaar nam dat aantal met bijna 8000 toe, de sterkste stijging sinds het laatste kwartaal van 2022.
In totaal hadden 405.000 mensen eind juni een bijstandsuitkering. Daarvan waren 208.000 migranten die van buiten Europa kwamen, stelt het CBS, 51 procent van het totaal. Het gaat daarbij vooral om migranten uit Syrië, goed voor 50.000 bijstandsuitkeringen. Deze groep wordt gevolgd door Marokko (27.000) en Turkije (22.000). Andere ontvangers van bijstand komen bijvoorbeeld uit Irak, Suriname en Afghanistan.
Het aantal bijstandsontvangers die in Nederland zijn geboren, evenals hun ouders, bedroeg eind juni 180.000. Deze groep kromp voor het dertiende kwartaal op rij, met 3000 in het tweede kwartaal. Wel merkt het CBS op dat de afname sinds maart 2022 steeds kleiner is geworden. De overige groep bijstandsontvangers bestaat uit 17.000 migranten die in een ander Europees land geboren zijn. Hier constateerde het statistiekbureau een kleine stijging van ongeveer 100.
Jongeren
Het CBS meldt verder cijfers over het derde kwartaal. Zo ontvingen in totaal 404.000 mensen eind september een bijstandsuitkering, een stijging van 2 procent ten opzichte van dezelfde periode het jaar daarvoor. Gegevens over de herkomst van deze ontvangers heeft het statistiekbureau nog niet.
Vooral onder jongeren tot 27 jaar zag het CBS een stijging in het aantal bijstandsgerechtigden in het derde kwartaal, van 9 procent tot 40.000. Binnen de groep 27- tot 45-jarigen steeg het aantal bijstandsontvangers met 2000 tot 136.000. Het aantal 45-plussers in de bijstand was met 228.000 nog altijd het grootst en was vrijwel gelijk aan een jaar eerder.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Van Gogh Museum heeft een schilderij van de Franse vrouwelijke kunstenaar Virginie Demont-Breton verworven. Het werk was volgens het museum een inspiratiebron voor Van Gogh, die ook een eigen interpretatie van het schilderij maakte.
6 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Meerdere organisaties die zich inzetten voor het behoud van het Curaçaose erfgoed hebben een brief gestuurd aan UNESCO. Dat hebben ze deze week bekendgemaakt. De organisaties zeggen zich ernstige zorgen te maken over de vele bouwprojecten die volgens hen leiden tot "een teruglopende kwaliteit en aantasting van historisch Willemstad".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
15 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
18 uur geleden