Opnieuw meer journalisten lastiggevallen dan in voorgaande jaren
DEN HAAG (ANP) - In 2024 zijn opnieuw meer journalisten lastiggevallen dan in de twee jaren ervoor, meldt PersVeilig. Vorig jaar kwamen 249 meldingen van belagingen binnen bij PersVeilig, tegenover 218 in 2023 en 198 in 2022.
Bij de meeste incidenten vorig jaar ging het om bedreigingen (99 keer), discriminatie of intimidatie (72 keer) en fysiek geweld (56 keer). Incidenten in die laatste twee categorieën kwamen vaker voor dan een jaar eerder, maar het aantal bedreigingen nam juist af ten opzichte van 2023. De incidenten vonden 68 keer mondeling plaats en 46 keer via sociale media.
Bij incidenten tijdens demonstraties en rellen is volgens PersVeilig een "opvallende stijging" te zien, die grotendeels komt door de pro-Palestijnse protesten bij de Universiteit van Amsterdam (UvA) afgelopen voorjaar. Van de 43 meldingen die werden gedaan, speelden ruim 40 incidenten zich af rond de UvA, legt Peter ter Velde van PersVeilig uit. Veel journalisten hebben toen te maken gehad met fysiek geweld, intimidatie en bedreiging", aldus Ter Velde. In 2023 ging het in totaal om vijftien incidenten bij protesten.
Samenwerking
Verder meldt PersVeilig in 2024 een paar keer "goed" te hebben samengewerkt met de politie. Zo nam de Amsterdamse politie zelf het initiatief om te kijken wat ze beter kon doen voor journalisten na de gebeurtenissen rond de UvA, waarna PersVeilig een inventarisatie hield onder journalisten die toen in de problemen kwamen. "Na die inventarisatie heeft de Amsterdamse politie journalisten uitgenodigd om te praten."
Ook verliep het Sunneklaas-feest op Ameland vorig jaar zonder problemen. In 2023 werd een cameraploeg van PowNed, die op het eiland was om verslag te doen van het geheimzinnige feest waar buitenstaanders niet welkom zijn, achtervolgd en belaagd. Dat het feest de afgelopen keer goed verliep, komt volgens PersVeilig doordat ze samen optrok met de politie Noord-Nederland en journalisten daar vroegtijdig bij werden betrokken.
Minister Eppo Bruins (Media) zegt te schrikken van de toename van het aantal meldingen. "Elke journalist die geïntimideerd en bedreigd wordt, of te maken krijgt met fysiek geweld is er één te veel." De cijfers "onderschrijven de noodzaak van PersVeilig". Het meldpunt krijgt een vaste subsidie van 500.000 euro per jaar. Eerder ging het telkens om eenmalige bedragen. PersVeilig zei eerder al blij te zijn met deze "financiële zekerheid".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar zijn enkele gemeenten gestopt met het heffen van hondenbelasting. In 2026 betalen hondeneigenaren in 101 gemeenten een tarief, vorig jaar waren dat er nog 111. In negentien gemeenten kost een hond eigenaren meer dan 100 euro. Dat blijkt uit een telling van ANP.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een Amber Alert uitgegeven voor een vermist kind. Het gaat om de 10-jarige Wendy uit Rotterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een opslagloods aan de Van Ostadestraat in de Schilderswijk in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand geweest. In de omgeving heeft de brandweer een tiental woningen ontruimd, laat een woordvoerder weten.
5 uur geledenLEIDERDORP (ANP) - In een woning aan de Bolderikkamp in Leiderdorp is zaterdagavond een vrouw om het leven gekomen na een geweldsincident. De politie heeft een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar dood.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".
16 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De treinproblemen in het noorden van het land duren voort, is te zien op de website van de NS. In Groningen rijden op meerdere trajecten tot zeker 15.15 uur geen of veel minder treinen.
19 uur geleden