Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw meer journalisten lastiggevallen dan in voorgaande jaren

Opnieuw meer journalisten lastiggevallen dan in voorgaande jaren

DEN HAAG (ANP) - In 2024 zijn opnieuw meer journalisten lastiggevallen dan in de twee jaren ervoor, meldt PersVeilig. Vorig jaar kwamen 249 meldingen van belagingen binnen bij PersVeilig, tegenover 218 in 2023 en 198 in 2022.

Bij de meeste incidenten vorig jaar ging het om bedreigingen (99 keer), discriminatie of intimidatie (72 keer) en fysiek geweld (56 keer). Incidenten in die laatste twee categorieën kwamen vaker voor dan een jaar eerder, maar het aantal bedreigingen nam juist af ten opzichte van 2023. De incidenten vonden 68 keer mondeling plaats en 46 keer via sociale media.

Bij incidenten tijdens demonstraties en rellen is volgens PersVeilig een "opvallende stijging" te zien, die grotendeels komt door de pro-Palestijnse protesten bij de Universiteit van Amsterdam (UvA) afgelopen voorjaar. Van de 43 meldingen die werden gedaan, speelden ruim 40 incidenten zich af rond de UvA, legt Peter ter Velde van PersVeilig uit. Veel journalisten hebben toen te maken gehad met fysiek geweld, intimidatie en bedreiging", aldus Ter Velde. In 2023 ging het in totaal om vijftien incidenten bij protesten.

Samenwerking

Verder meldt PersVeilig in 2024 een paar keer "goed" te hebben samengewerkt met de politie. Zo nam de Amsterdamse politie zelf het initiatief om te kijken wat ze beter kon doen voor journalisten na de gebeurtenissen rond de UvA, waarna PersVeilig een inventarisatie hield onder journalisten die toen in de problemen kwamen. "Na die inventarisatie heeft de Amsterdamse politie journalisten uitgenodigd om te praten."

Ook verliep het Sunneklaas-feest op Ameland vorig jaar zonder problemen. In 2023 werd een cameraploeg van PowNed, die op het eiland was om verslag te doen van het geheimzinnige feest waar buitenstaanders niet welkom zijn, achtervolgd en belaagd. Dat het feest de afgelopen keer goed verliep, komt volgens PersVeilig doordat ze samen optrok met de politie Noord-Nederland en journalisten daar vroegtijdig bij werden betrokken.

Minister Eppo Bruins (Media) zegt te schrikken van de toename van het aantal meldingen. "Elke journalist die geïntimideerd en bedreigd wordt, of te maken krijgt met fysiek geweld is er één te veel." De cijfers "onderschrijven de noodzaak van PersVeilig". Het meldpunt krijgt een vaste subsidie van 500.000 euro per jaar. Eerder ging het telkens om eenmalige bedragen. PersVeilig zei eerder al blij te zijn met deze "financiële zekerheid".

Meer uit Binnenland

Stichting Anne Frank niet eens met Holocaust-vergelijking in VS

AMSTERDAM (ANP) - Het vergelijken van de omstreden Amerikaanse immigratieacties met gebeurtenissen tijdens de Holocaust doet geen recht aan het verleden, en ook niet aan het heden. Dat zegt directeur Ronald Leopold van de Anne Frank Stichting in reactie op opmerkingen van de Amerikaanse gouverneur Tim Walz van Minnesota.

1 uur geleden
Meeste ouders eens met helmplicht e-bike, jongeren veel minder

DEN HAAG (ANP) - Zes op de tien jongeren tussen de 12 en 18 jaar zijn van plan een helm te gaan dragen op de elektrische fiets of fatbike, als dit volgend jaar voor minderjarigen verplicht wordt. Zin hebben zij er niet in, slechts ongeveer de helft is het eens met de maatregel. Bij ouders is het draagvlak groter: acht op de tien vinden de helmplicht een goed idee.

2 uur geleden
Kwart miljoen euro in Groningse subsidiepot wolfwerende rasters

GRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen heeft voor het eerst geld vrijgemaakt voor schapen- en geitenhouders die wolfwerende rasters willen plaatsen. In totaal is voor dit jaar 250.000 euro beschikbaar. Voor elke aanvrager geldt een minimumbedrag van 570 euro en een maximumbedrag van 30.000 euro.

2 uur geleden
Natuur & Milieu blij met 'wijs besluit' Kamer over A27

DEN HAAG (ANP) - Natuur & Milieu is "ongelofelijk blij" dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich schaart achter het alternatieve plan voor de A27 bij Amelisweerd, waardoor geen bos hoeft te worden gekapt. De milieuorganisatie noemt het een "wijs besluit" en ziet daarin ook een mooi voorbeeld voor andere grote infrastructurele projecten.

2 uur geleden
NS past dienstregeling in noorden aan om verwachte sneeuw en ijs

UTRECHT (ANP) - De NS neemt voorzorgsmaatregelen in het noorden van het land omdat daar sneeuw en ijzel worden verwacht. Mensen die van en naar Groningen, Friesland en Drenthe reizen, moeten woensdagochtend daarom een keer extra overstappen in Zwolle.

2 uur geleden
F-35's oefenen 'voor oorlog' tussen de toeristen op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - F-35-gevechtsvliegtuigen hebben dinsdag voor het eerst vanaf Schiphol gevlogen. De F-35's oefenden voor oorlogstijd vanaf Nederlands belangrijkste burgerluchthaven, terwijl de normale passagiers- en vrachtvluchten gewoon doorgingen. Zonder enige overlast, zegt Schiphol, op het "ongelooflijke lawaai" van de straaljagers na.

2 uur geleden
Rederijen: Waddeneilanden zijn gebaat bij snellere nachtvaart

VLIELAND (ANP) - Rederijen tonen zich voorzichtig positief over het advies van onderzoeksinstituut MARIN over de maximumsnelheid van watertaxi's op de Waddenzee. Volgens het instituut kunnen watertaxi's daar onder voorwaarden in het donker veilig 40 kilometer per uur varen. Nu geldt een maximumsnelheid van 20 kilometer per uur.

4 uur geleden