Opnieuw lang protest in Den Haag tegen optreden Iraans regime
DEN HAAG (ANP) - Zeker meer dan honderd mensen protesteren in Den Haag opnieuw tegen het streng-islamitische regime in Iran. Dat gebeurt buiten tegenover de Tweede Kamer. Velen hebben Iraanse vlaggen bij zich en scanderen leuzen als 'Weg met de moordenaar'. De afgelopen weken zijn er vaker luidruchtige en urenlange protesten van Nederlandse Iraniërs bij het Kamergebouw om aandacht te vragen voor de slechte mensenrechtensituatie in het land. Woensdag zijn er meer mensen dan bij vorige protesten.
In Iran vinden al maanden massale betogingen voor vrouwenrechten plaats, die begonnen na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini, in september. Zij stierf in detentie nadat zij door de moraalpolitie was opgepakt. Zij zou haar hoofddoek te losjes hebben gedragen. Ook in veel andere landen zijn betogingen tegen het regime, dat hard optreedt tegen mensen die kritiek uiten op de autoriteiten.
Vorige week riep Nederland de Iraanse ambassadeur op het matje vanwege de executie van twee Iraanse demonstranten. Een man werd publiekelijk opgehangen nadat hij schuldig was bevonden aan "oorlogsvoering tegen God".
Minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken roept via Twitter de Iraanse autoriteiten opnieuw dringend op om de executies van demonstranten te stoppen en een eerlijke rechtsgang te waarborgen. Eerder woensdag heeft hij een aantal Nederlandse Iraniërs ontvangen om naar "hun verhalen te luisteren over wat de mensen in Iran meemaken". Hij zegt "grote bewondering" te hebben voor hun "inzet en vastberadenheid". Hij bedankt ze voor hun bezoek, verhalen en suggesties. "We blijven met hen in nauw contact staan."
Hoekstra stelt dat de mensenrechtensituatie in Iran hoge prioriteit heeft voor Nederland. "We zetten ons in bilateraal, EU- en VN-verband in om de situatie in Iran te veroordelen, te werken aan gerechtigheid, en sancties voor verantwoordelijken aangenomen te krijgen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Zeeland is vogelgriep vastgesteld bij een hobbypluimveehouder, meldt het ministerie van Landbouw donderdag. In Terhole (gemeente Hulst) worden 87 vogels gedood om verdere verspreiding van het virus te voorkomen.
4 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft negen demonstranten aangehouden bij het protest tegen de wapenbeurs in Rotterdam. Het gaat om zeven betogers, die met bedekte gezichten op een stellage met reclameborden waren geklommen op het plein bij evenementencomplex Ahoy. Toen ze niet luisterden naar de oproep hiervan af te komen, werden ze opgepakt. Later zijn nog twee mensen aangehouden voor het bekladden van het pand met rode verf, bevestigt een woordvoerder van de politie.
1 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Laboratorium Clinical Diagnostics informeert vanaf deze week huisartsen en patiënten over het datalek eerder dit jaar. Dat meldt het laboratorium op de website. Door het lek werden privégegevens openbaar van honderdduizenden mensen van wie lichamelijke onderzoeken waren verwerkt door het lab in Rijswijk. Clinical Diagnostics meldt dat het in deze informatieronde niet gaat om onderzoeken die zijn verricht in het kader van deelname aan het Bevolkingsonderzoek Nederland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geoffrey van Leeuwen, stafchef van de secretaris-generaal van de NAVO, is donderdagmiddag aangeschoven bij het gesprek tussen D66, CDA en informateur Sybrand Buma. De voormalige minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking heeft gesproken over "de noodzaak van defensie, wat de rol van Nederland is en wat de NAVO kan doen aan de situatie in Oekraïne".
1 uur geledenBAARN (ANP) - De Vakvereniging van Brandweer Vrijwilligers (VBV) verwacht dat de jaarwisseling dit jaar niet anders zal zijn dan vorig jaar, ondanks het aankomende vuurwerkverbod. Dit zegt voorzitter Marcel Dokter. "We denken dat ook volgend jaar niet anders zal zijn", voegt hij eraan toe.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde volgens het OM in een psychose en is volledig ontoerekeningsvatbaar. Daarom is geen celstraf geëist.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De richtlijnen voor boetes gaan per 1 januari omhoog. Dat meldt het Landelijk Overleg Vakinhoud Strafrecht (LOVS), een groep strafrechters van alle rechtbanken en gerechtshoven. Deze richtlijnen, oriëntatiepunten genoemd, worden aangepast aan de inflatie. "Omdat dit al jaren niet is gebeurd, zullen sommige boetes fors stijgen", waarschuwt het LOVS.
3 uur geleden