Opnieuw grote demonstraties tegen uiterst rechts in Duitsland
BERLIJN (ANP/DPA) - Dit weekend hebben in heel Duitsland opnieuw enkele honderdduizenden mensen gedemonstreerd tegen uiterst rechts, in het bijzonder tegen de partij AfD. Volgens de politie waren zaterdag alleen al in Düsseldorf ongeveer 100.000 mensen op de been. Ook in kleinere steden werd gedemonstreerd. Zondag zijn opnieuw demonstraties, onder meer in Hamburg. Hoeveel mensen daaraan deelnemen, is nog niet bekend.
Op veel plaatsen werden de demonstraties gesteund door politici. De premier van Baden-Württemberg, Winfried Kretschmann (Groenen), was bijvoorbeeld in Sigmaringen, en de premier van Sleeswijk-Holstein, Daniel Günther (CDU), en de federale minister van Financiën Christian Lindner (FDP), demonstreerden in Aken. In Saksen-Anhalt ging de lokale premier Reiner Haseloff (CDU) in Wittenberg de straat op.
In Osnabrück, waar volgens de politie zo'n 25.000 mensen demonstreerden, waarschuwde minister van Defensie Boris Pistorius (SPD) tegen de AfD. "Zij willen terug naar de donkere tijden van raciale waanzin, discriminatie, ongelijkheid en onrecht." Hij trok een vergelijking met de Weimarrepubliek, die volgens hem niet door haar vijanden werd vernietigd, maar door de zwakte van haar vrienden. "Vandaag weten we beter, de geschiedenis mag zich niet herhalen."
Protestgolf
Er zijn al dagen demonstraties gaande. Volgens het federale ministerie van Binnenlandse Zaken namen het afgelopen weekend ruim 900.000 mensen deel aan demonstraties tegen rechts.
De protestgolf kwam op gang nadat media berichtten dat AfD-leden met rechts-extremisten plannen hadden besproken om inwoners met een migratieachtergrond massaal het land uit te zetten. Bondskanselier Olaf Scholz omschreef het plan als een "aanval op onze democratie en dus op ons allemaal".
De steun voor de AfD neemt toe in Duitsland, vooral in het oosten. De partij kan volgens peilingen later dit jaar de grootste worden bij de verkiezingen in de oostelijke deelstaten Brandenburg, Thüringen en Saksen.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
58 minuten geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
59 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
1 uur geledenARLINGTON (ANP) - De oorlog tegen Iran is volgens president Donald Trump snel voorbij, want er is "praktisch niets meer om aan te vallen". Hij zei dit woensdag in een kort vraaggesprek met de nieuwssite Axios.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft de eerste documenten vrijgegeven rond de benoeming van Peter Mandelson, de gewezen Britse ambassadeur voor de Verenigde Staten. Mandelson werd ontheven uit zijn functie nadat duidelijk was geworden hoe nauw de banden van de Britse diplomaat waren met de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse en Israëlische aanvallen tegen Iran zullen doorgaan "zolang als nodig is, totdat alle doelstellingen zijn bereikt", verklaarde de Israëlische defensieminister Israel Katz. Het is niet duidelijk welke doelen hij bedoelt. Katz benadrukte dat de aanvallen zware verliezen hebben toegebracht aan de Iraanse strijdkrachten en dat de Iraanse leiding is gevlucht, "als muizen de tunnels in".
5 uur geledenPOLEN (ANP/AFP/RTR) - Het Poolse OM onderzoekt of er banden zijn tussen een internationale groep criminelen die wordt verdacht van mensenhandel en gedwongen prostitutie en de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.
5 uur geleden