Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw grote demonstraties tegen uiterst rechts in Duitsland

Opnieuw grote demonstraties tegen uiterst rechts in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - Dit weekend hebben in heel Duitsland opnieuw enkele honderdduizenden mensen gedemonstreerd tegen uiterst rechts, in het bijzonder tegen de partij AfD. Volgens de politie waren zaterdag alleen al in Düsseldorf ongeveer 100.000 mensen op de been. Ook in kleinere steden werd gedemonstreerd. Zondag zijn opnieuw demonstraties, onder meer in Hamburg. Hoeveel mensen daaraan deelnemen, is nog niet bekend.

Op veel plaatsen werden de demonstraties gesteund door politici. De premier van Baden-Württemberg, Winfried Kretschmann (Groenen), was bijvoorbeeld in Sigmaringen, en de premier van Sleeswijk-Holstein, Daniel Günther (CDU), en de federale minister van Financiën Christian Lindner (FDP), demonstreerden in Aken. In Saksen-Anhalt ging de lokale premier Reiner Haseloff (CDU) in Wittenberg de straat op.

In Osnabrück, waar volgens de politie zo'n 25.000 mensen demonstreerden, waarschuwde minister van Defensie Boris Pistorius (SPD) tegen de AfD. "Zij willen terug naar de donkere tijden van raciale waanzin, discriminatie, ongelijkheid en onrecht." Hij trok een vergelijking met de Weimarrepubliek, die volgens hem niet door haar vijanden werd vernietigd, maar door de zwakte van haar vrienden. "Vandaag weten we beter, de geschiedenis mag zich niet herhalen."

Protestgolf

Er zijn al dagen demonstraties gaande. Volgens het federale ministerie van Binnenlandse Zaken namen het afgelopen weekend ruim 900.000 mensen deel aan demonstraties tegen rechts.

De protestgolf kwam op gang nadat media berichtten dat AfD-leden met rechts-extremisten plannen hadden besproken om inwoners met een migratieachtergrond massaal het land uit te zetten. Bondskanselier Olaf Scholz omschreef het plan als een "aanval op onze democratie en dus op ons allemaal".

De steun voor de AfD neemt toe in Duitsland, vooral in het oosten. De partij kan volgens peilingen later dit jaar de grootste worden bij de verkiezingen in de oostelijke deelstaten Brandenburg, Thüringen en Saksen.

Meer uit Buitenland

VN: Gaza heeft 71,4 miljard dollar nodig voor herstel

GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.

2 uur geleden
Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

4 uur geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

5 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

8 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

10 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

11 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

11 uur geleden