Opnieuw grote demonstraties tegen uiterst rechts in Duitsland
BERLIJN (ANP/DPA) - Dit weekend hebben in heel Duitsland opnieuw enkele honderdduizenden mensen gedemonstreerd tegen uiterst rechts, in het bijzonder tegen de partij AfD. Volgens de politie waren zaterdag alleen al in Düsseldorf ongeveer 100.000 mensen op de been. Ook in kleinere steden werd gedemonstreerd. Zondag zijn opnieuw demonstraties, onder meer in Hamburg. Hoeveel mensen daaraan deelnemen, is nog niet bekend.
Op veel plaatsen werden de demonstraties gesteund door politici. De premier van Baden-Württemberg, Winfried Kretschmann (Groenen), was bijvoorbeeld in Sigmaringen, en de premier van Sleeswijk-Holstein, Daniel Günther (CDU), en de federale minister van Financiën Christian Lindner (FDP), demonstreerden in Aken. In Saksen-Anhalt ging de lokale premier Reiner Haseloff (CDU) in Wittenberg de straat op.
In Osnabrück, waar volgens de politie zo'n 25.000 mensen demonstreerden, waarschuwde minister van Defensie Boris Pistorius (SPD) tegen de AfD. "Zij willen terug naar de donkere tijden van raciale waanzin, discriminatie, ongelijkheid en onrecht." Hij trok een vergelijking met de Weimarrepubliek, die volgens hem niet door haar vijanden werd vernietigd, maar door de zwakte van haar vrienden. "Vandaag weten we beter, de geschiedenis mag zich niet herhalen."
Protestgolf
Er zijn al dagen demonstraties gaande. Volgens het federale ministerie van Binnenlandse Zaken namen het afgelopen weekend ruim 900.000 mensen deel aan demonstraties tegen rechts.
De protestgolf kwam op gang nadat media berichtten dat AfD-leden met rechts-extremisten plannen hadden besproken om inwoners met een migratieachtergrond massaal het land uit te zetten. Bondskanselier Olaf Scholz omschreef het plan als een "aanval op onze democratie en dus op ons allemaal".
De steun voor de AfD neemt toe in Duitsland, vooral in het oosten. De partij kan volgens peilingen later dit jaar de grootste worden bij de verkiezingen in de oostelijke deelstaten Brandenburg, Thüringen en Saksen.
Meer uit Buitenland
HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
31 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
9 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
10 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
11 uur geleden