Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie
SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
Nu ligt de nieuwe versie van de ontwerpbegroting voor 2026 onder vuur van demonstranten. Ze zien het als een poging corruptie te verhullen. Betogers, onder meer voor het parlementsgebouw in Sofia, riepen om het aftreden van de regering voor de kerst. Dat zou het kerstcadeau moeten zijn van premier Rosen Zhelyazkov. Zijn regering wil meer gaan lenen en dat het land toetreedt tot de eurozone in 2026. De oppositie in het parlement dient deze week een motie van wantrouwen in tegen de regering.
Jongeren zijn door sociale media politiek steeds actiever op straat in het door crises geplaagde land waar vooraanstaande politici vaak gewantrouwd worden. Voor de betogers zijn de meest corrupte politici of ondernemers ex-premier Bojko Borisov en Deljan Peewski. Betogers beschimpen de twee veelvuldig bij demonstraties. De opkomst bij de vele vervroegde verkiezingen neemt sinds 2021 gestaag af. Bij de laatste stembusgang in 2024 kwam nog geen 40 procent van de kiezers opdagen. De partij van Borisov werd de grootste.
Meer uit Buitenland
CANBERRA (ANP/AFP) - Het Australische Great Barrier Reef is toch nog niet op de UNESCO-lijst van bedreigd werelderfgoed gezet. Ondanks de zorgen van VN-onderzoekers dat het koraal er niet goed voor staat.
23 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Russische olie-installaties bij Sint-Petersburg aangevallen met drones, melden de Russische lokale autoriteiten. Volgens de gouverneur was de stad het doelwit van een grootschalige aanval. Onder meer een lokale haven en olieterminal zouden zijn geraakt.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten passen evenementen rond het 250-jarig bestaan van het land aan vanwege de hitte. Zo is de jaarlijkse Independence Day-parade in Washington, die zaterdagochtend zou plaatsvinden, afgelast. Ook gaat het festivalterrein op de National Mall later open. Er worden zaterdag temperaturen boven de 40 graden verwacht.
1 uur geledenERFURT (ANP) - De Duitse politie heeft moeten ingrijpen bij grootschalige demonstraties die plaatsvinden in het Duitse Erfurt. Daar wordt zaterdag het partijcongres van het radicaal-rechtse AfD gehouden. Volgens regio-omroep MDR is het lokale AfD-kantoor aangevallen met vuurwerk en verfbommen. Hierbij zouden ook agenten gewond zijn geraakt.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Duizenden mensen hebben zich zaterdagochtend verzameld bij de 'Grote Mosalla', de Imam Khomeini-moskee in Teheran. Daar gaat de uitvaart van de omgekomen opperste leider Ali Khamenei van start. De ayatollah werd eind februari gedood bij een Amerikaans-Israëlische aanval.
5 uur geledenBRASILIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag zijn straf onder huisarrest blijven uitzitten. Dat heeft het hooggerechtshof bepaald.
7 uur geledenSANAA (ANP) - De door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie in Jemen waarschuwt dat zij resoluut en met "ongekende kracht" zal reageren op elke poging van de Jemenitische Houthi's om Saudi-Arabië aan te vallen. De Houthi's dreigden eerder vrijdag Saudische luchthavens en andere doelwitten aan te vallen.
7 uur geleden