Opnieuw gesprekken met advocaten opgenomen in gevangenissen
DEN HAAG (ANP) - Opnieuw heeft justitie per abuis vertrouwelijke telefoongesprekken opgenomen tussen gedetineerden en hun advocaten. Dat komt door een nieuwe fout in het telefoniesysteem in de gevangenis. Het gaat over een periode van acht maanden om 321 gesprekken, meldt minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) aan de Tweede Kamer. De opgenomen gesprekken zijn meteen gewist en het systeem is aangepast. De minister betreurt de situatie.
Eind vorig jaar kwam aan het licht dat tussen 2013 en 2018 ongeveer 25.000 gesprekken tussen advocaten en hun cliënten waren opgenomen. Dat kwam door programmeerfouten in het telefoonsysteem dat in bijna alle gevangenissen wordt gebruikt. Dekker nam de aanbevelingen uit het onderzoeksrapport over.
Maar medio september ontdekte een medewerker van het Justitieel Complex Schiphol bij toeval dat hij toch meeluisterde met een geheimhoudingsgesprek. Uit onderzoek bleek dat de gedetineerde een telefoonnummer van 13 cijfers had ingedrukt in plaats van 10 cijfers. Volgens Dekker herkende het systeem daardoor niet het nummer van het advocatenkantoor.
Programmeerfout
Daarop heeft de leverancier de hele database onderzocht op gesprekken die waren opgenomen waarbij meer dan 10 cijfers waren ingetoetst. Daaruit kwamen 321 opgenomen gesprekken met advocaten naar voren. De advocaten zijn daarover ingelicht.
Het systeem is daarop aangepast, maar deze week bleek dat ook in die wijziging een programmeerfout zat, schrijft Dekker. Daardoor konden geheime gesprekken naar internationale nummers worden opgenomen. Dat is overigens niet gebeurd, is na nieuw onderzoek gebleken, aldus Dekker.
Meer uit Binnenland
UTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Actievoerders van Extinction Rebellion hebben het spoor betreden bij Utrecht Centraal. Ongeveer twintig activisten staan op twee verschillende plekken op het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hebben een spandoek bij zich waarop staat 'Genocide spoort niet'.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft bedroefd gereageerd op het overlijden van Urgenda-voorvrouw Marjan Minnesma. "Ik herinner me haar als een onophoudelijke voorvechter voor de klimaatzaak", zegt Jetten op BlueSky over Minnesma. "Altijd creatief nadenkend en constructief meezoekend naar oplossingen."
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Marjan Minnesma, de oprichter en directeur van klimaatorganisatie Urgenda, is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de organisatie op haar website. Minnesma wordt de drijvende kracht achter Urgenda genoemd.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Vrijdag hebben zo'n zestig mensen die voor het aanmeldcentrum in Ter Apel aan het wachten waren een plek in de opvanglocatie gekregen. Het gaat daarbij niet om kwetsbare mensen, voor wie ook de afgelopen dagen nog plek was. Dat is voor het eerst sinds woensdag werd besloten niet iedereen meer toe te laten, bevestigt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drinken, smeren, petje. Dat is het algemene advies bij veel evenementen dit pinksterweekend. In verband met de verwachte hoge temperaturen hebben organisatoren adviezen op hun websites gezet, zorgen ze veelal voor extra waterpunten en houden ze een extra oogje in het zeil.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen gaat zaterdag, zondag en maandag nachtopvang bieden aan asielzoekers voor wie geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Burgemeester Roelien Kamminga heeft daarvoor een verzoek ontvangen van asielminister Bart van den Brink. De opvang vindt plaats in congrescentrum Hanzeplaza. Hoeveel asielzoekers daar de nacht gaan doorbrengen is nog niet bekend; dat is afhankelijk van de instroom, laat de gemeente weten.
2 uur geleden