Opnieuw forse koersdalingen op Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag opnieuw scherp omlaag, na de zware koersverliezen van vorige week. In het laatste handelsuur toonden de beurzen een kortstondige opleving, na een gerucht dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn invoerheffingen met drie maanden zou uitstellen. Het Witte Huis deed dit echter af als "nepnieuws", waarna de koersen weer diep in het rood zakten.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, sloot met een verlies van 4,8 procent op 801,26 punten. Eerder op de dag kelderde de hoofdgraadmeter ruim 6 procent, het grootste dagverlies sinds 2020. De AEX zakte daarmee voor het eerst sinds januari 2024 onder de 800 punten. De MidKap zakte 3,7 procent tot 753,04 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 4,8 procent kwijt, na de verliezen van ruim 4 procent op vrijdag.
Beleggers vrezen een recessie door de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump is begonnen met zijn importheffingen voor bijna alle landen ter wereld. China sloeg vrijdag al terug met een importbelasting van 34 procent op Amerikaanse goederen. Ook de Europese Unie dreigt met extra vergeldingsheffingen. De EU-lidstaten nemen woensdag een besluit over een lijst met mogelijke tegenmaatregelen als reactie op de Amerikaanse importheffingen van 20 procent. Ondanks massale protesten in de VS en in Europa tegen het handelsbeleid en de koersval op de beurzen lijkt Trump vast te houden aan zijn importheffingen.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Dataleverancier RELX, verffabrikant AkzoNobel en uitzender Randstad waren de grootste dalers met verliezen tot 8,6 procent. Investeringsbedrijf Exor presteerde het minst slecht met een min van 1,2 procent bij de grote fondsen in Amsterdam.
Shell leverde 5,3 procent in door de aanhoudende daling van de olieprijzen. Een vat Amerikaanse olie werd 2,2 procent goedkoper op 60,65 dollar. Brentolie zakte 2 procent in prijs tot 64,26 dollar per vat. Vrijdag werd olie al ongeveer 7 procent goedkoper. Het olie- en gasconcern kwam ook met een update over het eerste kwartaal, waarin de verwachtingen voor de gasproductie werden verlaagd door onverwachte onderhoudswerkzaamheden in Australië.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
38 minuten geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
4 uur geleden