Opnieuw drukke cijferweek voor beleggers
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers verwerken in de nieuwe beursweek opnieuw veel resultaten van grote bedrijven. Op de beurs in Amsterdam staan onder meer de cijfers van Air France-KLM en ING op het programma. Buiten Nederland is het de beurt aan taxi-app Uber en sportkledingfabrikant adidas. Daarnaast gaat de aandacht uit naar het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid en rentebesluiten in Australië, Turkije en het Verenigd Koninkrijk.
De week begint waarschijnlijk nog enigszins rustig. In Londen en Japan zijn de beurzen maandag gesloten, en in China wordt er tot en met woensdag niet gehandeld. Toch is de agenda dezer dagen niet bepaald leeg. Zo komen sportwagenfabrikant Ferrari, olie-concern Saudi Aramco en farmaceut Pfizer met hun resultaten naar buiten.
Vanaf woensdag neemt de drukte toe. In Nederland presenteert speciaalchemiebedrijf DSM dan de kwartaalcijfers. Elders in Europa laten onder meer Deutsche Post en containervervoerder Maersk weten hoe de afgelopen maanden bij hun zijn gegaan.
Donderdag drukke dag
Aan het Damrak wordt met name donderdag een drukke dag. Dan worden niet alleen de resultaten van Air France-KLM en ING verwacht, maar ook die van bouwconcern BAM en staalfabrikant ArcelorMittal. Bij al die cijferberichten gaat het vooral om de vraag hoeveel last de bedrijven hebben van de aanhoudende coronacrisis, en hoe ze aankijken tegen het mogelijke economische herstel in de rest van dit jaar.
Ook interessant wordt donderdag het kwartaalbericht van brillenconcern EssilorLuxottica. Het Nederlandse GrandVision, bekend van optiekketen Pearle, wordt overgenomen door dat Frans-Italiaanse bedrijf. Maar het is nog altijd niet helemaal zeker of de miljardendeal wel doorgaat. Er was de afgelopen tijd veel juridisch gesteggel tussen de partijen, wat aanleiding gaf tot speculaties. Kenners vermoeden dat EssilorLuxottica de prijs voor de overname omlaag wilde krijgen, en eind vorig jaar stelden ingewijden zelfs dat het bedrijf er ook aan dacht om af te zien van de deal.
Vrijdag staat de handel waarschijnlijk vooral in teken van het Amerikaanse banenrapport. Dat geeft mogelijk meer inzicht in het herstel van de arbeidsmarkt in de grootste economie van de wereld. Dat laatste is belangrijk, omdat het van invloed kan zijn op het beleid van de Federal Reserve. Bij krachtig herstel zou de Amerikaanse koepel van centrale banken op een gegeven moment kunnen besluiten om eerder bepaalde coronasteunmaatregelen af te bouwen. Dat laatste zou grote gevolgen kunnen hebben voor de financiële omstandigheden in de wereld, vandaar dat beleggers scherp letten op alle mogelijke signalen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Een grote energiefaciliteit van Shell in Qatar is beschadigd geraakt door een Iraanse aanval. Volgens Shell ontstond brand aan de fabriek voor vloeibaar petroleumgas (lpg). Die is inmiddels geblust. Essentieel personeel is volgens het bedrijf veilig en de omvang van de schade wordt in kaart gebracht.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De invoering van de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is een stap dichterbij gekomen. De commissie voor handel in het Europees Parlement stemde in met de ratificering van een deel van die handelsafspraken, werd donderdag duidelijk. Uit onvrede over Amerikaanse dreigementen rond Groenland en de invoering van nieuwe algehele importheffingen door president Trump stelden parlementariërs die stemming meermaals uit.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Voor Nederland en de omliggende landen is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar, zegt een woordvoerster van gasnetbeheerder Gasunie. Nederland krijgt volgens haar geen gas uit Qatar, waar belangrijke gasinstallaties zijn aangevallen door Iran.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en Europa, steeg donderdagochtend met meer dan 10 procent door de oorlog in het Midden-Oosten en de Iraanse aanvallen op energiefaciliteiten in de regio.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is "meer en betere publiek-private samenwerking" nodig om binnensteden en dorpskernen "leefbaar, veilig en vitaal te houden", vinden ondernemersorganisaties. VNO-NCW en MKB-Nederland hebben daarom een 11-puntenplan verstuurd naar nieuw verkozen gemeenteraden, waarmee ze hopen input te hebben in de coalitieakkoorden.
1 uur geledenROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.
3 uur geleden