Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opnieuw drukke cijferweek op beurzen

Opnieuw drukke cijferweek op beurzen

AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek staat opnieuw in het teken van bedrijfscijfers. Aan de Amsterdamse beurs komen onder meer KPN, Shell en Air France-KLM met hun kwartaalresultaten. Op Wall Street is het de beurt aan techreuzen als Facebook, Apple en Amazon. Verder kijken beleggers naar de ontwikkeling van het coronavirus dat na de Verenigde Staten nu ook in steeds meer plekken in Europa weer opleeft. Ook de Federal Reserve, die deze week een rentebesluit neemt, staat in de belangstelling, net als cijfers over de economische krimp in de VS en de eurozone.

De eerste aandacht gaat evenwel uit naar een stortvloed aan cijfers. In Amsterdam openen AEX-fondsen telecombedrijf KPN, chipbedrijf ASMI, winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield, staalmaker ArcelorMittal, olie- en gasbedrijven Shell en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway de boeken. Verder komen ook bedrijven als advies- en ingenieursbureau Arcadis, bodemonderzoeker Fugro, tankopslagbedrijf Vopak, luchtvaartmaatschappij Air France-KLM en sportschooluitbater Basic-Fit met cijfers.

Elders in Europa komen bedrijven als softwaremaker SAP, budegetluchtvaartmaatschappij Ryanair, luxegoederenconglomeraat LVMH, automakers PSA, Fiat Chrysler en Volkswagen, chemiebedrijf BASF en banken Barclays, Credit Suisse en Deutsche Bank met resultaten. Ook in de Verenigde Staten wordt het druk. Daar ligt het zwaartepunt op donderdag als techreuzen Apple, Google-moeder Alphabet en Amazon rapporteren. Verder volgt nog een stortvloed aan andere cijfers van ondernemingen als machinemaker Caterpillar, oliebedrijven ExxonMobil en Chevron, socialemediabedrijf Facebook en koffieketen Starbucks.

Gevolgen coronacrisis

Bij al die cijfers wordt gekeken naar de gevolgen van de coronacrisis en ook de verwachtingen voor de rest van het jaar. Daarbij helpt het niet dat het virus in steeds meer Europese landen opnieuw opkomt. Zo worden er onder meer in Spanje en in België nieuwe pieken gemeld, nadat eerder Frankrijk al had aangegeven dat op sommige plekken zoals Parijs het virus de kop weer opsteekt. Ook in Nederland zijn steeds meer aanwijzingen dat het aantal besmettingen oploopt.

De omvang van het gevolg van de coronacrisis in het vorige kwartaal wordt ook duidelijk met cijfers over de economische krimp in die periode. Onder meer voor Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en de eurozone worden die bekendgemaakt, net als voor de Verenigde Staten. In dat laatste land komt ook de Fed met een rentebesluit. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de rente ongemoeid laat en ook geen extra opkoopmaatregelen zal aankondigen. De centrale bank zou willen afwachten met wat voor nieuwe steunmaatregelen de Amerikaanse politiek komt.

Vrijdag eindigde de AEX-index 2,2 procent lager op 563,95 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 773,25 punten. De beursgraadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt leverden tot 2 procent in. In de VS sloot de Dow-Jonesindex 0,7 procent lager op 26.469,89 punten. De brede S&P 500 zakte 0,6 procent tot 3215,63 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 0,9 procent tot 10.363,17 punten.

Meer uit Financieel

Australië scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

4 uur geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

5 uur geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

7 uur geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

9 uur geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

10 uur geleden
Ook ChatGPT-maker beperkt toegang tot nieuwe AI op vraag van VS

SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.

17 uur geleden
Kleine minnen op Wall Street, Apple toont wat herstel

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.

21 uur geleden