Opnieuw drukke cijferweek op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek staat opnieuw in het teken van bedrijfscijfers. Aan de Amsterdamse beurs komen onder meer KPN, Shell en Air France-KLM met hun kwartaalresultaten. Op Wall Street is het de beurt aan techreuzen als Facebook, Apple en Amazon. Verder kijken beleggers naar de ontwikkeling van het coronavirus dat na de Verenigde Staten nu ook in steeds meer plekken in Europa weer opleeft. Ook de Federal Reserve, die deze week een rentebesluit neemt, staat in de belangstelling, net als cijfers over de economische krimp in de VS en de eurozone.
De eerste aandacht gaat evenwel uit naar een stortvloed aan cijfers. In Amsterdam openen AEX-fondsen telecombedrijf KPN, chipbedrijf ASMI, winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield, staalmaker ArcelorMittal, olie- en gasbedrijven Shell en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway de boeken. Verder komen ook bedrijven als advies- en ingenieursbureau Arcadis, bodemonderzoeker Fugro, tankopslagbedrijf Vopak, luchtvaartmaatschappij Air France-KLM en sportschooluitbater Basic-Fit met cijfers.
Elders in Europa komen bedrijven als softwaremaker SAP, budegetluchtvaartmaatschappij Ryanair, luxegoederenconglomeraat LVMH, automakers PSA, Fiat Chrysler en Volkswagen, chemiebedrijf BASF en banken Barclays, Credit Suisse en Deutsche Bank met resultaten. Ook in de Verenigde Staten wordt het druk. Daar ligt het zwaartepunt op donderdag als techreuzen Apple, Google-moeder Alphabet en Amazon rapporteren. Verder volgt nog een stortvloed aan andere cijfers van ondernemingen als machinemaker Caterpillar, oliebedrijven ExxonMobil en Chevron, socialemediabedrijf Facebook en koffieketen Starbucks.
Gevolgen coronacrisis
Bij al die cijfers wordt gekeken naar de gevolgen van de coronacrisis en ook de verwachtingen voor de rest van het jaar. Daarbij helpt het niet dat het virus in steeds meer Europese landen opnieuw opkomt. Zo worden er onder meer in Spanje en in België nieuwe pieken gemeld, nadat eerder Frankrijk al had aangegeven dat op sommige plekken zoals Parijs het virus de kop weer opsteekt. Ook in Nederland zijn steeds meer aanwijzingen dat het aantal besmettingen oploopt.
De omvang van het gevolg van de coronacrisis in het vorige kwartaal wordt ook duidelijk met cijfers over de economische krimp in die periode. Onder meer voor Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en de eurozone worden die bekendgemaakt, net als voor de Verenigde Staten. In dat laatste land komt ook de Fed met een rentebesluit. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de rente ongemoeid laat en ook geen extra opkoopmaatregelen zal aankondigen. De centrale bank zou willen afwachten met wat voor nieuwe steunmaatregelen de Amerikaanse politiek komt.
Vrijdag eindigde de AEX-index 2,2 procent lager op 563,95 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 773,25 punten. De beursgraadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt leverden tot 2 procent in. In de VS sloot de Dow-Jonesindex 0,7 procent lager op 26.469,89 punten. De brede S&P 500 zakte 0,6 procent tot 3215,63 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 0,9 procent tot 10.363,17 punten.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
9 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
10 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
12 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
14 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
14 uur geleden