Opnieuw dreigt staking in Franse olie-industrie
PARIJS (ANP/AFP) - Automobilisten in Frankrijk dreigen opnieuw te maken te krijgen met tekorten bij tankstations. Vakbond CGT, de grootste onder personeel in de Franse petroleumindustrie, heeft opgeroepen tot stakingen in januari en februari. De bond verzet zich met de acties tegen de geplande pensioenhervorming die de regering wil doorvoeren.
CGT denkt onder andere aan het stilleggen van raffinaderijen, "als dit nodig is". Ook dreigen de acties het vervoer van benzine of diesel te hinderen, zegt Eric Sellini, vakbondscoördinator bij olieconcern TotalEnergies.
De acties staan gepland op 19 en 26 januari en 6 februari. Die eerste datum staat aangemerkt als landelijke stakingsdag tegen de pensioenhervorming, georganiseerd door de acht grootste vakbonden van Frankrijk. In de plannen die premier Elisabeth Borne onlangs bekendmaakte gaat de pensioenleeftijd vanaf 2030 omhoog van 62 naar 64 jaar, om personeelstekorten tegen te gaan.
Werknemers in de Franse olie-industrie staakten het afgelopen najaar wekenlang, wat voor grote problemen zorgde bij tankstations. Veel pomphouders kwamen zonder brandstof te zitten. Ook Nederlandse reizigers waren de dupe. De ANWB kreeg in oktober honderden hulpverzoeken van gestrande automobilisten uit Frankrijk.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
24 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
1 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
4 uur geleden