
Opnieuw botsingen tussen politie en demonstranten in Frankrijk
PARIJS (ANP/RTR/DPA/AFP) - In Frankrijk is het op verschillende plekken opnieuw tot botsingen gekomen tussen demonstranten en politie bij pensioenprotesten, maar de protesten waren minder gewelddadig dan vorige week donderdag. Ook waren minder mensen op de demonstraties afgekomen. Desalniettemin werden in totaal in het hele land 201 mensen gearresteerd en raakten 175 politieagenten gewond, zo verklaarde minister Gérald Darmanin van Binnenlandse Zaken aan het einde van de dag.
In Parijs gooiden demonstranten projectielen naar de politie die reageerde met traangas. Volgens de politie zijn er zeker zeventig mensen gearresteerd in de hoofdstad. Ook in andere steden werden arrestaties verricht. In de stad Valence werd een pand van de Republikeinse partij vernield. In Nantes werden een bankfiliaal van BNP Paribas en auto's in de brand gestoken en in Lyon zette de politie een waterkanon in. Ook in Rennes, Bordeaux en Toulouse waren er rellen.
Het treinverkeer raakte opnieuw ontregeld door de stakingen en toeristische trekpleisters als de Eiffeltoren, de Arc de Triomphe en het kasteel van Versailles bleven dicht.
Volgens de autoriteiten demonstreerden dinsdag 740.000 mensen door het hele land, waarvan 93.000 in Parijs. Vakbond CGT spreekt over meer dan 2 miljoen demonstranten in heel Frankrijk en 450.000 in Parijs. Vorige week donderdag waren er volgens de overheid in heel Frankrijk 1,08 miljoen mensen op de been, maar volgens de vakbond waren het toen 3,5 miljoen.
Premier Elisabeth Borne heeft de vakbonden uitgenodigd om begin volgende week in gesprek te gaan, maar volgens de regering staan de pensioenhervormingen niet ter discussie. Eerder op de dag verwierp de regering een nieuwe eis van vakbonden om de pensioenwet op te schorten.
CGT meldt dinsdag dat de vuilnisophalers in Parijs hun wekenlange staking woensdag beëindigen. De stad wordt ontsierd door vuilnishopen als gevolg van de staking.
Sinds halverwege januari wordt tegen de pensioenhervormingen gedemonstreerd. Sinds de regering de plannen op 16 maart doordrukte zonder stemming in het parlement, vinden dagelijks protesten plaats en die lopen regelmatig uit de hand, vooral in Parijs.
Dinsdag was de tiende landelijke actiedag tegen de pensioenplannen, bestaande uit onder meer een verhoging van de pensioenleeftijd en het minimum aantal werkjaren voor een volledig pensioen. De vakbonden hebben een nieuwe landelijke stakingsdag aangekondigd voor donderdag 6 april.
Naast betogers en relschoppers krijgt ook de politie forse kritiek. Agenten worden door onder meer mensenrechtenorganisaties beschuldigd van buitensporig geweld en willekeurige arrestaties bij de demonstraties van de voorbije maanden. Er lopen zeventien onderzoeken naar het handelen van agenten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij de antifascistische Antifa-beweging bestempelt als "terroristische organisatie". Trump liet maandag al doorschemeren deze stap te willen zetten naar aanleiding van de moord op de rechtse politieke activist Charlie Kirk. De moord op Kirk is door de autoriteiten niet in verband gebracht met politieke groeperingen.
37 minuten geledenLIMA (ANP) - Peruaanse paleontologen hebben woensdag het twaalf miljoen jaar oude fossiel van een prehistorische bruinvis onthuld, gevonden nabij de Pacifische kust van het Zuid-Amerikaanse land. Het 3,5 meter lange fossiel werd in juli gevonden door de Peruaanse paleontoloog Mario Urbina in de Ocucaje-woestijn, zo'n 350 kilometer ten zuiden van hoofdstad Lima.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse talkshow 'Jimmy Kimmel Live!' wordt voor onbepaalde tijd stopgezet wegens uitspraken van de host Jimmy Kimmel over de recente moord op de conservatieve activist Charlie Kirk. Dat maakte Nexstar Media Group woensdag (lokale tijd) bekend. De talkshow wordt 's avonds laat uitgezonden op ABC. Een woordvoerder van de zender bevestigt dat de talkshow wordt stopgezet.
3 uur geledenTRIPOLI/GENÈVE (ANP) - Meer dan honderd migranten zijn verdronken of vermist na twee ongevallen met boten afgelopen weekend voor de kust van Libië. Dat melden de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) en het VN-vluchtelingencommissariaat (UNHCR).
3 uur geledenWINDSOR (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt zijn historische bezoek aan het Verenigd Koninkrijk "een van de grootste eren" van zijn leven. Dat verklaarde hij tijdens een diner met zijn gastheer koning Charles en tal van hoogwaardigheidsbekleders.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk is van plan de Palestijnse staat dit weekend te erkennen, meldt de Britse krant The Times op basis van anonieme bronnen. De keuze zou op het weekend zijn gevallen met het oog op het dan afgelopen staatsbezoek van Donald Trump. De Amerikaanse president is fel tegenstander van de officiële erkenning van de Palestijnse gebieden en heeft in het verleden gezegd dat een dergelijke stap zal uitpakken in het voordeel van Hamas.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro (70) heeft een vorm van huidkanker. Dat meldt het ziekenhuis in Brasilia waar hij eerder op dinsdag was opgenomen met hevige hik, braakverschijnselen en duizeligheid. Hoewel hij in de loop van de middag aan de beterende hand was en uit het ziekenhuis werd ontslagen, is bij onderzoek een carcinoom vastgesteld.
8 uur geleden