Opnieuw bezoek Amerikaanse Congresleden aan Taiwan
TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - De president van Taiwan ontving donderdag opnieuw een delegatie van Amerikaanse Congresleden. Ze beloofde de samenwerking met de Verenigde Staten te verdiepen te midden van toenemende spanningen met China.
De afgelopen weken hebben tot woede van China diverse Amerikaanse politici, onder wie voorzitter Nancy Pelosi van het Huis van Afgevaardigden, het Aziatische eiland bezocht. Als reactie op het bezoek van Pelosi hield China, dat Taiwan beschouwt als een afvallige provincie, in de buurt militaire oefeningen.
De Amerikaanse vertegenwoordiger Stephanie Murphy leidt de delegatie van Republikeinse en Democratische politici die tot vrijdag blijft. Ze benadrukte tijdens de ontmoeting met president Tsai Ing-wen dat het bezoek "een symbool is van de rotsvaste toewijding van het Congres aan Taiwan".
Dreiging uit China
Tsai zei dat Taiwan zal blijven samenwerken met de VS om nog nauwere handels- en economische banden aan te knopen. Ze ging ook in op de dreiging uit China. "Taiwan zal niet buigen voor druk of dwang. We zullen onze democratische instellingen en manier van leven verdedigen", aldus Tsai.
China ziet Taiwan als een onderdeel van het land en wil niet dat landen er officiële contacten mee onderhouden. De regering in Taipei stelt dat China het eiland niet kan opeisen, omdat Taiwan nooit door de communisten in Beijing is bestuurd. De communisten stichtten in 1949 de Volksrepubliek na het winnen van een burgeroorlog van de nationalisten. Deze nationalisten vormden hun eigen regering nadat ze naar Taiwan waren gevlucht.
Meer uit Buitenland
CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
3 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
9 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
13 uur geleden