Opnieuw betogingen voor Palestijnen op verschillende plekken
AMSTERDAM (ANP) - Ook zondag zijn in Nederland weer betogingen voor de Palestijnen georganiseerd. In Amsterdam verzamelden zich naar schatting enkele honderden demonstranten. Op de Binnenrotte in Rotterdam zijn zo'n 5000 mensen bij elkaar gekomen.
De betogers in Rotterdam zwaaien met Palestijnse, Turkse en Marokkaanse vlaggen en houden twee minuten stilte voor de slachtoffers van de oorlog in Gaza, zegt een verslaggever van het ANP. Voorafgaand aan de stilte riepen ze "free, free Palestine". Bij het stadhuis in Rotterdam is een kleine steunbetuiging voor Israël. Zo'n tien mensen zwaaien met Israëlische vlaggen en hebben een bord met de tekst 'Never again now' bij zich.
De betoging in Amsterdam was op Plein '40-'45 en duurde tot 15.45 uur. Vrijwel iedereen droeg een vlag of protestbord, zag een andere verslaggever van het ANP. Het ging bijvoorbeeld om Palestijnse vlaggen. Op de protestborden stonden leuzen als 'Time for real change" 'Palestina is een kwestie voor alle moslims' en 'Tweestatenoplossing = verraad'. Een jong meisje had een protestbord bij zich, met daarop de tekst 'It's not a war it's genocide'. Ook werden leuzen gescandeerd, zoals "Gaza, we staan aan jouw zij. De bevrijding is nabij" en "de bron van al het kwaad, de bezettingsstaat".
Ordelijk
De demonstratie verliep ordelijk, iets waartoe de organisatie ook had opgeroepen. Er waren ook tientallen beveiligers in oranje hesjes aanwezig. Achterop hun hesjes stond de naam van de organisatie van de betoging, Hizb ut Tahrir.
Ook zaterdag waren er op verschillende plekken betogingen voor de Palestijnen, onder meer in Den Haag en Maastricht. Enkele demonstraties verliepen in de afgelopen week onrustig. Zo greep de politie woensdag in bij station Den Haag Centraal. De dag ervoor demonstreerden honderden mensen bij de ambassade van Israël in Den Haag en waren er opstootjes in de Haagse Schilderswijk. In Amsterdam werden vorige week zondag enkele mensen opgepakt bij een grote pro-Palestina-mars.
Israël dreigt met een grondoffensief in de Palestijnse Gazastrook. Dat gebied wordt bestuurd door de radicale beweging Hamas, die begin deze maand een grote aanval op Israël uitvoerde.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
10 uur geleden