
Opnieuw Amerikaanse sancties tegen legerleiders Myanmar
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben maandag (lokale tijd) sancties ingevoerd tegen twee Myanmarese legerleiders. Het gaat om generaal Maung Maung Kyaw, de opperbevelhebber van de luchtmacht, en luitenant-generaal Moe Myint Tun, een bevelhebber van een afdeling van het leger die zich bezighoudt met militaire operaties in de hoofdstad Naypyidaw. De militairen zijn op een zwarte lijst gezet, waardoor onder meer hun aandelen in de VS zijn bevroren.
De VS dreigen daarnaast meer maatregelen te nemen vanwege de staatsgreep die het leger van Myanmar begin deze maand pleegde.
"Wij zullen niet twijfelen verdere actie te ondernemen tegen hen die geweld in stand houden en de wil van het volk onderdrukken", zegt de Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Anthony Blinken in een verklaring. "Wij roepen het leger en de politie op om alle aanvallen op vreedzame demonstranten te beëindigen, iedereen die ten onrechte vastzit vrij te laten, te stoppen met aanvallen op en intimidatie van journalisten en activisten en de democratisch gekozen regering te herstellen", aldus Blinken.
Ook het Amerikaanse ministerie van Financiën zegt in een verklaring dat "het leger de situatie moet terugdraaien en de democratisch verkozen regering moet herstellen".
Eerder deze maand voerden de VS ook al sancties in tegen legerleiders in Myanmar. Hun zakelijke belangen werden bevroren, evenals 1 miljard dollar aan Myanmarese overheidstegoeden. Ook familieleden van de coupplegers vallen onder de strafmaatregelen. Ook controles op de export van goederen naar Myanmar werden aangescherpt. Steun voor gezondheidsbeleid en maatschappelijke organisaties is nog wel mogelijk.
Bedrijven in Myanmar hebben maandag de deuren gesloten uit protest tegen de militaire staatsgreep. Ook gingen weer tienduizenden betogers de straat op, ondanks het dodelijke geweld dat afgelopen weekend is gebruikt bij protestacties.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/DPA/BELGA) - Bij de start van een mars van ultranationalistische Israëliërs in Jeruzalem is het donderdagavond tot confrontaties met de politie gekomen. De politie zou hebben verhinderd dat tientallen demonstranten door de Oude Stad, het ommuurde centrum, trokken.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israëlische media hebben donderdag beelden gedeeld van tientallen Palestijnse mannen die handboeien om hebben, geblinddoekt zijn en alleen ondergoed dragen. Volgens het Israëlische leger gaat het om "terroristen die zich hebben overgegeven".
3 uur geledenBAKOE/JEREVAN (ANP/AFP) - Armenië en Azerbeidzjan laten in een zeldzame gezamenlijke verklaring weten stappen te zullen zetten om de onderlinge banden te normaliseren. Ze zijn overeengekomen het vertrouwen op te bouwen en als onderdeel daarvan zal er een gevangenenruil plaatsvinden. Bakoe laat 32 Armeense militairen vrij en Jerevan twee Azerbeidzjaanse militairen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt dat Israël en Hamas niet dicht bij een nieuwe deal zijn over het instellen van een humanitaire pauze. Sinds de oorlog twee maanden geleden uitbrak, zijn de strijdende partijen één keer erin geslaagd een tijdelijk staakt-het-vuren in te voeren.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties houdt vrijdag overleg over de situatie in de Gazastrook. VN-chef António Guterres heeft de VN-Veiligheidsraad opdracht gegeven zich te buigen over het gewapende conflict. De bijeenkomst wordt volgens de VN om 10.00 uur lokale tijd gehouden in New York.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept burgers op stroom te besparen na een aanval op een energiecentrale in het land. Door deze en andere schade, een gebrek aan zonne-energie en de lage temperaturen is er een stroomtekort in het land, aldus premier Denys Sjmyhal.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse president Ebrahim Raisi heeft de "genocide" in de Gazastrook veroordeeld in een overleg met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in Moskou. Het is volgens Poetin belangrijk om samen de situatie in het Midden-Oosten, met name in de Palestijnse gebieden, te bespreken.
8 uur geleden