
Opluchting op beurzen over mogelijke deal schuldenplafond VS
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Europese beurzen reageerden donderdag opgelucht op berichten dat de Democraten en Republikeinen in Washington steeds dichterbij een akkoord lijken te komen over een verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond. De ruzie over het schuldenplafond zorgde deze week samen met de inflatievrees voor wilde koersbewegingen op de beurzen, waarbij zware verliezen werden opgevolgd door stevige winsten. De Republikeinen hebben nu een voorstel gedaan om het schuldenplafond tot in december te verhogen.
Daarnaast werd uitgekeken naar de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) en de wekelijkse uitkeringsaanvragen in de Verenigde Staten, die later op de dag bekend worden gemaakt. Ook wordt gewacht op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat vrijdag verschijnt.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,2 procent in de plus op 770,26 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 1035,73 punten. De graadmeters in Londen en Parijs wonnen tot 1,2 procent. De DAX in Frankfurt steeg 1,2 procent, ondanks een flinke afname van de Duitse industriële productie in augustus. Woensdag bleek al dat de Duitse industrie kampt met materiaaltekorten en langere levertijden en veel minder nieuwe orders heeft ontvangen.
Shell
Alle 25 AEX-bedrijven stonden in het groen. Techinvesteerder Prosus profiteerde van een sterk herstel in de techsector en ging aan kop in de AEX, met een winst van dik 3 procent. Ook de industriële bedrijven, die veel gas verbruiken om hun producten te maken, toonden herstel dankzij de stabilisatie van de sterk gestegen gasprijzen. Staalmaker ArcelorMittal won 2,4 procent en verffabrikant AkzoNobel klom 1,5 procent.
Shell won 0,2 procent. Het olie- en gasconcern raamt de impact van orkaan Ida in de Golf van Mexico op zo'n 400 miljoen dollar. Die orkaan trof in augustus het zuiden van de Verenigde Staten. Een groot deel van de olieproductie in de Golf van Mexico kwam daardoor tijdelijk stil te liggen.
Ebusco
De producent van elektrische bussen en laadsystemen Ebusco liet weten in de komende weken naar de Amsterdamse beurs te willen gaan. De Brabantse onderneming hoopt met de beursgang zo'n 300 miljoen euro op te halen.
De euro was 1,1568 dollar waard tegen 1,1535 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent tot 76,46 dollar. Brentolie kostte 0,6 procent minder op 80,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft vrijdag de Wereldbank gevraagd haar steun aan China stop te zetten. In plaats daarvan kunnen de middelen van 's werelds grootste organisatie voor ontwikkelingssamenwerking volgens hem beter worden ingezet voor landen met grotere behoeften.
51 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag gemengd geopend, na de verliesbeurt een dag eerder. Nieuwe zorgen over de gezondheid van regionale Amerikaanse banken drukten de stemming bij beleggers. Twee kredietverstrekkers hadden kredietfraude onthuld. Dit leidde tot verdere zorgen over de kredietkwaliteit bij banken, na twee recente faillissementen in de Amerikaanse autosector.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten kampen met een veel te hoge staatsschuld en een onhoudbaar begrotingstekort. Daarvoor heeft demissionair minister van Financiën Eelco Heinen gewaarschuwd bij de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Hij beschouwt dit als belangrijke zorg in de wereldeconomie. "Je ziet het nu al gebeuren dat de langetermijnrentes op beginnen te lopen. Mensen zien de risico's opbouwen."
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs koerst af op de sterkste wekelijkse stijging in jaren. Het edelmetaal is deze week bijna 8 procent in prijs gestegen tot een nieuw recordniveau van bijna 4380 dollar per troy ounce (31,1 gram). Volgens berekeningen van persbureau Bloomberg is dat de sterkste wekelijkse stijging sinds 2020.
2 uur geledenVOORBURG (ANP) - De brancheverenigingen van pompstations hopen dat medewerkers nog even volhouden met het controleren van de legitimatie van alle tabakskopers. Zij erkennen dat de oplopende agressie het tegenovergestelde is van het doel van de ingevoerde maatregel, maar hopen dat klanten eraan gaan wennen.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De waarde van de Nederlandse export van bloemen en planten is over de eerste negen maanden van dit jaar gegroeid. Dat meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB) op basis van exportstatistieken van Floridata.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Casino's kunnen een gedeeltelijke terugbetaling van de kansspelheffing krijgen. Het gaat om de heffingen die ze moesten betalen tijdens de coronapandemie, terwijl ze toen gedwongen gesloten waren. Dat heeft de Kansspelautoriteit (Ksa) besloten.
4 uur geleden