Opluchting op beurzen na voorlopige schuldendeal VS
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag positief te beginnen aan de nieuwe handelsweek. Het principeakkoord tussen de Democraten en Republikeinen over het verhogen van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid zorgt voor opluchting bij beleggers. Zonder een verhoging van het plafond zouden de Verenigde Staten spoedig zonder geld komen te zitten. De deal moet nog wel worden goedgekeurd door het Amerikaanse Congres, waar het naar verwachting woensdag in stemming zal worden gebracht.
Hoe de Amerikaanse aandelenmarkten zullen reageren op de schuldendeal, wordt pas dinsdag duidelijk. Maandag blijven de beurzen op Wall Street namelijk gesloten vanwege Memorial Day. Ook in Londen blijven de beurzen dicht vanwege een feestdag. In de rest van Europa wordt op tweede pinksterdag wel gewoon gehandeld.
Ook gaat de aandacht uit naar de herverkiezing van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, die zondag de tweede ronde van de presidentsverkiezingen wist te winnen. De Turkse lira daalde daarop in waarde ten opzichte van de dollar. Dat komt doordat investeerders vrezen dat Erdogan zal vasthouden aan het onorthodoxe beleid om de rentetarieven in het land laag te houden ondanks de hoge inflatie.
Openingswinst
De AEX koerst af op een kleine openingswinst. Vrijdag wist de hoofdindex al 1,7 procent te winnen door de hoop op een schuldendeal in de VS. Ook het optimisme over de ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) zorgde vorige week voor forse koerswinsten bij de Nederlandse chipbedrijven ASMI, ASML en Besi.
De Aziatische beurzen gingen maandag overwegend vooruit, nu een crisis rond het schuldenplafond van de VS lijkt te zijn afgewend. De Nikkei in Tokio eindigde 1 procent hoger op het hoogste niveau sinds juli 1990. De beurs in Shanghai noteerde tussentijds 0,2 procent in de plus en de Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,6 procent. In Seoul hadden beleggers een vrije dag.
Aandeel Aegon, euro- en oliekoers
Op het Damrak lijkt de week verder rustig te beginnen. Veel bedrijven zijn dicht vanwege Pinksteren. De aandelen van verzekeraar Aegon en industrieel toeleverancier Aalberts noteren ex dividend. Dat betekent dat een aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. De aandelenkoers zakt daardoor doorgaans met ongeveer de waarde van het dividend.
De euro was 1,0739 dollar waard, tegen 1,0710 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie klom 0,7 procent in prijs tot 73,16 dollar. Brentolie kostte 0,6 procent meer op 77,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De exploitant van de Eiffeltoren heeft dinsdag bekendgemaakt dat de topman van de bezienswaardigheid eind dit jaar vertrekt. Het besluit volgt op de ophef die ontstond toen vrouwelijke medewerkers werden weggestuurd tijdens een bezoek van een hindoeïstische religieuze groep. Patrick Branco Ruivo is sinds 2018 topman van het monument.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het dinsdag bij de opening van de beurzen voorzichtig aan in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen. Ook het uitblijven van vooruitgang in de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran tempert de risicobereidheid.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten heeft deze zomer een sterke toename gezien in het aantal vragen en negatieve signalen dat zij ontvangt over finfluencing en online beleggingscontent. Finfluencers zijn mensen die via sociale media advies delen over beleggen en financiële producten. "Deze content kan, met of zonder opzet, leiden tot misinformatie, slechte beleggingen of zelfs oplichting", waarschuwt de toezichthouder.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse organisaties hebben socialemediabedrijf Meta gesommeerd om te stoppen met de verkoop van zijn AI- en camerabril. Doet Meta dit niet binnen twee weken, dan spannen ze een kort geding aan tegen het moederbedrijf van Instagram en Facebook. De bril maakt het stiekem filmen van anderen gemakkelijk en werkt daarmee privacyschendingen en online grensoverschrijdend gedrag in de hand, stellen The Firewall en Offlimits.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep van 25 brancheverenigingen uit de retail, reisbranche, cultuurbranche, horeca, gastvrijheidsbranche en dienstverleningssector is een petitie gestart voor behoud van een regeling voor personeelskorting. In het Belastingplan 2027 staat het voorstel om deze regeling te schrappen. Volgens de deelnemende brancheorganisaties komt deze arbeidsvoorwaarde in gevaar voor honderdduizenden werknemers.
5 uur geleden