Opluchting bij beleggers zorgt voor koerssprong Adyen
AMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen was donderdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het bedrijf meer dan 16 procent hoger, nadat Adyen over het tweede kwartaal een sterkere omzetgroei had gerapporteerd dan alom verwacht. Ook schroefde de onderneming haar omzetprognose voor het hele jaar op.
De koerssprong van het aandeel lijkt te wijzen op opluchting bij beleggers. Eerder dit jaar had Adyen nog meer dan een derde van zijn beurswaarde verloren.
Analisten wijzen ook op de uitgebreide samenwerking met techplatform voor restaurants en winkels Toast en het binnenhalen van nieuwe klanten zoals ChatGPT-moederbedrijf OpenAI. Dat zijn volgens hen positieve ontwikkelingen die de eerdere zorgen over felle concurrentie tussen betalingsbedrijven weer een beetje wegnemen.
AEX hoger
Mede dankzij de sterke koerswinst van Adyen ging de Amsterdamse AEX-index hoger de handel uit. De hoofdgraadmeter op Beursplein 5 eindigde 0,7 procent hoger op 1119,59 punten.
Ook de MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, won 0,7 procent. Die graadmeter ging de handel uit op 1129,74 punten. In Frankfurt, Parijs en Londen verloren de belangrijkste indexen tot 0,6 procent.
Kleine fondsen in trek
Bij de kleinere bedrijven in Amsterdam trok Fastned de aandacht. De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's opende in de eerste jaarhelft een recordaantal nieuwe stations en werd positiever over de winstontwikkeling dit jaar. Dat werd door beleggers beloond met een koerswinst van dik 9 procent. Triodos Bank steeg eveneens ruim 9 procent, na een stevige stijging van de winst van de bank in de eerste zes maanden van het jaar.
De olieprijzen gingen tot bijna 1 procent omlaag. De Amerikaanse president Donald Trump claimde eerder deze week dat de Verenigde Staten "volledige controle" hebben over de Straat van Hormuz. De zeestraat is een belangrijke internationale route voor het vervoer van onder meer olie en gas. De Straat van Hormuz is al maanden grotendeels afgesloten voor de scheepvaart. Trump zei eerder dat een deal over de Straat van Hormuz ophanden was.
In navolging van de olieprijzen leverde Shell (min 1,1 procent) aan beurswaarde in. Zorgtechnologiebedrijf Philips won juist ruim 2 procent. Beide bedrijven werden genoemd door de Russische hackersgroep Clop, die claimt ze te hebben gehackt. Onduidelijk is echter wat de impact is. Na berichtgeving van BNR liet zowel Shell als Philips weten dat zich wel iets heeft voorgedaan.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.
5 uur geledenKEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.
9 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
9 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft het werk aan zijn krachtigste AI-modellen voorlopig stilgelegd. Een van zijn systemen kreeg tijdens een test ongeoorloofd toegang tot het internet. Dat meldde het bedrijf zaterdag.
15 uur geleden