Oplichters vragen crypto voor veilige doorvaart Straat van Hormuz
ATHENE (ANP/RTR) - Rederijen krijgen nepberichten die een veilige doorvaart van de Straat van Hormuz beloven in ruil voor cryptovaluta. Daarvoor waarschuwt een Grieks maritiem beveiligingsbedrijf. Het leidde er volgens het Griekse MARISKS toe dat er een schip werd beschoten door Iraanse autoriteiten toen het dacht veilig door de zeestraat te kunnen varen. Door de blokkade liggen schepen al weken vast in de Perzische Golf.
Het Griekse beveiligingsbedrijf stelt dat partijen die zich voordoen als Iraanse autoriteiten rederijen een bericht hebben gestuurd. Daarin vragen ze bitcoin of tether in ruil voor een passage door de zeestraat.
De Straat van Hormuz is sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten grotendeels gesloten. Vrijdag werd het kanaal heropend door Iran maar dat bleek van korte duur, want een dag later besloot Iran de zeestraat weer te blokkeren. Op die zaterdag probeerde er een schip door de zeestraat te varen dat volgens MARISKS in de oplichting was getrapt.
De truc van oplichters komt niet helemaal uit de lucht vallen. Iran maakte eerder bekend tol te willen heffen voor scheepvaart die de zeestraat wil passeren. Die tolheffing zou een dollar per vat olie bedragen en in cryptomunten betaald moeten worden. Een dergelijke tolheffing had Teheran vorig jaar zo'n 6,2 miljard euro opgeleverd. De Amerikaanse president Donald Trump sprak zich eerder uit tegen die plannen. Ook de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) heeft zich tegen dat plan gekeerd, omdat het in strijd is met het internationaal recht waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/DPA) - Iran is van plan om het binnenlandse luchtverkeer weer te hervatten. Daarmee zou er een einde komen aan meer dan vijftig dagen zonder vliegverkeer in het land.
8 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Iets meer dan de helft van de Duitsers vindt dat Duitsland een fout heeft gemaakt door in 2023 volledig te stoppen met kernenergie. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 1900 Duitsers door de marktonderzoekers YouGov en het Sinus-Instituut. In 2023 werden de laatste drie operationele kernreactoren in Duitsland uitgezet.
57 minuten geledenBIELEFELD (ANP/DPA) - De Duitse kebabketen Krispy Kebab is niet te spreken over een nieuw product van de Amerikaanse fastfoodketen KFC met de naam Krispy Kebab. De oprichter van de keten zegt dat hij KFC heeft gevraagd te stoppen met het gebruik van de naam en overweegt juridische stappen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) werkt aan een evacuatieplan voor de honderden schepen die vastzitten in de Perzische Golf sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat plan kan pas in werking worden gesteld als er duidelijke signalen zijn van de-escalatie, voegde secretaris-generaal Arsenio Dominguez eraan toe.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Riyadh en Dammam uitgesteld tot 14 juni. Daarmee zijn alle vluchten van de maatschappij naar Saudi-Arabië een maand langer opgeschort. Oorspronkelijk vloog KLM tot 16 mei niet op de luchthavens.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.
3 uur geleden