Opleving Nederlands zwemmen moet tot zeldzaam WK-goud leiden
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse zwemmers zijn terug in de wereldtop en dat moet in Doha leiden tot de eerste gouden WK-medaille bij de mannen sinds 1998. Schoolslagspecialist Arno Kamminga gaat vanaf zondag zelfs voor twee wereldtitels in dit olympische jaar. "Die kans krijg je niet vaak. Ik heb de afgelopen weken kei- en keihard getraind voor deze droom", zegt de winnaar van twee keer olympisch zilver in 2021.
Ook trainingsmaat Caspar Corbeau (22), die vorig jaar op de WK vijfde werd op de 200 meter schoolslag, moet van trainer Mark Faber geloven in een medaille. "Mark heeft dat bij ons allemaal de afgelopen maanden in ons hoofd proberen te krijgen. En als je kijkt naar onze resultaten van de afgelopen maanden, hebben we inderdaad een uitgelezen kans op een podiumplek", meent de geboren Amerikaan, die samen met Kamminga, Kenzo Simons en Tes Schouten onder Faber traint.
In het Japanse Fukuoka pakte de Nederlandse zwemploeg vorig jaar drie WK-medailles: Kamminga won zilver op de 100 meter schoolslag, brons was er voor Schouten (200 school) en Marrit Steenbergen (100 vrij).
Prestaties in Qatar
Faber, naar wie een onderzoek loopt naar ongepast gedrag, rekent nu op meer. Onder meer doordat met olympisch kampioen Zac Stubblety-Cook en wereldkampioen Qin Haiyang twee favorieten op de 200 school ontbreken. Verschillende andere toppers kiezen ook voor een andere voorbereiding op de Spelen. Zo is Nyls Korstanje, de nummer 5 van vorig jaar, ineens een titelkandidaat op de 100 meter vlinderslag doordat de gehele top 4 van Fukuoka er niet is.
Toch telt een wereldtitel in Doha niet minder mee, zei medaillekandidate Steenbergen. Daar sloot Kamminga zich bij aan. "Ook ik wil in Parijs op mijn best zijn, maar dat betekent niet dat ik nu niet hard kan zwemmen. Mijn zilveren plakken op de afgelopen twee WK's waren al vrij uniek, maar ik ga nu niet zwemmen voor zilver", aldus de Katwijker, die 26 jaar na Marcel Wouda de tweede Nederlandse wereldkampioen op de langebaan wil worden. Bij de vrouwen pakte Ranomi Kromowidjojo in 2013 de laatste Nederlandse wereldtitel.
Persoonlijke records
Schouten (23) kan volgens Faber ook rekenen op eremetaal. "Ze wint op de WK's en EK's sinds december 2022 steeds een medaille. Ze is continu aan het leveren. Automatische medailles zijn er niet, maar ze heeft een hele goede kans omdat ze zo stabiel geworden is." Daar wil de zwemster zelf nog niet te veel op vooruitlopen. "Ik hoop persoonlijke records te zwemmen en ik heb eigenlijk geen gevoel dat dat niet goed gaat komen. Wat daar dan uitkomt, zal dan blijken."
Meer uit Sport
VERONA (ANP) - De openingsceremonie van de veertiende Paralympische Winterspelen is begonnen. Nederland is niet vertegenwoordigd in het amfitheater van Verona. De bestuurders ontbreken uit protest tegen het besluit van het Internationaal Paralympisch Comité (IPC) om Russen en Belarussen onder hun eigen vlaggen deel te laten nemen. De acht Nederlandse sporters zijn niet bij de opening omdat het niet in de voorbereiding past.
50 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Femke Kok heeft ook de derde afstand van het WK sprint gewonnen. De olympisch kampioene op de 500 meter was op die afstand, net als een dag eerder, verreweg de beste. Met 36,76 bleef ze landgenote Suzanne Schulting en Kaja Ziomek-Nogal uit Polen voor.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De marathon van Rotterdam heeft dit jaar tijdens de 45e editie een andere finishlocatie. Vanwege werkzaamheden ligt de streep op de Coolsingel bij Beursplein, ter hoogte van het WTC. Dat maakte de organisatie bekend in een persbericht.
9 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Max Verstappen heeft tijdens de tweede vrije training voor de Grote Prijs van Australië in de Formule 1 de zesde tijd gereden (1.20,366). Australiër Oscar Piastri (McLaren) was de snelste in 1.19,729. Viervoudig wereldkampioen Verstappen reed eerder op vrijdag in de eerste training van het seizoen in Melbourne de derde tijd.
10 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Max Verstappen heeft in de eerste vrije training van het seizoen de derde tijd gereden. Charles Leclerc was in het Australische Melbourne de snelste met een ronde van 1.20,267. Daar gaf de Nederlandse viervoudig wereldkampioen van Red Bull 0,522 seconde op toe. Lewis Hamilton reed de tweede tijd.
15 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Jenning de Boo gaat na de eerste dag van de WK sprint ruim aan de leiding. De 22-jarige Groninger won na de 500 meter ook de 1000 meter in Thialf met 1.06,52. Jordan Stolz werd net als in de eerste rit tweede, nu met 1.07,14. Joep Wennemars werd met 1.07,37 derde.
22 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Femke Kok leidt na de eerste dag van het WK sprint in Heerenveen voor haar landgenoten Suzanne Schulting en Marrit Fledderus. De olympisch kampioene op de 500 meter was na de zege op de eerste afstand ook de beste op de 1000 meter in Thialf. Kok won in 1.13,10 en was daarmee veel sneller dan Schulting en Béatrice Lamarche uit Canada.
23 uur geleden