'Opleving corona blijft beurzen bezighouden'
AMSTERDAM (ANP) - Cijfers over nieuwe coronabesmettingen gaan naar alle waarschijnlijkheid weer een grote rol spelen op de internationale aandelenmarkten. Wereldwijd zijn inmiddels 10 miljoen besmettingen vastgesteld. Daarbij hebben de Verenigde Staten, 's werelds grootste economie, te maken met een nieuwe opleving van het longvirus.
De agressieve opleving van het longvirus in een aantal Amerikaanse staten noopte lokale bestuurders op de rem te trappen met de geleidelijke opening van de economie. De gouverneurs van Texas en Florida sloten vrijdag onder meer de cafés weer.
Vrijdag reageerden de beurzen op Wall Street sterk op de nieuwste coronacijfers. De breed samengestelde S&P 500 daalde 2,4 procent. De snelle verspreiding van Covid-19 maakt tegelijkertijd ook de roep om verdergaande stimuleringsmaatregelen vanuit de Amerikaanse overheid sterker, iets waar beleggers op zouden kunnen voorsorteren. Een door Democraten in het Huis van Afgevaardigden gesteund stimuleringspakket van 3000 miljard dollar wordt vooralsnog geblokkeerd door Republikeinen in de Senaat.
Politieke spanningen
Ondertussen spelen op de achtergrond politieke spanningen tussen China en westerse landen, nu de Volksrepubliek zijn greep op Hongkong wil verstevigen. Het Permanente Comité van het Nationaal Volkscongres neemt naar verluidt dinsdag een omstreden voorstel voor een nieuwe veiligheidswet voor de autonome stadstaat aan. Als hierdoor ook de spanningen met de VS toenemen, zou dat gevolgen kunnen hebben voor de gedeeltelijke handelsdeal die Peking en Washington in januari ondertekenden.
Qua bedrijfscijfers hebben beleggers een relatief rustige week voor de boeg. Op het Damrak zijn de ogen maandag gericht op Prosus, de technologie-investeerder die vorig jaar werd afgesplitst van het Zuid-Afrikaanse mediaconcern Naspers. Het AEX-fonds, met onder andere een groot belang in Tencent en Delivery Hero in zijn portefeuille, maakt dan zijn jaarcijfers bekend. In de VS presenteert pakketbezorger FedEx zijn dinsdag resultaten over het afgelopen kwartaal.
Op het vlak van macro-economische gegevens is het des te drukker. Over zowel de Verenigde Staten als de eurozone verschijnen donderdag werkloosheidscijfers. Voor Nederland geeft de inkoopmanagersindex van Nevi woensdag een beeld van de bedrijvigheid van de industrie in juni. Daarnaast komt marktonderzoeker Markit met cijfers over de staat van de industrie en dienstensector in tal van Europese landen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het aan het begin van de nieuwe handelsweek voorzichtig aan, na de koerswinsten van vorige week. Ze stelden zich terughoudend op in aanloop naar kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen. De beurshandel in New York stond maandag ook onder druk door een stijging van de olieprijzen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.
4 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.
6 uur geledenZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.
7 uur geleden