Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opkomst vaccinaties in Amsterdam gestegen na daling

Opkomst vaccinaties in Amsterdam gestegen na daling

AMSTERDAM (ANP) - De opkomst voor vaccinaties voor schoolgaande kinderen en jongeren in Amsterdam is gestegen. Dat komt door een intensievere wijkgerichte aanpak, zo meldt wethouder Alexander Scholtes (Publieke gezondheid) aan de gemeenteraad.

Het opkomstpercentage voor vaccinaties tegen BMR (bof, mazelen, rodehond) en DTP (difterie, tetanus, polio) steeg in Amsterdam in een jaar gemiddeld met 3 procentpunt, van 76,5 procent in 2023 naar 79,5 procent in 2024. Het opkomstcijfer voor een prik tegen HPV steeg met 5 procentpunt, van 59,6 procent in 2023 naar 65 procent in 2024. Voor een vaccinatie tegen meningokokken ging dat met 1 procentpunt omhoog, van 64,3 procent naar 65,4 procent.

In 2022 was er nog sprake van een daling van de opkomstcijfers, ook landelijk. De twee jaren daarna is er in Amsterdam meer gedaan om het aantal inentingen te verhogen, bijvoorbeeld door vaccinaties laagdrempelig in de wijk aan te bieden en meer inloopspreekuren. Daarbij werd gefocust op gebieden in de stad waar de vaccinatiegraad het laagst is.

Mazelen

In die wijken is de toename goed te zien. Zo was het opkomstpercentage voor vaccinaties tegen BMR en DTP in Bos en Lommer in 2024 15 procentpunt hoger dan een jaar eerder. In Bijlmer Centrum is dat 9 procentpunt en in Slotervaart 7 procentpunt. Hoewel de opkomstcijfers zijn gestegen, liggen de vaccinatiegraden nog wel onder de 90 procent, de standaard die de Wereldgezondheidsorganisatie WHO hanteert voor de meeste vaccinaties.

Vorige week werd nog een aantal gevallen van mazelen gemeld in de hoofdstad. "Om een uitbraak van de ziekte te voorkomen is het belangrijk dat ouders hun kinderen laten vaccineren", zegt wethouder Scholtes.

Uitgenodigd

De wethouder spreekt van "goed nieuws", maar zegt ook dat er meer moet gebeuren. "Als gemeente investeren we flink in onze aanpak, maar we kunnen het niet alleen en hebben daarvoor structureel geld uit Den Haag nodig." Woensdag bezoekt staatssecretaris Vincent Karremans (Preventie) Amsterdam om zich te laten informeren over de vaccinatieaanpak.

Het opkomstcijfer is overigens niet hetzelfde als de vaccinatiegraad. Het opkomstcijfer is het percentage van uitgenodigde kinderen dat in een bepaalde periode de vaccinatie haalt. De vaccinatiegraad is het percentage kinderen uit één geboortejaar dat volledig gevaccineerd is tegen één van de infectieziekten uit het Rijksvaccinatieprogramma (RVP).

Meer uit Gezond

Meerderheid vapende jongeren gebruikt nog steeds smaakjesvapes

UTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.

2 uur geleden
Elk jaar 38 kinderen op spoedeisende hulp door inslikken batterij

AMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.

1 dag geleden
IKNL: Kanker bij jongvolwassenen heeft langdurige gevolgen

UTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).

1 dag geleden
RIVM verwacht weinig overlast door paasvuren vanwege wind

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.

4 dagen geleden
Patiënten krijgen nauwelijks informatie over kwaliteit van zorg

UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.

6 dagen geleden
Studie: Groningers vaker angstig en somber door aardbevingen

GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.

1 week geleden
Politiek Noord-Holland zet gezondheid centraal in provinciebeleid

HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.

1 week geleden