Opkomst bij pensioenprotesten Frankrijk blijft dalen
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Vele tienduizenden Fransen hebben donderdag gedemonstreerd tegen de geplande pensioenhervormingen van hun regering. Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldt dat landelijk naar schatting zo'n 187.000 mensen de straat op gingen, fors minder dan bij andere recente protesten.
In Frankrijk wordt sinds december massaal gedemonstreerd tegen de hervormingsplannen. Het ministerie meldt dat op 9 januari nog zo'n 452.000 mensen de straat op gingen. Vorige maand deden 615.000 (17 december), 339.000 (10 december) en 806.000 (5 december) betogers mee aan de acties.
Boze burgers vrezen dat ze erop achteruitgaan als president Emmanuel Macron zijn plannen uitvoert. Hij wil de 42 afzonderlijke pensioenregelingen in zijn land samenvoegen. Dat moet leiden tot een eerlijker en transparanter systeem. Uit protest tegen de plannen wordt ook al 43 dagen gestaakt in het Franse openbaar vervoer.
De regering toonde zich eerder wel bereid een andere omstreden maatregel in te trekken: de verhoging van de leeftijd waarop mensen in aanmerking komen voor een volledig pensioen. Die had van 62 naar 64 moeten gaan. De grootste Franse vakbond, CFDT, reageerde positief op die handreiking en deed donderdag ook niet mee aan de protestacties.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.
8 minuten geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
1 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.
3 uur geledenBETLEHEM (ANP/AFP) - De Israëlische autoriteiten hebben de Palestijnse vicepresident Hussein al-Sheikh de toegang tot de kerstavondmis in Bethlehem ontzegd, meldt het Palestijnse persbureau Wafa. Zijn konvooi werd tegengehouden voordat het de stad kon binnenrijden.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische parlement is in een eerste stemming akkoord gegaan met het opzetten van een commissie die onderzoek gaat doen naar wat er gebeurde op en voorafgaand aan 7 oktober 2023, de dag dat Hamas Israël aanviel en de Gaza-oorlog begon. Maar die commissie is omstreden, omdat die alleen zal bestaan uit politici. Oppositiepartijen vrezen dat het onderzoek gebruikt zal worden om de echte schuldvraag te verhullen en willen liever een onafhankelijk onderzoek.
5 uur geleden