Opkomst bij pensioenprotesten Frankrijk blijft dalen
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Vele tienduizenden Fransen hebben donderdag gedemonstreerd tegen de geplande pensioenhervormingen van hun regering. Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldt dat landelijk naar schatting zo'n 187.000 mensen de straat op gingen, fors minder dan bij andere recente protesten.
In Frankrijk wordt sinds december massaal gedemonstreerd tegen de hervormingsplannen. Het ministerie meldt dat op 9 januari nog zo'n 452.000 mensen de straat op gingen. Vorige maand deden 615.000 (17 december), 339.000 (10 december) en 806.000 (5 december) betogers mee aan de acties.
Boze burgers vrezen dat ze erop achteruitgaan als president Emmanuel Macron zijn plannen uitvoert. Hij wil de 42 afzonderlijke pensioenregelingen in zijn land samenvoegen. Dat moet leiden tot een eerlijker en transparanter systeem. Uit protest tegen de plannen wordt ook al 43 dagen gestaakt in het Franse openbaar vervoer.
De regering toonde zich eerder wel bereid een andere omstreden maatregel in te trekken: de verhoging van de leeftijd waarop mensen in aanmerking komen voor een volledig pensioen. Die had van 62 naar 64 moeten gaan. De grootste Franse vakbond, CFDT, reageerde positief op die handreiking en deed donderdag ook niet mee aan de protestacties.
Meer uit Buitenland
RIJKHOVEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Franse president Emmanuel Macron hebben broederlijk, zij aan zij en in hun eigen taal, de urgentie benadrukt van een concurrerender Europa en de voltooiing van de Europese interne markt. Dat deden zij donderdag bij aankomst in het Vlaamse kasteel Alden Biesen waar de regeringsleiders van de EU-landen bijeen zijn voor een heidag over concurrentiekracht.
3 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Uitspraken van de miljardair Jim Ratcliffe over migratie hebben in het Verenigd Koninkrijk tot ophef geleid. De mede-eigenaar van Manchester United verklaarde dat zijn land is "gekoloniseerd door immigranten". Premier Keir Starmer reageerde verontwaardigd en zei dat Ratcliffe zijn excuses moet aanbieden.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Duitsland wil bij de NAVO niet alleen de meeste generaals, maar ook de hoogste militair adviseur van secretaris-generaal Mark Rutte leveren. Het steeds actievere Europese zwaargewicht heeft zijn legerchef voorgedragen als voorzitter van de 32 NAVO-topmilitairen.
53 minuten geledenRIJKHOVEN (ANP) - De EU moet haar bedrijven beschermen tegen oneerlijke concurrentie, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa. Grote bedrijven moeten groeien, "want we hebben sterke bedrijven nodig om te kunnen concurreren op de wereldmarkt". Dat zei hij voor het begin van de informele bijeenkomst van EU-regeringsleiders over concurrentiekracht in kasteel Alden Biesen in Vlaanderen.
56 minuten geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP/DPA) - In Bangladesh staan donderdag lange rijen bij stembureaus bij de eerste landelijke verkiezingen sinds de opstand van 2024. De veiligheidsdiensten hebben meer dan 950.000 agenten en militairen ingezet om te waken over het goede verloop van de stembusgang.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen in de buurt van Rusland hoeven niet te vrezen dat de versterkingen voor het Noordpoolgebied ten koste gaan van de verdediging van de oostflank, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "De NAVO is zo sterk dat we het allebei kunnen doen."
2 uur geledenBARCELONA (ANP) - In de Spaanse regio Catalonië ligt het openbare leven stil door het noodweer dat het lagedrukgebied Nils brengt. Media melden windvlagen van meer dan 115 kilometer per uur en spreken over mogelijk het ergste noodweer in de afgelopen twintig jaar. Even ten noorden van Barcelona zijn windsnelheden van 140 kilometer per uur gemeten.
2 uur geleden