Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opkomst apenpokkenvaccinatie valt tegen

Opkomst apenpokkenvaccinatie valt tegen

DEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de vaccinatiecampagne tegen apenpokken valt tegen. Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) schrijft aan de Tweede Kamer dat er zo'n 13.000 mensen gevaccineerd zijn, van wie 5000 mensen ook hun tweede prik hebben gekregen. "Het opkomstpercentage is lager dan vooraf, op basis van onderzoek, werd geschat", erkent de minister in de brief.

Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) laat weten dat er vooraf geen concrete verwachtingen waren voor de opkomst, "maar zeker hoger dan nu. We dachten: de bereidheid is hoog, dan zal er ook een hoge opkomst zijn." Het instituut heeft geen verklaring voor het relatief lage aantal prikken, maar houdt er rekening mee dat dit kan komen doordat het aantal positieve tests de laatste maanden snel daalt.

De cijfers van minister Kuipers zijn gebaseerd op de stand van eind vorige week. Bovendien wilden meer dan duizend mensen de gegevens van hun vaccinatie niet delen met het RIVM. Die staan niet in de brief van de minister, maar wel in de cijfers van het RIVM. "We weten dat de prikken zijn gezet, maar niet aan wie, en dus ook niet of het eerste of tweede prikken zijn", aldus de gezondheidsdienst.

Advies

In totaal zijn nu 20.278 prikken gezet. In de afgelopen week hebben 1244 mensen zich laten vaccineren, het laagste aantal sinds het begin van de campagne. Het aantal positieve tests steeg met vier naar 1219, en dat is de kleinste toename in een week sinds het apenpokkenvirus in Nederland opdook.

Minister Kuipers hoopt dat het lukt om meer mensen een prik te laten halen. "De GGD’en zetten zich in om, door middel van herhaalde uitnodiging, veegrondes en nabellen, iedereen die in aanmerking komt voor vaccinatie, ook de mogelijkheid te geven om deze te halen." De groep mensen die in aanmerking komt voor een vaccin, wordt niet uitgebreid. Transgenders en mannen die seks hebben met mannen komen in aanmerking voor de prik als zij hiv-positief zijn of als zij medicijnen nemen om te voorkomen dat zij hiv oplopen.

Kuipers heeft zich ook gebogen over een advies om de vaccinaties op een andere manier te gaan toedienen. Volgens het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) is het ook mogelijk om te gaan prikken in de huid, in plaats van net daaronder zoals nu gebeurt. Voordeel zou zijn dat er dan tot 80 procent minder vaccin toegediend hoeft te worden, maar het nadeel is dat er meer bijwerkingen optreden. De deskundigen waarschuwden dat mensen daardoor eerder kunnen afzien van hun tweede prik, terwijl die wel belangrijk is. Kuipers laat de prikmethode daarom zoals die is.

Meer uit Gezond

Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

2 dagen geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

4 dagen geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

5 dagen geleden
Zuyderland: in 2031 vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen

HEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.

5 dagen geleden
Artsen vragen in brief aan informateur om PFAS-verbod

DEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.

5 dagen geleden
Tata Steel moet gezondheidswinst verduurzaming duidelijker maken

UTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.

5 dagen geleden
Nivel: minder rokers zoeken sinds corona hulp bij huisarts

UTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.

1 week geleden