Opkomst Amsterdam definitief 46,6 procent, PvdA blijft grootste
AMSTERDAM (ANP) - De PvdA is definitief de grootste partij in Amsterdam. De hoofdstad maakte maandag de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen bekend aan de hand van alle getelde stemmen. In totaal heeft 46,6 procent van de Amsterdammers gestemd.
Amsterdam was de laatste gemeente in het land die nog niet de uitslag op basis van 100 procent van de stemmen had gemeld. De laatste update was van donderdag, op basis van 95 procent van de stemmen. De voorlopige opkomst lag toen op 46 procent.
In totaal zijn 324.869 geldige stemmen uitgebracht. De PvdA kreeg 57.093 stemmen, wat goed is voor negen zetels in de raad. GroenLinks is de tweede partij in Amsterdam met 48.096 stemmen (acht zetels) en D66 staat op de derde plek met 44.732 stemmen (zeven zetels).
Twaalf partijen
In de Amsterdamse gemeenteraad komen twaalf partijen, met als nieuwkomer Volt (twee zetels). Verder bestaat de nieuwe raad uit de VVD (vijf zetels), SP (twee zetels), Partij voor de Dieren (drie zetels), BIJ1 (drie zetels), JA21 (twee zetels), DENK (twee zetels), Forum voor Democratie (een zetel) en CDA (een zetel). ChristenUnie en de Partij van de Ouderen keren niet terug. De definitieve eindstand komt overeen met de laatste voorlopige uitslag.
Alle kandidaten die volgens de kieslijst in de raad moesten komen, hebben een plek bemachtigd. Opvallend is dat de nummer 2 van GroenLinks, Imane Nadif, meer stemmen heeft gekregen dan de nummer 1, de huidige wethouder Rutger Groot Wassink. Dat geldt ook voor BIJ1, waar de nummer 3 Nilab Ahmadi meer stemmen kreeg dan de nummers 1 (Jazie Veldhuyzen) en 2 (Carla Kabamba). Veldhuyzen staat op de derde plek. Bij DENK gingen ook meer stemmen naar de nummer 2, Süleyman Koyuncu, dan 1, Sheher Khan.
Historisch lage opkomst
Voormalig PvdA-leider, oud-vicepremier en ex-wethouder in Amsterdam Lodewijk Asscher begint maandag als verkenner in Amsterdam. Hij gaat kijken welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. PvdA-fractievoorzitter Marjolein Moorman heeft Asscher gevraagd.
De opkomst in Amsterdam is historisch laag. Burgemeester Femke Halsema kondigde vorige week al aan dat er een onafhankelijk onderzoek komt om te achterhalen waarom zo weinig mensen in de hoofdstad hebben gestemd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders gaan veel meer militaire oefeningen in het straatbeeld zien, verwacht Derk Boswijk. De CDA'er treedt volgende week aan als staatssecretaris van Defensie en kwam dinsdag langs om te praten met beoogd premier Rob Jetten (D66). "Wij gaan in Nederland veel meer merken dat er een krijgsmacht is om ons veilig te houden."
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Pieter Heerma wil als minister van Binnenlandse Zaken zorgen voor vitale regio's in Nederland. Ook wil de CDA'er zorgen dat de band met medeoverheden zoals gemeenten, provincies en waterschappen beter wordt. Hij noemt het rapport Elke Regio Telt uit 2023 een belangrijk document voor zijn nieuwe baan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat gaat "met veel motivatie" aan de slag met de strengere regels voor fatbikes die in het coalitieakkoord zijn afgesproken. De VVD'er maakte zich als wethouder in Rotterdam al "ernstig zorgen" over de gevolgen van de opkomst van de fatbike voor de verkeersveiligheid, zei hij na een gesprek met D66-leider en beoogd premier Rob Jetten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
1 dag geleden