Ophef over plan Spaans bouwbedrijf voor vertrek naar Nederland
MADRID (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Plannen van het Spaanse bouwbedrijf Ferrovial voor een verhuizing van het hoofdkantoor naar Nederland zijn slecht gevallen in Spanje. De regering van premier Pedro Sánchez noemde die stap ondankbaar en tegen de belangen van Spanje in. Minister van Economische Zaken Nadia Calviño heeft in een telefoongesprek met Ferrovial-topman Rafael del Pino gezegd dat de verhuizingsplannen "een fout" zijn. Volgens haar heeft het bedrijf "alles aan Spanje te danken".
Ferrovial kwam dinsdagavond met de plannen om zijn hoofdkantoor in Nederland te vestigen. Het bedrijf wil dan hier ook een beursnotering aanvragen, maar ook een notering aan de beurs in Madrid behouden. Op een later moment wil Ferrovial ook naar de beurs in New York.
Nederland staat bekend als een belastingparadijs en dat werd Ferrovial dan ook voor de voeten geworpen. Het bedrijf, dat vooral infrastructuur ontwerpt, bouwt en beheert, maar ook bijvoorbeeld de Londense luchthaven Heathrow uitbaat, ontkent dat. Eerder waren alle niet-Spaanse activiteiten in Engeland ondergebracht. Maar na de Brexit had het bedrijf die al naar Nederland verplaatst om binnen de Europese Unie te blijven. Ferrovial haalt 82 procent van alle omzet buiten Spanje.
Strijd met Spaanse overheid
De Spaanse regering, waarin de socialistische PSOE een meerderheid heeft, ligt al langer overhoop met het bedrijfsleven. Afgelopen jaar legde de regering banken en nutsbedrijven een extra belasting op. Ook gingen de minimumlonen sterk omhoog om de hoge inflatie het hoofd te bieden, tegen de wensen van het bedrijfsleven in. De mogelijke verhuizing van Ferrovial, het dertiende grootste bedrijf van Spanje naar marktwaarde, komt in een verkiezingsjaar.
Ferrovial zegt dat de verhuizing geen gevolgen heeft voor de activiteiten, werkgelegenheid en investeringsplannen in Spanje. Ook zal het bedrijf naar eigen zeggen niet minder dividend betalen aan aandeelhouders.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.
3 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Alleenstaande kopers winnen terrein op de woningmarkt, ondanks de gestegen huizenprijzen en hogere hypotheekrentes. Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkt dat het aantal hypotheekaanvragen van singles afgelopen kwartaal duidelijk in de lift zat, terwijl dat van stellen maar zeer licht toenam.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Oktoberfest in München heeft dit jaar een recordaantal van 7,4 miljoen bezoekers getrokken, heeft de stad zondag bekendgemaakt. Daarmee werd het vorige record van 7,2 miljoen uit 2023 verbroken.
14 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - De landen van oliekartel OPEC+ willen hun productiedoelen ook in november niet verhogen, ondanks de hoge olie- en brandstofprijzen. Dat maakten Saudi-Arabië, Rusland en vijf andere landen zondag bekend na een onlinevergadering. De productiedoelen van de groep blijven daarmee voor de tweede maand op rij ongewijzigd.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een taskforce van het Witte Huis gaat de risico's en kansen van kunstmatige intelligentie (AI) in kaart brengen. Ook wordt gekeken hoe overregulering kan worden voorkomen, om innovatie niet in de weg te zitten. Dat heeft het hoofd van de taskforce, Jay Clayton, gezegd tegen The Wall Street Journal.
17 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Oost-Duitse economie loopt decennia na de Duitse eenwording nog steeds achter op die van het westen van het land. Het gat lijkt de afgelopen jaren nauwelijks kleiner te worden, stelt het vooraanstaande Duitse onderzoeksinstituut IW.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Vakbonden en welzijnsorganisaties hebben de Duitse regering opgeroepen de geplande bezuinigingen te stoppen. Het bondgenootschap van veertien organisaties bekritiseerde dit weekend in een gezamenlijke oproep met name de plannen van de regering voor een hervorming van het Duitse stelsel voor langdurige zorg.
18 uur geleden