Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ophef om uiterst rechtse kandidaat-voorzitter Yad Vashem

Ophef om uiterst rechtse kandidaat-voorzitter Yad Vashem

JERUZALEM (ANP) - In en buiten Israël is met grote verontwaardiging gereageerd op de voordracht van de uiterst rechtse Israëlische nationalist Effie Eitam voor het voorzitterschap van Holocaust-gedenkcentrum Yad Vashem. Deskundigen op het gebied van de genocide op het Joodse volk door de nazi's en hun medeplichtigen, zeggen dat het "een schande" zou zijn als Eitam de leiding krijgt over het iconische monument en onderzoekscentrum.

De rechtse Israëlische premier Benjamin Netanyahu maakte in augustus bekend dat hij Eitam wil benoemen tot voorzitter van het bestuur van de gedenkplaats in Jeruzalem, die jaarlijks honderdduizenden bezoekers trekt. Eitam, die in Israël aanzien geniet vanwege zijn militaire carrière, leidde eerder de religieuze Mafdal-partij en werkte de afgelopen jaren in het bedrijfsleven.

In 2006 zei hij dat Arabische Israëli's "uit de politiek moeten worden buitengesloten omdat ze een vijfde colonne vormen", waarmee bij Arabische burgers ervan beschuldigde samen te werken met Israëls vijanden. Ook omschreef hij Arabieren in Israël als "kanker". Als minister van Volkshuisvesting en Bouw toonde Eitam zich als een voorstander van het uitbreiden van de illegale Joodse nederzettingen in bezet Palestijns gebied.

Meer dan 800 personen, onder wie vooraanstaande academici uit Israël, Europa en de Verenigde Staten, hebben een petitie getekend tegen de benoeming van Eitam als voorzitter van Yad Vashem. "Eitams haatdragende retoriek richting Israëlische Arabieren en Palestijnen gaat lijnrecht tegen de officiële missie van Yad Vashem in", staat in de petitie. Eitams benoeming "zou een internationaal gerespecteerde instelling, gewijd aan de documentatie van misdaden tegen de menselijkheid en het bevorderen van de mensenrechten, veranderen in een farce en een schande".

Onder anderen de Joods-Franse nazi-jager Serge Klarsfeld (85) vindt dat Eitams nominatie niet te rijmen valt met de waarden waar Holocaust-overlevenden voor staan. Eitams uitspraken over Arabieren zijn volgens Klarsfeld "onacceptabel voor Holocaustoverlevers".

Ook in de Israëlische politiek is kritisch gereageerd op Eitams nominatie. "Je hebt een professionele achtergrond in historisch onderzoek nodig om deze instelling te leiden", zegt een oud-parlementariër van de Arbeiderspartij, die Eitam "een historische analfabeet" noemt. "De Holocaust moet geen bron van onenigheid worden", benadrukte oppositieleider Yair Lapid.

Meer uit Buitenland

Noorwegen onderzoekt corruptie ex-premier om contacten Epstein

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse justitie is een onderzoek begonnen naar vermeende corruptie door een voormalige premier, ex-voorzitter van een Nobelcomité en voormalige chef van de Raad van Europa, Thorbjørn Jagland. Aanleiding tot het onderzoek zijn recent opgedoken contacten van Jagland met de inmiddels overleden Amerikaanse zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein.

58 minuten geleden
Koning Felipe leeft mee met slachtoffers overstromingen

MADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.

1 uur geleden
Nog geen teken van leven van vermiste moeder tv-presentatrice

TUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.

1 uur geleden
Chef parlement Venezuela vraagt vergeving voor misdaden van staat

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.

1 uur geleden
Trump steunt Hongaarse premier Orbán bij herverkiezingscampagne

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.

4 uur geleden
Verklaring: gesprekken over Oekraïne in de komende weken verder

ABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.

4 uur geleden
Portugese oppositieleider wil uitstel verkiezingen om noodweer

LISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.

4 uur geleden