Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ophef om uiterst rechtse kandidaat-voorzitter Yad Vashem

Ophef om uiterst rechtse kandidaat-voorzitter Yad Vashem

JERUZALEM (ANP) - In en buiten Israël is met grote verontwaardiging gereageerd op de voordracht van de uiterst rechtse Israëlische nationalist Effie Eitam voor het voorzitterschap van Holocaust-gedenkcentrum Yad Vashem. Deskundigen op het gebied van de genocide op het Joodse volk door de nazi's en hun medeplichtigen, zeggen dat het "een schande" zou zijn als Eitam de leiding krijgt over het iconische monument en onderzoekscentrum.

De rechtse Israëlische premier Benjamin Netanyahu maakte in augustus bekend dat hij Eitam wil benoemen tot voorzitter van het bestuur van de gedenkplaats in Jeruzalem, die jaarlijks honderdduizenden bezoekers trekt. Eitam, die in Israël aanzien geniet vanwege zijn militaire carrière, leidde eerder de religieuze Mafdal-partij en werkte de afgelopen jaren in het bedrijfsleven.

In 2006 zei hij dat Arabische Israëli's "uit de politiek moeten worden buitengesloten omdat ze een vijfde colonne vormen", waarmee bij Arabische burgers ervan beschuldigde samen te werken met Israëls vijanden. Ook omschreef hij Arabieren in Israël als "kanker". Als minister van Volkshuisvesting en Bouw toonde Eitam zich als een voorstander van het uitbreiden van de illegale Joodse nederzettingen in bezet Palestijns gebied.

Meer dan 800 personen, onder wie vooraanstaande academici uit Israël, Europa en de Verenigde Staten, hebben een petitie getekend tegen de benoeming van Eitam als voorzitter van Yad Vashem. "Eitams haatdragende retoriek richting Israëlische Arabieren en Palestijnen gaat lijnrecht tegen de officiële missie van Yad Vashem in", staat in de petitie. Eitams benoeming "zou een internationaal gerespecteerde instelling, gewijd aan de documentatie van misdaden tegen de menselijkheid en het bevorderen van de mensenrechten, veranderen in een farce en een schande".

Onder anderen de Joods-Franse nazi-jager Serge Klarsfeld (85) vindt dat Eitams nominatie niet te rijmen valt met de waarden waar Holocaust-overlevenden voor staan. Eitams uitspraken over Arabieren zijn volgens Klarsfeld "onacceptabel voor Holocaustoverlevers".

Ook in de Israëlische politiek is kritisch gereageerd op Eitams nominatie. "Je hebt een professionele achtergrond in historisch onderzoek nodig om deze instelling te leiden", zegt een oud-parlementariër van de Arbeiderspartij, die Eitam "een historische analfabeet" noemt. "De Holocaust moet geen bron van onenigheid worden", benadrukte oppositieleider Yair Lapid.

Meer uit Buitenland

Spaanse rechtbank doet geen onderzoek naar bekende deepfakezaak

PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.

57 minuten geleden
Italië schort defensieovereenkomst met Israël op

ROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.

1 uur geleden
Trump 'geschokt' door opstelling Meloni in oorlog Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.

1 uur geleden
Cel voor Turkse oud-oppositieleider om belediging Erdogan

MERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.

1 uur geleden
Defensieakkoord innovatief Oekraïne en herbewapenend Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.

1 uur geleden
Hulpverleners Rode Kruis bevoorraden Iran via land

TEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.

2 uur geleden
Irak heeft afspraken met VS en Iran over blokkade Hormuz

BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.

3 uur geleden