Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opgestapte VN-functionaris noemt acties Israël in Gaza genocide

Opgestapte VN-functionaris noemt acties Israël in Gaza genocide

NEW YORK (ANP) - Een topfunctionaris voor de mensenrechten van de VN, die zaterdag ontslag nam vanwege de wijze waarop deze organisatie de oorlog in Gaza behandelt, heeft tegen Al Jazeera gezegd dat de acties van Israël in Gaza neerkomen op "genocide".

Craig Mokhiber, tot voor kort directeur van het kantoor van de Hoge Commissaris voor de mensenrechten van de VN in New York, zei ook dat een tweestatenoplossing niet langer een haalbare optie is voor de Palestijnen. "En dat weet iedereen."

Bewijzen dat er sprake is van genocide is vaak moeilijk, zei Mokhiber, "omdat er een aantoonbare intentie moet zijn om een bepaalde groep geheel of gedeeltelijk te vernietigen". Dat ligt met de acties van Israël in Gaza volgens hem anders. "In dit geval is de intentie van de Israëlische leiders zo expliciet en publiekelijk verklaard door de premier, de president, door hoge ministers van het kabinet, door militaire leiders, dat opzet makkelijk is aan te tonen. Hun intenties zijn onderdeel van het publieke domein."

In het gesprek met Al Jazeera vroeg Mokhiber zich ook af waarom de VN de kwestie "fundamentele mensenrechten van de Palestijnen" niet heeft opgepakt. Dat is volgens hem immers "waar we om vragen onder alle andere omstandigheden in de wereld".

Mokhiber, geboren in de Verenigde Staten als zoon van een Libanees-Amerikaanse vader, werkte sinds 1992 voor de VN en bekleedde verschillende prominente functies, waaronder senior mensenrechtenadviseur in de Palestijnse Gebieden, Afghanistan en Soedan. In de jaren negentig woonde hij vanwege zijn werk voor de VN in de Gazastrook.

In zijn ontslagbrief aan de Hoge Commissaris voor mensenrechten, die nadien viraal is gegaan, schreef Mokhiber dat de VN er ook niet in geslaagd was eerdere genocides in Rwanda, Bosnië, Iraaks Koerdistan en Myanmar te voorkomen. "Hoge Commissaris, we falen opnieuw", schreef hij. "De huidige massale slachting van het Palestijnse volk, geworteld in een etnisch-nationalistische koloniale ideologie, in voortzetting van tientallen jaren van systematische vervolging gebaseerd op hun status als Arabieren, laat geen ruimte voor twijfel."

Meer uit Buitenland

Venezuela krijgt 'volledige steun' Rusland in conflict met VS

CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.

2 uur geleden
Laatste leerlingen massagijzeling Nigeriaanse kostschool vrij

ABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.

3 uur geleden
Chris Rea (74), bekend van Driving Home For Christmas, overleden

LONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.

3 uur geleden
Rusland: onderhandelingen over Oekraïne verlopen moeizaam

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.

3 uur geleden
Denemarken ontbiedt Amerikaanse ambassadeur om Groenland-gezant

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.

8 uur geleden
Duitsland telde dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten

BERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.

8 uur geleden
Thailand: bestand met Cambodja werd overhaast voor Trump

BANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.

10 uur geleden