Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Opgepakte oud-president Saakasjvili roept Georgiërs op te stemmen

Opgepakte oud-president Saakasjvili roept Georgiërs op te stemmen

TBILISI (ANP/DPA/AFP) - De vrijdag opgepakte Georgische oud-president Micheil Saakasjvili heeft zijn landgenoten opgeroepen om te stemmen in lokale verkiezingen die zaterdag worden gehouden. Saakasjvili benadrukte op Twitter dat geen stem verloren mag gaan.

"Mijn vrijheid, en nog belangrijker jullie vrijheid, hangt volledig af van jullie daden en jullie vermogen om te strijden", twitterde Saakasjvili.

De lokale verkiezingen waren voor Saakasjvili reden om vanuit Oekraïne naar Georgië te reizen. Hij werkt in Oekraïne bij een overheidsorgaan dat zich bezighoudt met hervormingen. Kort voor zijn arrestatie had Saakasjvili zijn landgenoten opgeroepen de straat op te gaan om te protesteren tegen de huidige Georgische president Salome Zoerabisjvili.

Saakasjvili leidde Georgië tussen 2004 en 2013. Daarna verbleef hij onder meer in de Verenigde Staten en in Nederland. Hij is getrouwd met de uit Terneuzen afkomstige Sandra Roelofs. Saakasjvili werd in 2018 in Georgië bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar wegens machtsmisbruik. Zelf noemt hij die beschuldigingen politiek gemotiveerd.

Gespannen situatie

Na de aanhouding vrijdag van Saakasjvili zei het huidige staatshoofd Zoerabisjvili dat ze niet van plan is de vroegere president amnestie te verlenen. Dat zou erop duiden dat Saakasjvili zijn volledige straf in Georgië moet uitzitten.

Sinds de parlementsverkiezingen van afgelopen najaar is de politieke situatie in Georgië zeer gespannen. De oppositie, en dan met name de door Saakasjvili opgerichte Verenigde Nationale Beweging (UNM), bestempelde de overwinning van de regerende Georgische Droom-partij als frauduleus.

Meer uit Buitenland

Iran bevestigt aanvallen op bases VS in regio

TEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.

6 minuten geleden
EU-buitenlandchef: ontwikkelingen in Midden-Oosten gevaarlijk

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.

6 minuten geleden
Iran roept bevolking op om naar veilige steden te gaan

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.

26 minuten geleden
Israël roept 20.000 reservisten op

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.

39 minuten geleden
Luchtalarm en explosies in Bahrein, waar Amerikaanse basis is

MANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.

48 minuten geleden
Iraniërs proberen Teheran te ontvluchten om aanvallen

TEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.

50 minuten geleden
Qatar onderschept Iraanse raket

DOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.

1 uur geleden