Opgepakte oud-president Saakasjvili roept Georgiërs op te stemmen
TBILISI (ANP/DPA/AFP) - De vrijdag opgepakte Georgische oud-president Micheil Saakasjvili heeft zijn landgenoten opgeroepen om te stemmen in lokale verkiezingen die zaterdag worden gehouden. Saakasjvili benadrukte op Twitter dat geen stem verloren mag gaan.
"Mijn vrijheid, en nog belangrijker jullie vrijheid, hangt volledig af van jullie daden en jullie vermogen om te strijden", twitterde Saakasjvili.
De lokale verkiezingen waren voor Saakasjvili reden om vanuit Oekraïne naar Georgië te reizen. Hij werkt in Oekraïne bij een overheidsorgaan dat zich bezighoudt met hervormingen. Kort voor zijn arrestatie had Saakasjvili zijn landgenoten opgeroepen de straat op te gaan om te protesteren tegen de huidige Georgische president Salome Zoerabisjvili.
Saakasjvili leidde Georgië tussen 2004 en 2013. Daarna verbleef hij onder meer in de Verenigde Staten en in Nederland. Hij is getrouwd met de uit Terneuzen afkomstige Sandra Roelofs. Saakasjvili werd in 2018 in Georgië bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar wegens machtsmisbruik. Zelf noemt hij die beschuldigingen politiek gemotiveerd.
Gespannen situatie
Na de aanhouding vrijdag van Saakasjvili zei het huidige staatshoofd Zoerabisjvili dat ze niet van plan is de vroegere president amnestie te verlenen. Dat zou erop duiden dat Saakasjvili zijn volledige straf in Georgië moet uitzitten.
Sinds de parlementsverkiezingen van afgelopen najaar is de politieke situatie in Georgië zeer gespannen. De oppositie, en dan met name de door Saakasjvili opgerichte Verenigde Nationale Beweging (UNM), bestempelde de overwinning van de regerende Georgische Droom-partij als frauduleus.
Meer uit Buitenland
METZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
8 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
11 uur geleden